1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BÜYÜKKONUK'TA 'EKO GÜN' GÜZELLİĞİ
BÜYÜKKONUKTA EKO GÜN GÜZELLİĞİ

BÜYÜKKONUK'TA 'EKO GÜN' GÜZELLİĞİ

Her yıl Büyükkonuk Belediyesi tarafından Mayıs ve Ekim aylarında düzenlenen Geleneksel Eko Gün’ün 11’incisi, Kuzey Kıbrıs Turkcell Ana Sponsorluğu’nda yoğun katılımla yapıldı. Eko Gün’e yurttaşların, siyasilerin ve basının da ilgis

A+A-

BÜYÜKKONUK’TA 11. EKO GÜN’E YOĞUN İLGİ

Her yıl Büyükkonuk Belediyesi tarafından Mayıs ve Ekim aylarında düzenlenen Geleneksel Eko Gün’ün 11’incisi, Kuzey Kıbrıs Turkcell Ana Sponsorluğu’nda yoğun katılımla yapıldı.
Eko Gün’e yurttaşların, siyasilerin ve basının da ilgisi yoğun oldu. Oldukça zengin bir kültürel aktivite programının hazırlandığı organizasyonda kerpiç kesmeden, paner örmeye, Lefkara yapımından, ahşap oymaya, şehriye kesmeden, tezgah dokumaya, çakızdes kırmadan, sele yapımına birçok etkinlik düzenlendi. Cemilelerle, asma yapraklarıyla süslenmiş stantlarıyla, HASDER ekiplerinin sergilediği halk oyunlarıyla, kına gecesi canlandırmasıyla, ritmik müzik eşliğinde dans ederek, alış veriş yapan ziyaretçileriyle bayram havasının yaşandığı Büyükkonuk’ta yüzler güldü.

Günlerdir, Eko Gün’de bölge halkına bir sürprizi olduğunu söyleyen Sezen’in, büyük sürprizinin Akdeniz Karpaz Üniversite’sinin Büyükkonuk’ta açacağı Kampus ve Kemeraltı Uygulamalı Otel olduğu anlaşıldı. Büyükkonuk Belediyesi ve Akdeniz Karpaz Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

SEZEN: “BÜYÜKKONUK, ARTIK, BİR BULUŞMA NOKTASI OLMUŞTUR.”

11. Eko Gün’de dolu dolu bir program hazırladıklarını belirten Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen, Kıbrıs Türk halkına kendi geçmişlerini nostaljik bir şekilde yaşatmak için yakın işbirliği içinde belediye çalışanları, Eko Turizm Derneği ve stant sahiplerinin büyük bir emek verdiklerini, bu etkinliğin bu günlere kadar başarıyla devamının, inanan insanlar sayesinde olduğunu belirtti. Sezen, “Kıbrıs kültürünü yaşatmak için Belediye olarak büyük gayret gösteriyoruz,  yaptığımız güzel işler de netice aldığımızı kanıtlıyor. Her zaman dediğim gibi gerçekten de Eko Gün’leri bir buluşma noktası oluyor” dedi.  Çok kıt imkanlarla büyük projeler yaptıklarını belirten Sezen, Eko Gün’ün Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllü kişi ve kuruluşlar tarafından desteklendiğini ifade etti. 10. Eko Gün’de de kendilerine destek olan Kuzey Kıbrıs Turkcell’in 11. Eko Gün’e ana sponsor olduğunu söyleyen Sezen, başta Genel Müdür Aybars Karaatmaca olmak üzere tüm Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesine, 11. Eko Gün’de destek veren Aksa Enerji Grubu’na, Akdeniz Karpaz Üniversitesi’ne, Flytom Networks’e ve ECK Engıneering Ltd’ye de teşekkür etti.

BAŞKAN’DAN BÜYÜK SÜRPRİZ

Günlerdir bölge halkına bir sürprizi olduğunu söyleyen Sezen, bugünün kendileri için tarihi bir gün olduğunu vurguladı. Uzun zamandır üzerinde çalıştıkları projelerin bugün hayata geçeceğini belirten Sezen, “Projemiz iki ayaktan oluşuyor. Birincisi 2007 yılından bu yana yapılan Eko Gün’ün bilimsel hale gelmesi için Büyükkonuk’ta Agro-Eko Turizm Araştırma Ofisi kurulacak. Bu ofisimizden bilim adamları, çevreciler kısacası ilgi duyan herkes rahatlıkla yararlanabilecekler. Bu merkez ile birlikte bu etkinliklerimizi uluslar arası alana da taşıyacağız. Bölge Halkı’na istihdam sağlayarak, hükümetimize de destek olacağız. Üreticilerimiz el emeği göz nuru ürünlerini ürettikten sonra tüm Kuzey Kıbrıs’a satış yapabilecekler, aile bütçelerine katkı koyabilecekler. Yani stant sahiplerimiz birer küçük işletme haline gelirken, bizler de Kırsal kalkınma modeli yaratacağız. Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin Büyükkonuk’ta, Kemerli Konak’ta, bir kampus açacağı haberini vermekten büyük gurur duyuyorum. Bölgemiz halkına hem doğrudan hem de dolaylı olarak istihdam sağlayarak, bölgemizin ekonomik ve sosyal anlamda ilerlemesini yardımcı olacağız ” dedi.

İBRAHİM ŞEVKİ VE AYNA GRUBU MİSAFİRLERİ COŞTURDU

‘O Ses Türkiye’ yarışmasında gösterdiği başarılarla adını duyuran Kıbrıslı sanatçı İbrahim Şevki, 11. Eko Gün’de muhteşem sahnesiyle herkesi coşturdu. Ana Sponsor Kuzey Kıbrıs Turkcell’in destekleri ile sahne alan Şevki, böylesine güzel bir organizasyonda sahne almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yarışmada seslendirdiği şarkıları Büyükkonuk’ta sevenlerine de söyleyen Şevki, özellikle misafirlerden gelen istek üzerine seslendirdiği ‘Ah Bu Şarkılar Gözü Kör Olsun’ şarkısıyla büyük alkış aldı.
11. Eko Gün coşkusu, Türkiye’den gelen Ayna Grubu’nun muhteşem performansı ile geç saatlere kadar devam etti.

 

Ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 841 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler