1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CAFE AŞKI
CAFE AŞKI

CAFE AŞKI

Caffe Aşkı Dereboyu’nda. Barbarlık Müzesinin tam karşısında. Hemen göze batar. Çok güzel dizayn edilmiş bir mekan.

A+A-

 

 

 

Dereboyu’nda yemek aşkını yaşarsınız

 

Oğlumu nişanlısı ile İngiltere’ye uğurladık. Üzücü. Gelecek sorunları. Kendi ülkemiz Kıbrıs’ta göçmen gibi bir hayat sürdürüyoruz. Bu arada çok restorant da lezzet dünyasından uçtu gitti. Hem de nasıl. Ülkede uçan uçana, uçuran uçurana... Oğlumu uğurlamazdan önce ağız tadında bir yemek için Dereboyu’na gittik. Oğlum bize Caffe Aşkı restorantı önerdi. Buraya çok sık gelirmiş. Baba, gel buraya gidelim sen de burayı incelemiş olursun diye önerdi. Biz de ailece gittik.

 

CAFFE AŞKI

Caffe Aşkı Dereboyu’nda. Barbarlık Müzesinin tam karşısında. Hemen göze batar. Çok güzel dizayn edilmiş bir mekan. Dış görünüş itibarı ile. Kış mevsiminde etrafı kapatılması için düşünülen cam kapılar veya bölmeler diyebiliriz. Çok hoş bir görünüm. Dereboyuna da yakıştı diyebilirim. Dereboyu kaliteli mekanlar ile hizmet veriyor. Farklı lezzetler sunan mekanla. Ambianslarından mönü çeşitlerine kadar. Caffe Aşkı da bunlardan biridir. Çok uzun zaman oldu buraya gidemedim. Bayağı değişmiş. Caffe Aşkı çok hoş ve çağdaş. Eski ile yeninin buluştuğu noktada bir dekorasyon yaptı. Ahşap masa ve sandalyeler. Örtüsüz. Duvarlarda siyah beyaz fotoğraflarla eski Lefkoşayı yaşarsınız. Boydan duvara sıralanmış fotoğraflar çok güzel oldu. Tipik bir cafe restorant havasında. Çok beğendim. Oğlum da oldukça burayı övdü. Hade bakalım dedim, dediğin gibi var mı diye. Bir taraftan mönü kartını incelerken diğer taraftan da yoğun bir trafik akışı içerisinde yoldan geçenleri izliyoruz. Servis personeli de mekana uygun bir üniforma giyiyor. Siyah önlükleri ile. Mönüye ve lezzetlere gelince.

 

MÖNÜ VE LEZZET

Mönü kartı çok iyi dizayn edildi. Ancak mönü içeriğini inceleyince mönü kapağındaki fotoğraf ile Kayseri mantıları ile biraz uyumsuz gibi geldi bana. Mönü kartı çok zengin. Mantılar. Normal mantı, aşk-ı mantı ve Kayseri Mantı. Bunların yanında hellimli ve karışık mantılar da sunuluyor. Pirohu ayrı. Anadolu lezzetli mantılar ağırlıkta. Her yemeğe bir de yakıştırma yapılmış. Bu da çok güzel ve yerinde bir pazarlama yöntemi. Akıllıca hazırlanmış. Pofesyonelce. Örneğin mantı ile ilgili şu yorum yazılmış “Sadece karnım değil gözüm de doysun diyenlere... Bildiğimiz iri mantının içini daha çok kıyma ile doldurduk”. “Kayseri Mantısı’nı aldık yağda kızarttık. Kıtır kıtır bir tat yarattık. Bizi geleneklerin dışına çıkaran bir lezzet. Vaffe Aşkı’nın mantı severlere armağanıdır”. Hellimli Mantı için de “İçim dışım hellim olsun diyenlere.. Mantının içini bol hellimle doldurduk. Sonra haşlayıp tabağa aldık. Üzerindeki iki kat rendelenmiş hellim ve kuru nane ile taptaze Akdeniz kokuyor” diye yorumlar devam eder. Mantılar sarmısaklı veya sarmısaksız olarak isteğe bağlı hazırlanıyor. Mönüde ayrıca hellim, nor böreği ve kadın parmağı. Kadın parmağı Evdim köyüne özgü bir börek çeşididir. Kıbrıs köftesi de Kıbrıs mutfağında Ayak Köftesi olarak bilinir. Ve meşhur bidda badadezimiz. Evet mönü kartını incelediğimizde Kıbrıs ve Türk Mutfağı birlikteliğinde çeşitlilik göze batıyor. Biz siparişlerimizi verdik. Eşim Kayseri Mantısı, ben ayak yani Kıbrıs köftesi kızım bidda badadez ve oğlum ile gelinimiz de ton balıklı ve hellimli salata aldılar. Servis geç kalmadı. Servis personeli çok güzel yardımcı oldu. Mekan oldukça temiz ve hijyenik. Kayseri mantısını ben de tattım. Lezzetli. İstanbul’da Hala restoranttaki Kayseri Mantısı ile arasında biraz fark vardı. Bu da malzemeden olsa gerek. Ayak köftesi kızartılmış çips patates, yoğurt ve salatası ile güzel bir yemek oldu. Geniş uzun fayans tabakta servis edildi. Köfteler tam kıvamında kızartıldı. Kıbrıs mutfağında köftelere bazen bolibif de ilave ediliyor. Salatalar da tipik büyük a la carte tabaklarda servis edildi. Bu mönüye ilave olarak dört meşrubat ile 109.00 TL ödedik. Çağdaş ve modern mutfağın yeni tarzı tabaklar. Aşçıyı tanıyamadım. Mutfağı da gezemedim. Aynı temizlikte ve hijyenik bir ortamı olduğunu düşünüyorum. Oğlum Menteş ve nişanlısı Dilek haklıymış. Onlar haklı çıktı. Yemekten ayrılırken oğlum bana “baba pek gitmek istemiyoruz. Dereboyunu, çevreyi, Kıbrıs’ı çok özleyeceyik. Ama şu anda başka çare yok deyip masadan kalktık. Yolunuz Dereboyuna düşerse bu mekanı tavsiye ederim. Benden iyi puan aldı. Personelini, aşçısını ve işletmecilerini de kutlarım.  Caffe Aşkı aynı zamanda Girne Karakum’da da hizmet veriyor. Paket servisi de verebilirsiniz.

   

MANTI: 16.00 TL

AŞK-I MANTI: 16.00 TL

PİROHU: 15.00 TL

KAYSERİ MANTI: 16.00 TL

TATAR TABAĞI: 16.00 TL

BİDDA BADADEZ: 13.00-15.00 TL

KADIN PARMAĞI: 17.00 TL

KIBRIS KÖFTESİ: 16.00 TL

KAHVALTILIKLAR: 15.00 TL

 

TEL: 0533 884 94 44 – 228 77 99

ADRES: DEREBOYU-LEFKOŞA   

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler