1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAKICI: EROĞLU’NUN İMZALAMA YETKİSİ YOK
ÇAKICI: EROĞLU’NUN İMZALAMA YETKİSİ YOK

ÇAKICI: EROĞLU’NUN İMZALAMA YETKİSİ YOK

Çakıcı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Türkiye ile “Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması” imzalama yetkisinin olmadığını ileri sürdü

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Türkiye Cumhuriyeti ile “Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması” imzalama yetkisinin olmadığını ileri sürdü.

 

Çakıcı yazılı açıklamasında, Rum Yönetimi’nin Kıbrıs’ın güneyinde petrol ve doğalgaz bulmak amacıyla sondaj çalışmalarına başlamasına karşılık Cumhurbaşkanı Eroğlu ile TC Başbakanı Erdoğan arasında dün New York’ta imzalanan “Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması”nın, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun imzalama yetkisi olmaması nedeniyle yasal dayanağının olmadığını savundu.

 

Anayasa’nın 90. maddesinin birinci fıkrasının, KKTC adına yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla yapılacak anlaşmaların KKTC Meclisi’nin yasayla onaylamasına bağlı olduğunu açıkça ortaya koyduğunu ifade eden Çakıcı, Anayasaya göre Cumhurbaşkanının böyle bir anlaşma imzalama yetkisinin olmadığını ifade etti.

 

“MECLİSTE YA ONAYLANIR YA REDDEDİLİR”

 

Meclis İç Tüzüğüne göre de uluslararası anlaşmalar için, önce hükümet temsilcilerinin söz konusu anlaşmayı imzalayarak, anlaşma metnini aynen meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ne sunması gerektiğini, yasa tasarısının komitede görüşüldükten sonra meclise sunularak oylanması gerektiğini kaydeden Çakıcı, yine İç Tüzüğe göre imzalanan anlaşma metinin maddelerinde hiçbir değişiklik yapılmadan Meclis’te ya onaylanabileceğini, ya da reddedilebileceğini kaydetti.

 

Söz konusu anlaşmayı imzalama yetkisinin hükümette olduğunu belirten Çakıcı, hükümetin de imzaladığı yasayı meclise sevk ederek onaylaması için yasa çıkarması gerektiğini ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yasaları mutlaka bildiğine dikkat çeken Çakıcı, Cumhurbaşkanı olsa bile herkesin anayasalara ve yasalara uyma zorunluluğu olduğuna dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 983 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler