1. YAZARLAR

  2. Mert Özdağ

  3. Buyursunlar, yer misiniz?
Mert Özdağ

Mert Özdağ

Yazarın Tüm Yazıları >

Buyursunlar, yer misiniz?

A+A-

3 dönem büyük bir kenti yönetmiş, şehirde partisi ile özdeşleşmiş bir eski belediye başkanı partisinden değil, “bağımsız” aday…
Partisi ile kavgalı, o partiyi, parti onu istemiyormuş.
Ama partisinin de adayı var seçimde…
Yine bir başka kentte partisinin adayı olarak 3 dönem belediye başkanlığı yapmış bir başka eski belediye başkanı, kendisine karşı 4 yıl önce “bağımsız” aday olarak seçime giren ve seçimi kazanan başkanla yarışta… Bu kez kendisi “bağımsız” girmiş, başka bir partinin desteğiyle… Kendisine karşı bağımsız seçim kazanan ise eski partinin adayı olarak seçimde…
Bir başka kentte partinin resmi adayı var, ancak partinin bir kısmı “bağımsız” olarak seçime giren başka bir adayı destekliyor, gizliden gizliye…
Kendi kentinde bağımsız adayı destekleyen bu grup, başka bir şehirde, kendi partisinin adayına destek, hatta yürüyüşlere filan katılıp boy gösteriliyor…
En büyük kentte devasa bir karmaşa var…
Bir parti aday çıkarmamış ama bir adaya “destek” açıklamış.
Ancak partinin bir kısmı “desteklenecek” diye ilan edilen adaya destek vermiyor, hatta başka adaya oy vereceklerini söyleyenler bile var.
Bir kısmı da sandığa gitmemekten bahsediyor.
İtiraz ettikleri “bizim neden adayımız yok”…
Bir başka kentte 3 parti “ittifak” yapmış, söz konusu partilerin başkanları sahneye çıkıp, 3 partinin en büyüğünün adayına destek verilen mitingde “eller havaya” poz vermiş.
Ama o eller havaya kaldırılan partilerden birinin bakanı, (ki iktidar partilerinden biridir) muhalefet partisinin desteklediği bir başka kentin adayı ile tanıtım toplantısında yer almış, aynı gün! Hatta bu bakan, muhalefet partisinin genel sekreteri ile bu toplantıda bulunmuş.
Diğer kentte muhalefet partisinin gadimci başkanına karşı “ittifak” yapan bu parti, bir başka kentte kendi “ittifak ve iktidar” ortaklarına karşı yer almaktan çekinmemiş…
Partisi ile özdeşleşmiş, hatta onursal başkanı olmuş bir liderin kızı ise kendisine, yıllarca başkanı olduğu partiye karşı kurulan başka bir partinin adayı oluvermiş!
Ancak lider baba “ben kızımı değil, kendi partimin adayını destekliyorum” demiş.
Siyaseten partileri ile özdeşleşen kimi siyasi figürlerin kızları, oğulları, damatları, gelinleri bir bakmışsınız ki şaşırtıcı bir şekilde başka partilerden meclis üyesi adayı olmuş.
Yeni kurulan ve seçime iddialı giren bir partinin yönetiminde bulunan bir genç siyasinin babası, başka bir partinden meclis üyesi adayı olmuş.
Öte tarafta her seçimde isyan eden seçim karşıtı sosyal medyacıların da adayları çıkmış, onlar da o çok eleştirdikleri seçimin parçası olmuş!
Büyük bir kentte mevcut belediye başkanına en muhalif duran bazı meclis üyeleri bile eleştirdikleri başkanın listesinden seçime girmiş!
Bu köyde şu şunu, bu kentte bu bunu “destekleyecek”miş!
Siyaset resmen bir birinin içine girmiş.
Lahmacuna sarılı ekmek kadayıfının üzerine, sebzeli pirinç çorbası ve çilek reçeli dökmüşler, içinde kelle paça ve kremalı tavuk dolma var!
Buyursunlar, yer misiniz?

 

Bu yazı toplam 1220 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar