1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAKICI YENİDEN BAŞKAN
ÇAKICI YENİDEN BAŞKAN

ÇAKICI YENİDEN BAŞKAN

TDP III. Olağan Genel Kurultayı’nda Mehmet Çakıcı tek aday olarak yeninden parti genel başkanlığına seçildi.

A+A-

 

 

TDP III. Olağan Genel Kurultayı’nda Mehmet Çakıcı tek aday olarak yeninden parti genel başkanlığına seçildi.

Çakıcı, teşekkür konuşmasında, partinin “neferi” olduğunu söyledi ve teşekkür etti.

TDP’li olmaktan onur duyduğunu, kendisi için partide grup olmadığını ifade eden Çakıcı, konuları daima demokratik şekilde ortaya koyduğunu belirtti ve stratejik ama doğru adımlar attıklarını ifade etti.

Çakıcı, tek aday olarak kendisine bir görev daha verildiğini, bu ekibin seçime gideceğini söyledi.

Çakıcı, son imtihanlarının seçim olduğunu ve hazırlıkların iktidara gelmek için olacağını vurguladı.

TDP Genel Başkanı, Kıbrıs Türkü’nün değişimine menfaat beklemeden öncü olacaklarını, halkın kendilerinden sadece bunu beklediğini söyledi.

Çakıcı, “Çatır çatır iktidara yürüyeceğiz…Size layık olmaya çalışacağım” dedi.

 


 

KONUKLAR KONUŞTU…

TDP III. Olağan Kurultayı’nda konuklar da birer konuşma yaparak kurultayı selamladı.

AKP’yi temsilen kurultaya katılan TBMM Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Ayşenur Bahçekapılı konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek, Türkiye’nin KKTC duruşunun, “her alanda tam potansiyeline ulaşması ve Kıbrıs Türkü’nün yaşam standardının yükselmesi için her desteği verme” üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Uluslararası alanda da süren bu duruşun aynen korunacağını kaydeden Bahçekapılı, KKTC’nin yolunun açık, geleceğinin parlak olduğuna inandığını söyledi.

AKSOY

CHP PM üyesi İlay Aksoy da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını iletti ve bu kurultayın ambargolar altında yaşayan Kıbrıs Türkü’nün demokrasi anlamında Avrupa’dan çok ileride olduğunu gösterdiğini belirterek, dün olduğu gibi bugün ve yarın da CHP’nin KKTC’nin yanında olacağını söyledi.


ERTÜRK

DSP Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Ertürk ise konuşmasında, parti genel başkanı Masum Türker’in selamlarını ileterek, kurultayın dünya barışına katkı sağlamasını diledi.

Ertürk konuşmasında, partilerinin kurucusu Bülent Ecevit’in sözüne atıfta bulunarak, “Ne ezen ne ezilen, hakça bir düzen” dedi.

Ertürk, TC ve KKTC’nin dünya durdukça var olacağını kaydetti.



SENDİKAL PLATFORM TEMSİLCİSİ

Törende Sendikal Platform adına konuşan KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, yarın Toplumsal Varoluş Hareketi’nin yapacağı eylemden dolayı konuşmasını erkene almak durumunda kaldığını söyledi.

Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesi verdiklerini belirten Varoğlu, Kıbrıslı Türklerin ekonomik, kültürel yapılarıyla, anlayışlarıyla bir varlık olduğunu; bu varlığın kendi yapısıyla yaşaması, çocuklarını bu adada büyütmesi ve gençlerini bu adada tutmasının bir hak olduğunu söyledi.

Varoğlu, tek taleplerinin kendi ayakları üstünde, onurlarıyla yaşamak olduğunu belirtti.

HRİSTODULU

AKEL temsilcisi Fani Hristodulu ise Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için çaba gösterdiklerini ve Kıbrıslılar olarak adayı yeniden birleştirmek için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Hristodulu, 2008’den sonra yapılan yapıcı çalışmalara rağmen Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun tezlerinin iyimserliğe olanak bırakmadığını iddia etti ve Türkiye’ye yönelik eleştirilerde bulundu.

KETİ KLERİDES

DİSY Temsilcisi Keti Klerides de konuşmasında, parti başkanı Nikos Anastasiades’in kongreye iyi dileklerini sundu.

Klerides, yıllardır TDP’nin Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılması için yaptıklarını ve adanın yeniden birleştirilmesi için verdikleri kavgayı takip ettiklerini belirtti. Klerides, “Bilmenizi istiyoruz ki parti olarak biz de gücümüzü ve enerjimizi bu hedefe harcıyoruz” dedi.


KYRRİS

DİKO temsilcisi Rogiros Kyrris ise konuşmasında, adanın yeniden birleştirilmesi için çok çalışmak gerektiğini ifade ederek, DİKO olarak adanın yeniden bütünleşmesi taahhütleri çerçevesinde Kıbrıslı Türk muhataplarının daha büyük bir Avrupa ailesi için çalışmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

PANAYİDES

EDEK temsilcisi Andreas Panayides ise, TDP’nin Kıbrıs konusundaki “olumlu ve yapıcı yaklaşımını” kutladığını belirterek, sosyalistler olarak demokratik, dayanışma içinde uyumlu ve müreffeh bir toplum için mücadele ettiklerini ve devam eden Kıbrıs müzakereleri sürecini desteklediklerini ifade etti.

NEOKLOUS

Kurultaya gecikmeli katılabilen Kıbrıs Yeşiller Partisi’nden Pannikos Neoklous ise konuşmasına Türkçe “merhaba” diyerek başladı.

“Bu anavatan ortak vatanımızdır” diyen Neoklous, çocukların geleceği için barışa ulaşma mücadelesi verilmesi çağrısında bulundu.

HADJİGREGORİOU

EDİ temsilcisi Spyros Hadjigregoriou de, vizyonlarının değişimi görmek olduğunu belirterek, gelecekte barış ve güzel günler içinde birlikte yaşamayı diledi.

CEYHUN

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) temsilcisi Ozan Ceyhun da kurultayda partisinin mesajını okudu.


YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise konuşmasında, bir ülkenin ve bir halkın ileriye taşınabilmesi adına üretimin temel alınması gerektiğini belirterek, ülkede üretimin istenilen noktada olmadığını söyledi.

Yorgancıoğlu, hükümetin geçmişteki UBP hükümetlerinden daha da kötü bir yönetim gösterdiğini söyledi.

Ayakları üzerinde duran bir ekonomi yaratma sorumlulukları bulunduğunu, ortak bir payda yaratmanın da sorumlulukları olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, Greentree’nin başarısız olduğunu, genel sekreterin liderlere ödevlerini yapmadıklarını son davet mektubunda da açıkladığını ancak onlara 2 aylık bir süre daha verdiğini belirtti.

Rum tarafının AB başkanlığının görüşmelerde sıkıntı yaratacağının bir gerçek olduğunu bu yüzden bu tarihe kadar çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, eğer saygın bir üyesi olunmak isteniyorsa bugüne kadar yapılanlardan farklı bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Rumların da yapmaları gerekenler olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, halkın çözüme hazır olmadığını, Rum siyasiler gerçekten çözüm istiyorsa, Rum halkını iki aylık sürede çözüme hazırlamaları gerektiğini savundu. Yorgancıoğlu, sorun çözülmezse, sonrasında bu işleri daha zor olacağını, hiçbir zaman “son olmayacağını ancak ertelenen her şansın sonrasının daha zor olacağını” belirtti.

Ülkenin bölünmeyecek kadar küçük olduğunu anlatan Yorgancıoğlu, “Onu bölmeye hakkımız yoktur” dedi.

Yorgancıoğlu, tüm imkanları birleştirerek, tüm tarafların hem kendi yararlarına hem herkesin yararına sonuç için mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, sorun çözülmezse bunun, Kıbrıslı Türkler kadar Kıbrıslı Rumlar için de sorun olabileceğini, ülkede ateşkes olduğunu ve sıkıntı çıkabileceğini, gerginlikler olabileceğini o zaman da Hidrokarbon yataklarının bir işe yaramayacağını kaydetti.

ŞONYA

DP adına konuşan Genel Sekreter Bengü Şonya ise, siyasi partilerin kendi halkının ileri gitmesini isteyen insanlardan oluştuğunu, bu yüzden birbirlerine saygı duymaları gerektiğini ifade etti.

Şonya, liderliğin her şeyin en fazlasını istemek olmadığını ifade ederek, “halkın çıkarı için nerede durabileceğini bilmenin” gerçek liderlik olduğunu söyledi.


İZCAN

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan konuşmasında, “Keşke şimdi birbirini mazgal deliklerinde silahla gözleyen çocuklarımız da aynı huzuru yaşayabilse” dedi.

İzcan, Kıbrıs halkının bölünüp parçalandığını, Kıbrıslıların bunu durdurmayı başaramadığını belirterek, bir çıkış yolu bulmanın zamanının geldiğini söyledi.

İzcan, TDP ile birlikte olduklarını çünkü ağlayan anaların acılarını dindirmek istediklerini belirtti.

İzcan, Türkiye ve hükümete
ve Rum kesimine yönelik eleştiriler de yaptı.

BİRİNCİ

KSP adına konuşan Mehmet Birinci ise, Kuzey Kıbrıs’ta bağımsız bir devlet olmadığını, ayrıca ülkedeki ekonomik krizin nedeninin küresel kriz değil Türkiye’nin politikaları olduğunu öne sürdü.



 

 

Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler