1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAKICI: 100 BİN KİŞİYE HAK DOĞACAK
ÇAKICI: 100 BİN KİŞİYE HAK DOĞACAK

ÇAKICI: 100 BİN KİŞİYE HAK DOĞACAK

Çakıcı, beyaz kimlik uygulamasının, nüfus aktarmak ve buradaki nüfus yapısını; demografik yapıyı değiştirmeye yönelik bir strateji olduğunu açıkladı

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, beyaz kimlik uygulamasının, nüfus aktarmak ve buradaki nüfus yapısını; demografik yapıyı değiştirmeye yönelik bir strateji olduğunu açıklayarak, uygulamayla “yeni bir nüfus akımının gündeme geleceği ve demografik yapının katledileceğini” uyarısında bulundu.

 

Çakıcı yazılı açıklamasında, “Kıbrıs Türk halkının geleceğini ilgilendiren böylesine önemli bir konunun siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri ile değerlendirilmeden Bakanlar Kurulu’ndan geçirilmesini” eleştirdi.

 

Hükümet’in, beyaz kimlik kartı uygulaması hakkında siyasi partilerle değerlendirme yapılarak, konsensüs sağlanacağı sözünü verdiğini, bu konuda sadece iki toplantı yapıldığını ve ortak bir noktada buluşulmadan uygulamanın Bakanlar Kurulu’ndan geçirildiğini ileri süren Çakıcı, “hükümetle yaptığımız iki toplantıda, yeşil kimlik kartı meselesi ise gündeme hiç gelmedi ve tamamen yeni bir konudur” dedi.

 

Meclisin tatilde olduğu bir dönemde beyaz kimlik olgusunun gündeme gelmesini “fırsatçılık” olarak değerlendiren Çakıcı, “Hükümet hiçbir kimseye kulak asmadan, Kıbrıs Türk halkı için böylesine önemli konuları kimseyle tartışmadan dayatmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Çakıcı, “Ülkede kayıt altında iş yapmaya çalışan ve bin bir zorlukla vergisini ödeyen esnaf, müteahhit, taşeron, taksici ve işadamlarının sıkıntıları ortada iken, binlerce genç işsiz dolaşırken, Hükümet’in, kayıt dışı çalışarak kayıt altında çalışan kesimleri batağa sürükleyen on binlerce kişiye af getirmesi ve yasalar gereği yurtdışında bulunan on binlerce kişiye de ülkeye geri dönme yolu açacak olması hangi amaca hizmet ediyor” diye sordu.

 

“100 BİN KİŞİYE VATANDAŞLIK HAKKI DOĞACAK”

 

Beyaz kimlik kartı verilmesindeki kriterlere de karşı olduklarını belirten Çakıcı, beyaz kimlik kartının vatandaşlık sürecinden ayrılmadığını; bu sürecin binlerce insana vatandaşlık hakkı tanınması anlamına geldiğini iddia etti.

 

“Beyaz kimlik, vatandaşlık sürecinden ayrılmış olsaydı belki oturup tartışılabilirdi. Ama bu süreçte binlerce insanı yeni vatandaş yapmaya giden bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir” diyen Çakıcı, “Beyaz kimlik kartı uygulamasıyla ilk değerlendirmelerde 30 bin, aileleriyle birlikte ise yaklaşık yüz bin kişiye vatandaşlık hakkı doğacağı uyarısında bulunduklarını” hatırlattı.

 

Mehmet Çakıcı, Hükümet’in beyaz kimlik kartı ve yeşil kimlik kartı uygulamasını yasa gücünde kararnameyle yürürlüğe koymaya çalışmasının Anayasa’ya aykırı olduğu görüşünü de dile getirerek, uygulamanın Hükümet tarafından ileriye götürülmesi halinde konunun mahkemeye taşınmasının kaçınılmaz olacağını kaydetti.

 

Çakıcı, “Biz evlilik ve kan bağı dışındaki yeni vatandaşlıklara kesinlikle karşıyız. Bu bizim kırmızı çizgimizdir. Bu durum kabul edilemez. Gerekirse uluslararası mahkemelere gideceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 929 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler