1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAKICI: UBP HÜKÜMETİ BİTTİ
ÇAKICI: UBP HÜKÜMETİ BİTTİ

ÇAKICI: UBP HÜKÜMETİ BİTTİ

TDP, Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, kurultayın mahkemelik, hükümetin ise kaosta olduğunu söyledi ve “UBP hükümeti bitti” dedi.

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, kurultayın mahkemelik, hükümetin ise kaosta olduğunu söyledi ve “UBP hükümeti bitti” dedi.

Partiden bir heyetle bu sabah Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN)’i ziyaret eden TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkenin ve mevcut sistemin temizlenmesi için hep birlikte hareket etme önerisini yineleyerek, bunun için eylem birlikteliğine gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Hedefin erken seçimle birlikte UBP’nin hükümetten gönderilmesi olduğunu ifade eden Çakıcı, tüm sendikaların katılımıyla genel grev ve muhalefet partilerinin Meclis’ten çekilmesi gibi önerileri DAÜ-SEN ile konuşmaya geldiklerini söyledi.

UBP’nin kurultay sürecine de değinen Çakıcı, “UBP kabak gibi ikiye ayrıldı. Çürük bir kabaktı, kurultayları mahkemelik oldu” dedi.

Çakıcı, bir önceki kurultayda yüzde 70 oy alan Başbakan İrsen Küçük’ün bu kurultayda yüzde 49,5 oy almasının desteğini kaybettiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Çakıcı, kurultayda tüzüğe ve hukuka uyulmadığını da belirterek, “Ahmet Kaşif ve arkadaşları haklı, tüzük ihlali var” dedi.

Kurultayla birlikte yeni bir durumun ortaya çıktığını kaydeden Çakıcı, “Bu hükümet şu andan itibaren bitti. Kurultayı mahkemelik, hükümet kaosta” ifadelerini kullandı.

Yeni dönemde erken seçim beklediğini kaydeden Çakıcı, erken seçime giderken de tüm sivil toplum örgütlerini saf almaya davet etti.

Çakıcı, DAÜ-SEN ile siyasi hayatında örtüşmedikleri hiçbir konu olmadığını, aynı duruşu sergileyerek bir çok konuda birlikte mücadele verdiklerini ifade etti.

DAÜ’nün akademik özgürlükten yoksun olduğunu da söyleyen çakıcı, Rektörlük ve Yönetim Kurulu’nun akademisyenler üzerinde baskı kurduğunu ifade etti.

Çakıcı, iktidara geldiklerinde DAÜ Rektörü’nün ve Vakıf Yöneticiler Kurulu’nun derhal görevden alınacağını, “yasa dışılıkların” araştırılacağını, akademik özgürlük ve özerk bir DAÜ için yasal tedbir alınacağını ekledi.

GÖKÇE

DAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe de, TDP’nin üniversite ve DAÜ-SEN’deki yerinin farklı olduğunu, DAÜ üniversite öncesi eğitim kurumlarının devrine ve Kıb-Tek’in özelleştirilmesine karşı birlikte mücadele verdiklerini söyledi.
İleriki günlerde TDP’ye daha çok ihtiyaç olacağını kaydeden Gökçe, TDP gibi partilerin olmamasının hukuktan ve demokrasiden yana olan emekçi kesimlerin sahipsiz kalması demek olduğunu söyledi.

Gökçe, toplumun TDP’ye ihtiyacı olduğunu, TDP’yi hükümette görmeyi arzuladıklarını ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 443 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler