1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇALIŞ ÇALIŞ YETMİYOR!
ÇALIŞ ÇALIŞ YETMİYOR!

ÇALIŞ ÇALIŞ YETMİYOR!

Temel tüketim maddelerinin yanı sıra akaryakıta ve tüp gaza yapılan zamlar yurttaşın cebini boşalttı. 2005 yılında asgari ücret kazanan bir çalışan maaşıyla 617 tüp gaz alırken bu sayı bu yıl 421’e düştü. DAHA FAZLA ÇALIŞMA LAZIM… Öte yan

A+A-

 

 

Temel tüketim maddelerinin yanı sıra akaryakıta ve tüp gaza yapılan zamlar yurttaşın cebini boşalttı. 2005 yılında asgari ücret kazanan bir çalışan maaşıyla 617 tüp gaz alırken bu sayı bu yıl 421’e düştü.

 

DAHA FAZLA ÇALIŞMA LAZIM… Öte yandan, 2005 yılında, asgari ücretli bir kişinin ayda bir ‘tüp gaz’ satın alabilmek için harcaması gereken aylık mesai saati dört iken, bu rakam 2012’de altıya çıktı.

 

 

Her geçen ay daha da zamlanan ve evin olmazsa olmazlarından kabul edilen tüp gaza, yine zam gelmesi yurttaşı isyan ettirdi.  Akaryakıt ile birlikte en fazla zam yapılan ürünler arasında olan tüp gaza yapılan zam, vatandaş ve sivil toplum örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı. Gösterilen tepkiler üzerine harekete geçen hükümet, fiyat istikrar fonunu sıfırlayarak zam miktarını geri çekti. Böylelikle bir gecede 40 TL olan tüp gaz fiyatı, 37 TL’ye düşürülmüş oldu. Peki gaza yapılan zamlar yurttaşın cebinden yıllar itibarıyla kaç para çıkardı?..

 

ALTI YILDA 23 TL ZAM

 

2005 yılında 14 TL olarak satılan 10 Kg. tüp gazın fiyatı, altı yıl içerisinde 23 TL zamlanarak 37 TL’ye ulaştı.

2005 yılında, asgari ücret kazanan bir kişi, maaşının toplamıyla, yılda 617 adet tüp gaz alabilirken, 2012’de bu sayı 421 adete düştü. Öte yandan, 2005 yılında, asgari ücretli bir kişinin ayda bir ‘tüp gaz’ satın alabilmek için harcaması gereken aylık mesai saati dört iken, bu rakam 2012’de altıya çıktı. Yani satın alılabilecek gazın sayısı düştü, çalışma saatleri uzadı.  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler