1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘ÇALINTI’ OLABİLİR
‘ÇALINTI’ OLABİLİR

‘ÇALINTI’ OLABİLİR

İngiltere’den Kuzey Kıbrıs’a ithal edilen Range Rover marka lüks araba 3 ay boyunca gümrükte bırakıldı. Glen Hibbert isimli bir İngiliz adına gelen araca Gümrük Dairesi el koydu. Otomobil 11 Temmuz 2011’de Girne Limanı’na gelirken,

A+A-

 

 

İngiltere’den Kuzey Kıbrıs’a ithal edilen Range Rover marka lüks araba 3 ay boyunca gümrükte bırakıldı. Glen Hibbert isimli bir İngiliz adına gelen araca Gümrük Dairesi el koydu. Otomobil 11 Temmuz 2011’de Girne Limanı’na gelirken, Glen Hibbert 15 Temmuz  2011’de güney Kıbrıs’a geçti. Hâlâ kuzeye gelmeyen Glen Hibbert’in aracına el koyan KKTC makamları adı geçen arabayı Maliye Bakanı’nın ‘ikinci makam arabası’ yaptı. Aracın İngiltere’de çalıntı olduğu iddiası ise ortalığı karıştırdı. Gümrük Dairesi Müdür Mustafa Çobanoğlu da aracın çalıntı olabileceğini belirtti ve ekledi: “Bayramdan sonra detaylı bir araştırma yapacak, İngiltere ile temasa geçeceğiz”

 

 

İngiltere’den Kuzey Kıbrıs’a ithal edilen ve çalıntı olduğu Gümrük Dairesi tarafından belgelenen Range Rover marka bir arabanın Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın ikinci makam aracı olarak kullanıldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Çalıntı arabanın “makam aracı” olarak KKTC Maliye Bakanlığı adına kayıtlanıp MB 056 plakasıyla trafiğe çıktığı da doğrulanırken Maliye Bakanı Tatar konu hakkında “bilgisi olmadığını” söyledi.

İlk iddiayı Kıbrıs Online Haber isimli internet sitesi ortaya attı ve adı geçen aracın Maliye Bakanlığı garajındaki fotoğraflarını yayınladı.

Bu iddianın ortaya atılmasının ardından YENİDÜZEN’in bilgi almak için ulaştığı Maliye Bakanı Ersin Tatar konu hakkında “bilgisi olmadığını” kaydetti.

Tatar “Ben ilgilenmem bu işlerle” diyerek konuyu araştıracağını aracın çalıntı olup olmadığını bilmediğini söyledi.

 

İŞTE ARACIN HİKÂYESİ

Gümrük Dairesi Müdürü Mustafa Çobanoğlu ise YENİDÜZEN’e detaylı bilgi verdi, aracın İngiltere’de çalıntı olabileceğini söyledi. Aracın çalıntı olduğuna dair ellerinde net bilgiler bulunmadığına işaret eden Çobanoğlu resmi bilgileri tek tek açıkladı.

Çobanoğlu söz konusu aracın İngiltere’den 11 Temmuz 2011’de Girne Limanı’na geldiğini ancak burada bırakıldığını söyledi.

Glen Hibbert isimli bir İngiliz vatandaşı adına gelen aracın 3 ay boyunca Gümrük Dairesi’nde tutulduğunu kaydeden Çobanoğlu,  Glen Hibbert’in 15 Temmuz 2011’de (aracın adaya gelişinden 3 gün sonra) güney Kıbrıs’a geçtiğini ifade etti. Güneye geçen Glen Hibbert’in hâlâ kuzeye gelmediğine işaret eden Çobanoğlu söz konusu kişinin aracın gümrük işlemlerini yapmadığını dile getirdi.

Aracın Gümrük Dairesi tarafından Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’ne teslim edildiğini sözlerine ekleyen Çobanoğlu, 3 aylık zaman diliminin ardından açık artırma yolu ile satılmaya çalışıldığını ancak alıcı bulunamadığını belirtti.

Devlet Emlak Malzeme Dairesi tarafından kamuda kullanılmak üzere el konulan aracın lüks bir araç olması sebebiyle Maliye Bakanlığı’na devredildiğini ifade eden Çobanoğlu aracın şu sıralarda bakanın ikinci makam aracı olarak kullanıldığına işaret etti.

 

ARAŞTIRMA DERİNLEŞECEK

Bayram tatili sonrasında araçla ilgili detaylı bir inceleme başlatacaklarını açıklayan Çobanoğlu otomobilin İngiltere’de çalıntı olmasının tespit edilmesi halinde “en azından makam arabası olmaktan çıkarılacağını” söyledi. Böyle bir tespitin kesinleşmesi halinde aracın yine devlet hizmetlerinde kullanılacağını anlatan Çobanoğlu, aracın İngiltere’ye iadesinin yargı yoluyla olabileceğini kaydetti. “Aracın sahibi ya da ilgili sigorta şirketi gelir ve burada dava açar ve kazanırsa aracı alır gider” diyen Çobanoğlu böyle bir davanın sonuçlanması halinde iadenin mümkün olabileceğine dikkat çekti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler