1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BÜYÜKKONUK BELEDİYESİ’NDEKİ GREV 'BUGÜNLÜK' SONA ERDİ…
BÜYÜKKONUK BELEDİYESİ’NDEKİ GREV BUGÜNLÜK SONA ERDİ…

BÜYÜKKONUK BELEDİYESİ’NDEKİ GREV 'BUGÜNLÜK' SONA ERDİ…

Büyükkonuk Belediyesi’nde bulunan işçilerin verilmeyen hakları, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na taşındı

A+A-

 

Büyükkonuk Belediyesi’nde bulunan işçilerin verilmeyen hakları, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na taşındı. Sendika ile Bakanlık Mukayyitliği takibinde görüşen Sezai Sezen daha önce Sendika ile anlaşıp uymadığı takvimlendirmeyi Bakanlık huzurunda imzaladı ve greve ara verildi.Geçtiğimiz Ocak ayının son günü Büyükkonuk belediyesi önünde çadır kurarak greve başlayan BES’de örgütlü işçilere dün ana muhalefet CTP’nin milletvekilleri de ziyaret ederek destek verdi. Ziyarete CTP İskele ilçe başkanı milletvekili Önder Sennaroğlu, Mağusa milletvekili Sonay Adem ve Ferdi Sabit Soyer katıldı.  Soyer, işçileri, direnişlerinden dolayı kutladı ve hak arama mücadelelerinde yanlarında olacaklarını söyledi.

TEMSİL EDİLMEDİK

İşçiler saat 10.30’da bakanlıkta başlayan toplantının ardından sendika temsilcilerinden bakanlıkta konuşulan konular hakkında bilgi aldılar ve işçi temsilcileri tarafından bakanlıkta olan toplantıda temsil edilmediklerinin yanlışlığını dile getirdiler. İşçiler böyle bir görüşmede sendikaya bağlı işçi temsilcilerinden birinin o toplantıda bulunması gerektiğini savundular. Bu tartışma sendika yöneticilerinin de kendi aralarında bir anlık bir tartışma yaşamasına sebep oldu.

BOZAT’TAN AÇIKLAMA

Sendika başkanı Savaş Bozat işçilere toplantıda hangi konular üzerinde anlaştıklarını, 3 arkadaşlarının 1 Şubat tarihinden itibaren yeniden işe alındığını, 13’üncü maaşlarının 15 Mart tarihinde ve iki bayram ödeneğinin de 15 Şubat’ta verilmesi konusunda Bakanlık sendika ve Belediyenin imza attığını açıkladı. Bozat’ın bu açıklamalarında işçiler bu sözleri daha önce de duyduklarını çok imzalar atıldığı ve günü geldiğinde Sezai Sezen’in ortadan kaybolduğunu söyledi. İşçiler grevin kalkması için belediyeden bayram ödeneklerini ileri tarihli çek olarak istediklerini ve aksi halde greve devam edeceklerini bildirdiler. Sendika temsilcileri başkanla bir görüşme daha yapıp bu talepleri Sezen’e bildirdiler. Sezen, belediyeye borcu olanların borçları kesildikten sonra Cuma gününden itibaren çekleri dağıtmaya başlayacağını mukayyitlik huzurunda kabul etti. Grev sonrası basına açıklama yapan Çalışma Bakanlığı Mukayyitti Kemal Can, bakanlık olarak iç barışın sağlanması için bir girişimde bulunduklarını ve hem Başkan Sezai Sezen’in hem de Başkan Savaş Bozat’ın olaya iyi niyetle yaklaşması sonucu bu görüşmeden olumlu sonuç alındığını söyledi ve grevin sona erdiğini duyurdu.

SEZEN NE DEDİ?

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen ise, işçilerin hak arayışında olmalarının en doğal hakları olduğunu, bunu kişiselleştirmemeleri gerektiğini söyledi. Sezen, en kötü durumdaki belediye olduklarını söyleyerek sosyal hakları yatırma zorunlulukları olduğunu bildiklerini ama bunun için devletten daha çok destek görmeleri gerektiğini söyledi. Sezen, son yapılan sayımda 40 bin TL’lik birkatkı payı azaldığını ve bunun KKTC genelinde 20 belediyede geçerli olduğunu Hükümetin bu konuda bir adım atması gerektiğini söyledi.Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat ise, sorunun bu günlük sonuçlandığını ve tekrarlanmamasını umduğunu dile getirdi. Bozat, kırsal belediyelerin birçoğunun bu durumda olduğunu ve belediyeler birliğinde güç birliği yaparak hükümete seslerini duyurmaları gerektiğini aksi halde bu sorunların aşılamayacağının altını çizdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 787 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler