1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇADIR KURULDU, ATEŞ YAKILDI
ÇADIR KURULDU, ATEŞ YAKILDI

ÇADIR KURULDU, ATEŞ YAKILDI

Toplumsal Varoluş Hareketi, ülkede yıllardır uygulandığını savunduğu yanlış politikalara “dur” demek amacıyla mücadele eylemi başlattı. Sendikal Platform, üretici örgütler ve bazı siyasi partilerin oluşturduğu hareket, Lefkoşa’da Kuğulu

A+A-

 

 

Toplumsal Varoluş Hareketi, ülkede yıllardır uygulandığını savunduğu yanlış politikalara “dur” demek amacıyla mücadele eylemi başlattı.

Sendikal Platform, üretici örgütler ve bazı siyasi partilerin oluşturduğu hareket, Lefkoşa’da Kuğulu Park’ta çadır kurup ateş yaktı ve basın toplantısı düzenleyerek, hareketin 12 maddelik mücadele hedefini açıkladı.

Polis, eylem dolayısıyla Cumhuriyet Meclisi ve Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği önüne barikat kurdu ve geniş güvenlik önlemi aldı.

Eylemde “Ülkemize, Emeğimize, Onurumuza Sahip Çıkalım, Özelleştirmeye Hayır”, “Sen Kimsin, Ülkeme ve Emekçilerime Dokunma”, “Govcala Halil Beyi”, “Çare=Birleşik Kıbrıs” yazılı pankartlar da açıldı.

Toplumsal Varoluş Hareketi adına hazırlanan ortak açıklamayı Zeytin ve Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Çelik okurken, Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ile Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga da birer konuşma yaptı.

Hareket, başta ekonomik, sosyal ve kültürel değerler olmak üzere toplumsal tüm varlıklara sahip çıkarak, toplumsal zenginliklerin tabana yayılmasını teşvik ederek ve varlıkların değerlerini koruyarak Kıbrıslı Türklerin mutlu, sıhhatli ve güvenli bir yaşam sürmelerine olanak sağlayacak sosyokültürel yapı ile kendi kendine yeterli, dünya ile rekabet edebilen sürdürülebilir bir ekonomik yapı ve siyasi bir güce kavuşmak amacıyla Kıbrıslı Türklerin dünyanın saygın bireyleri ve uluslararası camianın saygın üyesi olabilmek için Kıbrıs sorununun çözümünü en önemli temel hedef olarak kabul ettiğini ve bunun için mücadeleyi görev bildiğini bildirdi.

 


*TOPLUMSAL VAROLUŞ HAREKETİNİN HEDEFLERİ*

 

Toplumsal Varoluş Hareketi, yıllardır uygulanan yanlış politikalara dur demek ve ekonomimizi kendi ayakları üzerinde durabilmesi için yeniden yapılandırmak, sosyal, kültürel değerlerimize ve siyasal irademizden kaynaklanan kendi kendimizi yönetme hakkına sahip çıkmak için oluşturulmuştur. Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koymak bu hareketin en başta gelen hedefidir. Tüm bu yaşananlar ışığında Toplumsal Varoluş Hareketi aşağıdaki maddeleri hedefleri olarak benimser ve bu hedeflere ulaşana kadar mücadele eder…

1-   Toplumsal Varoluş Hareketi Kıbrıslı Türklerin demokratik, ekonomik ve sosyal haklarını koruma ve geliştirme, Kıbrıslı Türklere ait sermaye ve varlıkların peşkeş çekilmesini durdurma amacıyla kurulmuş bir hareket olup bu amaçlara giden yolda toplumun kendi kendisini yönetmesini" hedefler.

2-   Toplumsal Varoluş hareketi, Kıbrıslı Türklerin iradeleri ile seçecekleri ve kendi iradeleri doğrultusunda yönetilecekleri demokratik bir yönetim sistemi oluşturmak için başlatılmıştır.

3-   Türkiye ve Kıbrıslı Türkler arasındaki ilişki, saygıya dayalı, siyasi eşitler düzeyinde olmalıdır. Buyuran-emir alan, mantığına dayalı ilişkiye son verilmelidir.

4-   Kıbrıslı Türkler’in kendi kurumlarını yönetebileceği bilgi, beceri ve potansiyeli vardır. Bu gerçekten hareketle Merkez Bankası, Sivil Savunma Teşkilatı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın yönetimi Kıbrıslı Türkler’e devredilmeli, polis ve itfaiye sivil yönetime bağlanmalıdır.

5-   Bakanlar kurulu gibi çalışan ve siyasal iradeyi gölgeleyen yardım heyetinin fonksiyonu değiştirilmeli ve AB standartlarında denetim yapan teknik bir kurula dönüştürülmeli, ülkemiz için yatırımı öngörülen projelerin ihaleleri Kıbrıs’ta açılmalı, mali destek projeler bazında uygulanmalı ve kaynaklar yerel makamlar aracılığı ile aktarılmalıdır.                  

6-   Özelleştirme adı altında Kıbrıslı Türklere ait kamusal varlıkların peşkeş çekilmesi uygulamalarından derhal vazgeçilmelidir. Kurumların yönetsel yapıları ve gelecekleri ile ilgili kararlar ekonomimizin yeniden yapılandırılması çerçevesinde çalışanların da katılımı ile toplumsal bütün kesimler tarafından karara bağlanmalıdır.

7-   Ülkemizdeki sosyal, ekonomik ve kültürel dokuyu bozan, Kıbrıslı Türkler’in siyasi iradesini ortadan kaldıran gelişigüzel vatandaşlık dağıtma uygulamaları derhal durdurulmalıdır. Ülkedeki kaçak nüfusun geri dönüşü sağlanmalı, muhaceret yasası bu bağlamda değiştirilmeli, ülkeye girişler kontrol altına alınmalıdır.

8-   Yaşamını sürdürmek için ülkemizde çalışmakta olan fakat gayri insani koşullarda çalıştırılanların, çalışma koşulları iyileştirilmeli, ILO kurallarının ülkemizde hem kamuda, hem de özeI sektörde uygulanması sağlanmalıdır. Kimse güvencesiz, sendikasız çalıştırılmamalıdır.

9-   Vergi adaleti sağlanarak, ekonomide kayıt dışılık, yağma, kayırma, yandaş dönemi yerine şeffaf, objektif bir yönetim oluşturulmalıdır.

 

10-Amacımız başta ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerimiz olmak üzere toplumsal tüm varlıklarımıza sahip çıkarak, toplumsal zenginliklerimizin tabana yayılmasını teşvik ederek ve varlıklarımızın değerlerini koruyarak Kıbrıslı Türklerin mutlu, sıhhatli ve güvenli bir yaşam sürmelerine olanak sağlayacak sosyokültürel yapı ile kendi kendine yeterli, dünya ile rekabet edebilen sürdürülebilir bir ekonomik yapı ve siyasi bir güce kavuşmaktır.

11-Kendi ayakları üzerinde duran sürdürülebilir bir ekonomik yapı için Planlı Ekonomik Kalkınma programımızı kendi irademizle yapabileceğimizi vurgularız.

12-Kıbrıslı Türkler olarak dünyanın saygın bireyleri ve Kıbrıs Türk halkı olarak uluslar arası camianın saygın üyesi olabilmek için Kıbrıs sorununun çözümünü önemser ve çözümü en önemli temel hedefimiz olarak kabul eder bunun için mücadele etmeyi görev biliriz.

 

 

Sendikal Platform, Üretici Örgütler ve Siyasi Partiler

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2112 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler