1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BÜYÜKKONUK’TA EKO-GÜN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
BÜYÜKKONUK’TA EKO-GÜN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

BÜYÜKKONUK’TA EKO-GÜN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Büyükkonuk köyünde 10’uncusu yapılan EKO-GÜN havanında güzel olmasından dolayı adanın her yerinden ziyaretçi akınına uğradı.

A+A-

 

 

Kıbrıs kültürü tanıtıldı

 

Büyükkonuk köyünde 10’uncusu yapılan EKO-GÜN havanında güzel olmasından dolayı adanın her yerinden ziyaretçi akınına uğradı. Kıbrıs mutfağına ve kültürüne ait olan ürünlerin yer aldığı stantlara yerli vatandaşların yanında yabancı turistler de büyük ilgi gösterdi.10’uncu Eko-Gün dolayısı ile Büyükkonuk köyünde belediye ve Eko-Turizm derneğinin organizasyonunda yine Kıbrıs kültürü yeni kuşaklara tanıtıldı.

 

 

YARATILAN DEĞERLERE VURGU YAPILDI

Açılışta bir konuşma yapan Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen, Kuzey Kıbrıs’ın ilk örnek Eko köy’ü olarak misafirlerine layık, içeriği dolu bir program hazırladıklarını ifade etti. Kıbrıs’ın, kültürünü yaşatmak adına, Eko Gün’lerine çok değer verdiklerini söyleyen Sezen, “Biz, her sene Mayıs ve Ekim ayının 3’ncü Haftasında Eko Gün’lerini düzenliyoruz. Bu günler için büyük küçük demeden herkes canla başla çalışıyor. Buradaki en büyük amacımız, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillere aktarmak. Bu değerlerin sürdürülebilir olmasını sağlamak. Bu amaç için ise, etkinliklerimize çocuklarımızı da dahil ettik. Ben inanıyorum ki biz büyüklerden gördüklerini, yarınlara taşıyacaklar” dedi. Büyükkonuk’un Eko Turizminde öncü bir bölge olduğunu belirten Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, projenin Büyükkonuk’ta başarılı bir şekilde işlemesinin ardından, bu projeyi Kuzey Kıbrıs’ta yaygınlaştırdıklarını belirtti. Büyükkonuk’un yaptığı etkinlikleri her zaman takdirle karşıladığını belirten Üstel, Lefke’de bulunan Bağlıköy’ün de Eko Turizm’e kazandırıldığını söyledi. Ülkemizde itici gücün turizm olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Büyükkonuk EKO Günü’nün her sene çok daha başarılı bir şekilde düzenlendiğini vurguladı. Bölge halkının el emeği göz nuru ürünlerini misafirlerine sunduğunu belirten Eroğlu, organizasyon için emeği geçen herkese çok teşekkür etti ve tüm ambargolara karşı, Ülkemizin tanıtımı ve kültürümüzün yaşatılması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

 

YOĞUN KATILIM

Basın ve halk tarafından büyük ilgi gören etkinliğe protokolün ve siyasilerin de ilgisi büyüktü. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye'den AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Dr. Sıtkı Güvenç, UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, İskele Milletvekilleri  Ali Rıza Usluer, Ejder Aslanbaba, Önder Sennaroğlu, Ahmet Zengin, İskele Belediye Başkanı Halil Orun, Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu, Tatlısu Belediye Başkanı Halil Orçun, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, Kent Maraş Derneği Genel Başkanı Bilal Ardıç, Niğde Konaklı Belediye Başkanı Feridun Bilge, Kahramanmaraş Önen Belediye Başkanı Alaattin Devlet Ülger, Merit İnternational Otel’in Yönetim Kurulu Başkanı Reha Arar da şenliğin keyfini çıkardılar.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler