1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAKICI: BUNLAR GERİ KALMIŞLIK VE CAHİLLİKTİR
ÇAKICI: BUNLAR GERİ KALMIŞLIK VE CAHİLLİKTİR

ÇAKICI: BUNLAR GERİ KALMIŞLIK VE CAHİLLİKTİR

Saner ile Çakıcı Arasında üslup konusunda tartışma yaşandı

A+A-

 

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı “Akıncılar Köyünün Sorunları” konusu ile gündem dışı konuşma yaptı.

Çakıcı, Akıncılar köyünün sorunlarından bahsedecek olmasına rağmen İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı’nın Genel Kurul’da bulunmamasını eleştirdi.

“Muhatabım olmadığı için cevap alamayacağım. O nedenle fazla ayrıntıya girmek istemiyorum” diyen Çakıcı konuşmasını petrol dolum tesisleri üzerine yaptı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in dolum tesisini ısrarla savunduğunu ve tedbirler alınacağını söylediğini ifade eden Çakıcı, “Sayın Ejder Aslanbaba’ya sorduğum soruyu sana da sormak istiyorum. Ey Ulaştırma Bakanı sen Allah mısın da petrol dolum tesisinin kaza yapmayacağını bilmeyecen. ‘Senin eğitimin nedir ne bunu burada savunuyorsun’ diye sormak istiyorum” dedi.

Bakan Saner’’in yerinden “Senin eğitimin nedir?” sorusuna “Ben uzman değilim ama kaza ihtimali olduğunu biliyorum. Sınırlarımızı riske etmememiz gerekir. Bir kaza olursa lenger ve maşrapayla mı temizleyeceksiniz?” diyen Çakıcı, tepkilere rağmen bu yatırımları savunmanın cahillik olduğunu, bu konuda atılan adımların anayasa ve yasalara aykırı olduğunu savundu.

Makam arabaları konusunda da hükümetin tutumunu eleştiren Çakıcı, “Benim halkım zor durumdadır diyorsan. Gelin bisikletler ile gidip gelelim. Niye lüks araba alacaksınız?” dedi.

Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na hizmet vermek için hizmet alımı olarak bir şirkete Bakanlar Kurulu kararıyla 100 bin TL ödenek ayrılması konusuna da değinen Çakıcı, Dışişleri Bakanlığı’nın dış Türklerle ilgili birimi varken böyle bir adımın atılmasının yanlış olduğunu söyledi.

“Bunlar geri kalmışlık ve cahilliktir. Bunların beyni almaz. Başka söylenecek söz yok ” diyen Çakıcı, İçişleri Bakanı’nın olmaması nedeniyle Akıncılarla ilgili konuşmasını gelecek haftaya bırakacağını belirtti.

Çakıcı, yapılanlara karşın tepkisiz kalınmasına anlam veremediğini de belirterek sözlerini tamamladı.

ERSAN SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, İçişleri Bakanı’nı eleştiren Çakıcı’nın birinci konuşmacı olmasına karşın zamanında gelmediğini belirterek “Önce siz zamanında geleceksiniz ve daha sonra başkasını eleştireceksiniz” dedi.

Çakıcı’nın “Onun beyni almaz, öbürünün beyni almaz” şeklindeki sözlerini de eleştiren Saner, “Siz kimsiniz de böyle konuşuyorsunuz. Biz de çıkıp başka türlü mü konuşalım. Ama bizim terbiyemiz buna müsaade etmez. Bunu size yakıştırmıyorum sayın başkan. Türbinlere oynamayla bu işler olmaz. Benzine neden zam yapıldığı konusunda çıkıp rakamlar ortaya konulacak ona göre eleştiri yapılacak. Sayın Çakıcı bu ülkede kaç araç olduğunu biliyor mu. Buna yanıt verirse ben de çıkıp ona yanıt vereceğim” dedi.

Çakıcı ise verdiği yanıtta ülkedeki araç sayının 250 bin olduğunu Başbakan İrsen Küçük’ün Türkiye Başbakanı Erdoğan’a söylediğini kendisinin bu anlamda söylediğini, araç sayısını bilmesinin gereğinin de olmadığını söyledi.

Çakıcı Meclis’e geç gelmesinin sebebinin Başbakanlığın önünde bir kişinin kendi kendini yakmak üzere olduğunun haber verilmesi üzerine oraya gitmesi olduğunu kaydetti.

Üslubunun bir psikiyatrisin olması kadar sert olduğunu ifade eden Çakıcı, eleştirilerinde hakaret olmadığını savundu.

Yeniden söz alan Bakan Saner, kendisinin Çakıcı’nın kullandığı kelimelere dikkat çekerek yakışıksız olduğuna işaret etmesine karşın Çakıcı’nın eleştirilerini dinlemediğini söyledi.

Benzin fiyatlarındaki artışın petrol piyasasındaki artıştan kaynaklandığını belirten Saner, yeni hava yolunun da henüz yüzde 60 ortak bulunamamasından dolayı kurulamadığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler