1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇALIŞANLARIN UMUDU, KIDEM TAZMİNATI
ÇALIŞANLARIN UMUDU, KIDEM TAZMİNATI

ÇALIŞANLARIN UMUDU, KIDEM TAZMİNATI

Dome Hotel çalışanlarının ödenmeyen kıdem tazminatlarıyla ilgili Vakıflar İdaresi aleyhine açılan 33 dosyanın davası, 23 Ocak’a ertelendi “PARA HAZIR”… Dome Hotel çalışanlarının avukatı Tahir Seroydaş, Vakıflar İdaresi Genel Müd

A+A-

 

 

 

4 Ocak 2012 günü Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Dome Hotel çalışanlarının ödenmeyen kıdem tazminatlarıyla ilgili davanın, Vakıflar İdaresi avukatlarından Zeki Bayram’ın yurt dışında olması nedeniyle ertelendiği belirtildi. Toplamda 69 hotel çalışanı için bu davalar, altına girdikleri mali yükümlülüklerden kısmen ya da tamamıyla kurtulmak anlamına geliyor. 

Dome Hotel çalışanlarının avukatı Tahir Seroydaş, konuyla ilgili toplam 70 dava dosyalandığını, ilk davanın Mustafa Pulyacı tarafından kazanıldığını söyledi. Seroydaş, karşı tarafın istinafa gitmesinin ardından Mustafa Pulyacı’nın Aralık 2011’de Yüksek Mahkemece haklı bulunduğunu, olguların, tüm davalarda aynı olması nedeniyle “Pulyacı Davası”nın geriye kalan 69 dava için emsal teşkil ettiğini belirtti. Ancak Vakıflar İdaresi aynı görüşte değil. Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kaymakamzade, Pulyacı davasıyla diğer davaların farklı olduğunu, bu yüzden “Pulyacı Davası”nın emsal teşkil etmeyeceğini ifade etmişti.

Avukat Seroydaş, Kaymakamzade’nin yalanlamasına rağmen, Vakıflar İdaresi’nin, kıdem tazminatlarını ödemek için gerekli olan miktarı bir banka hesabına yatırdığı konusunda ısrarcı. Seroydaş, yatırılan paranın faizinin de işlediğini, Vakıfların bu işten karlı bile çıkabileceğini ifade ediyor. Ocak sonuna kadar tüm davaların sonuçlamasını beklediğini ifade eden Seroydaş, Vakıflar İdaresi’nin paraları zamanında ve faiziyle ödememesi durumunda icraya başvuracağını belirtti.

Mayıs 2008’de Turizm Emekçileri Sendikası (TES) tarafından kurulan Dayanışma Turizm Ltd ile Vakıflar İdaresi arasında imzalanan sözleşmeye göre, şirket, hotel yönetimini devralacak, hotelin bakımını yapacak ve standardın yükseltilmesi için gerekli olan yatırımları gerçekleştirecekti. Diğer taraftan Vakıflar idaresi,  Dome Hotel çalışanlarının 2008’e kadar olan kıdem tazminatlarını dört taksit halinde 2010’a kadar ödemekle yükümlü kılınmıştı. Çalışanlar kıdem tazminatının ilk taksitini aldı, ancak 2009’da görevi devralan yeni Vakıflar İdaresi yönetiminin sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmesinin ardından birçok çalışan mağdur duruma düştü.

Kıdem tazminatını alacağını düşünen pek çok Dome Hotel çalışanı, o dönemde ya yatırım yaptı, ya da çocuğunun eğitimi veya düğün parasını çıkarabilmek için borç altına girdi. Ancak vakıflar İdaresi’nin kıdem tazminatlarını ödemeyeceğini açıklaması, çalışanlar arasında şok etkisi yarattı.

Görüştüğümüz pek çok hotel çalışanı, haksızlığa uğradıklarını, paralarının gasp edildiğini ve haklarının çiğnendiğini düşünüyor. Vakıflar İdaresi’nin, Dome Hotel’den 30 senedir elde edilen karı yatırıma dönüştürmediğini, Dayanışma Turizm Ltd’in ise 2008’den bu yana 2,000,000TL’nin üzerinde yatırım yaptığını anlatıyorlar. Hotelde eksik olan güneş enerjisiyle su ısıtma sistem, çamaşırhane ve odaların tadilatı yapılan yatırımların birkaçı.

Hotel çalışanları, haklarına sahip çıkmanın yanı sıra Dome Hotel’in kendisine de sahip çıkıyor. “Dome is Home” (Dome evdir), çalışanlar arasında kullanılan bir tabir. Hem çalışanlar için hem de 30 senedir hoteli ziyaret eden yaşlı turistle için. “Biz bu aile ortam bozulmasın, özel sektöre gitmesin diye hoteli devralmak istedik. Bu güne kadar özveride de bulunduk ancak hakkımız olanı istiyoruz,” diyor çalışanlardan biri. Müdür yardımcısı Osman Cepeoğlu, Dome Hotel’in Kuzey Kıbrıs turizminde bir örnek teşkil ettiğini, diğer hoteller çalışanlarını üç ayda bir öderken, kedi çalışanlarının 13. maaşının da ödendiğini söylüyor. Ülkeye gelen resmi konukların artık devlet tarafından Dome Hotel’de misafir edilmemesine rağmen çalışanlar, hotelin daha yüksek standartlara ulaşabilmesi için gayret göstermekte kararlı olduklarını söylüyor.

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1237 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler