1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Büyük organizasyona geri sayım
Büyük organizasyona geri sayım

Büyük organizasyona geri sayım

1-3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Kuzey Kıbrıs Rallisi hakkında bilgi verildi

A+A-

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu (KKTOK) tarafından devlet çatısı altında düzenlenen Kuzey Kıbrıs Rallisi, bu yıl Türkiye ve ülkemizden 44 otomobilin katılımıyla 1-3 Haziran’da 12 etapta yapılıyor. 1-3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan organizasyon hakkında dün basın toplantısı yapıldı.

KKTOK Başkanı Tigin Kişmir, Golden Tulip Otel’de yer alan basın toplantısında, Kuzey Kıbrıs Rallisi’nin ilk kez Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun yarışma takviminde Akdeniz Rallisi olarak yer aldığını ifade etti. Rallinin Kuzey Kıbrıs’ın en eski motor sporu olduğunu kaydeden Kişmir, hedeflerini Kuzey Kıbrıs Rallisi’ni daha da ileriye götürmek, Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi’nde kalıcı olmak şeklinde açıkladı. Devlet çatısı altında yapılan organizasyonda Kuzey Kıbrıs’ın geleneksel yiyecek, doğal ve kültürel zenginliklerinin de tanıtılmaya çalışılacağını belirten Kişmir, rallinin BRT’den canlı yayınlanacağını da ifade etti. Kişmir, rallinin organizasyon maliyetinin 330 bin TL civarında olacağını söyledi.

 

Değirmencioğlu: “Takvimin kalıcılaşması için birlikte çalışıyoruz”

Spor Dairesi Müdürü Alkan Değirmencioğlu, Kuzey Kıbrıs Rallisi (Akdeniz Rallisi’nin) Türkiye Ralli Şampiyonası’nın birinci ayağı olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve rallinin Türkiye Ralli Şampiyonası takviminde kalıcılaşması için birlikte çalışacaklarını ifade etti.

 

Betmezoğlu: “Yarışmaya sponsor olmaktan son derece mutluyuz”

Kuzey Kıbrıs Rallisi ana sponsoru Gülgün Süt Ürünleri Direktörü Yunus Betmezoğlu, yarışmaya sponsor olmaktan memnun olduklarını ve desteklerinin devamlı olacağını söyledi.

 

Sezinler: “Devlet daha fazla önem vermelidir”

KKTOK Asbaşkanı Mahmut Sezinler, konuşmasında Kıbrıslı Türklere uygulanan kısıtlamalara işaret ederek, Kuzey Kıbrıs Rallisi’nin Türkiye Ralli Şampiyonası takviminde yer almasının bahse konu kısıtlamaların bir derecede kırılması anlamı taşıdığını ifade etti. Motor rallisinin, Kıbrıs Türkü’nün sportif alanda dünyaya açılabileceği tek kapı olduğunu ileri süren Sezinler, bu nedenden dolayı devletin “daha fazla önem vermesi” gerektiğini kaydetti.

 

Fahri: “Organizasyon, ülkemizin tanıtımı için büyük önem taşıyor”

Kıbrıslı Türk pilot Deniz Fahri, ev sahibi olarak yarışacak olmasından dolayı ayrı bir heyecan duyduğunu ve rallinin Kuzey Kıbrıs’ın tanıtımı için çok büyük bir katkı olacağını söyledi.

 

Özpaşa: “Rallide 250 kişi görev yapacak”

Kuzey Kıbrıs Rallisi Direktörü Canben Özpaşa ise pek çok şampiyonluk kazanan Yağız Avcı’nın da yarışacağını, 50 bin takipçisi bulunan içecek markası RedBull ve 200 bin takipçisi bulunan araç markası Skoda’nın da yarışmada yer alacağını kaydetti. Özpaşa, zor ve uzun geçecek bir yarışma için hazırlıklarının tamamlandığını da kaydederek, rallide 250 kişinin görev yapacağını da sözlerine ekledi.

 

Cuma akşamı Girne Yat Limanı'ndan başlayacak

1 Haziran Cuma gecesi Girne Yat Limanı’ndan start alacak Kuzey Kıbrıs Rallisi’nde Girne şehir içi etabı başlayacak. Ekipler 2 Haziran Cumartesi günü Tirmen ve Esentepe etaplarını ikişer kez, Lefkoşa Suriçi’nde bulunan özel seyirci etabını da bir kez geçip günü noktalayacaklar. Rallinin son günü olan 3 Haziran Pazar günü sırasıyla Balıkesir, Serdarlı ve Görneç özel etaplarını ikişer kez geçecek olan ekipler, rallinin finişi için yine Girne Yat Limanı’na gidecekler. Toplam uzunluğu 400 kilometrenin üstünde olacak rallide ekipler, 12 özel etabın toplamı olan 112 kilometrelik özel etaplarda mücadele edecekler.

 

Fotoğraf: Hüseyin ÖZBARIŞCI

 

Bu haber toplam 705 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler