1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BÜYÜK HAMAM ÖNÜNDE EYLEM
BÜYÜK HAMAM ÖNÜNDE EYLEM

BÜYÜK HAMAM ÖNÜNDE EYLEM

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Lefkoşa’daki tarihi Büyük Hamam önünde basın toplantısı düzenledi “Kokuşan rejimi Büyük Hamam bile temizlemez” diyen KTÖS’ün basın toplantısının tam metni şöyle; Günümüzde dahi önemini yitirmeye

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Lefkoşa’daki tarihi Büyük Hamam önünde basın toplantısı düzenledi

 

“Kokuşan rejimi Büyük Hamam bile temizlemez” diyen KTÖS’ün basın toplantısının tam metni şöyle;

         Günümüzde dahi önemini yitirmeyen tarihi bir mekanın önünde, basın toplantısı düzenleyerek, “temizliğin” önemini vurgulamayı bir görev bilmekteyiz.

         Bilindiği üzere 1974 yılından bu yana adamızın kuzeyinde Türkiye tarafından kurdurulan ayrılıkçı siyasi rejimin bekçileri, usulsüzlük, yolsuzluk ve her türlü istismarı yaparak bugünlere gelmişlerdir. Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının ortaya koydukları onurlu direniş sonucu bu kokuşmuş sistemin perdeleri aralanmış ve pis kokular etrafa dağılmıştır. Ganimetten beslenen, her türlü usülsüzlüğe kılıf bulan bu hortum, yağma düzeninde 1974’ten bugüne kadar sadece bir kişi yargılanıp ceza almıştır. Adamızda görev yapan TC’nin yetkililerinin gözetim ve denetiminde gerçekleştirilen bu vurgunlar, hep unutturulmuş, yapanın yanına kalmıştır. Anlaşılan odur ki, Kıbrıs’ta görev yapan TC bürokratlarının KKTC vatandaşlığı veya Kıbrıs’ta arsa arazi sahibi olmalarının arkasında yatan hikmet bu olsa gerektir.

         Lefkoşa Türk Belediyesi’nde ortaya çıkan 80 milyon Euro’luk borcun arkasında yatan hortum, rüşvet ve her türlü yolsuzluğun ortaya çıkarılması için mücadele etmeğe devam edeceğiz. Bu nedenle geçen hafta sorduğumuz soruları tekrardan soracağız:

1.    Türkiye bankaları dâhil borçlanma faizleri %12-15 iken neden özel finans kuruluşu ve özel bankalardan bakanlar kurulu onayı ile %18-25 faiz oranları ile borçlanılmıştır? Arada bulunan bu büyük faiz farkı kimin cebine gitmiştir?

2.    Borçlanmalar hangi bankalardan yapılmış kimler aracı olmuştur?

3.    Çangar LTD.’den borçlanılan 10 Milyon STG nerede kullanılmıştır? On milyon Sterlinin üç milyonunun kayıp olduğu açıklanmış ve Sn. Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullandığı doğru mu?

4.    Çangar LTD.’den alınan kredinin bir kısmı ile yine aynı şirketten 250 adet araç alındığı doğru mu?

5.    Özel temizlik şirketlerine Lefkoşa’daki bazı bölgelerin temizliği ile ilgili astronomik paralar ödendiği iddiaları ortadadır. Konu ile ilgili Lefkoşa suriçinin temizlik ihalesi ve Lefkoşa mezarlığının temizliği için kaç para ödenmiştir?

6.    Lefkoşa suriçinde eski evleri tamir adı altında kime ne kadar ödeme yapılmıştır?

 

Lefkoşa’da yaşananlara bu borcun bedelini ödetmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Avrupa Birliği Kıbrıslı Türk toplumuna beş yıl için 259 milyon Euro vermiş ve bu parayla ortada olan büyük işler yapılmıştır. 80 Milyon borç ve Lefkoşa Belediyesi’nin gelirleri nereye gitmiştir. Hala daha yollarımız çukurlarla dolu, çeşmelerimizden tuzlu su akmakta, kaldırımsız, parksız, oyun alansız, pislik ve plansızlık içinde bir Lefkoşa, ortada durmaktadır.

         Bilinmelidir ki, bu hortumcular, Sn. Cemal Bulutoğulları’nı günah keçisi yapıp, olayın içinden sıyrılacaklarını sanıyorlarsa çok yanılmaktadırlar. Kokuşan Lefkoşa değil, kokuşan 1974 yılında adanın kuzeyinde kurdurulan siyasi rejimdir. Bu rejimin bekçilerini temizlemeye, Büyük Hamam bile yetersiz kalmaktadır. Hamamda vurulacak her kesenin altından, rüşvet, hortum, suistimal, oy satın alma, mafya ilişkilerinin çıkacağı aşikardır. Adanın kuzeyindeki kurumların bu pis kokuların kaynağının üzerine gidebileceğine inancımız yoktur. Çünkü “Çirkef yatağında gülistanlık olmaz”. Bu nedenle toplumsal tepki göstermek, sesimizi yükseltmekten başka çaremiz yoktur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 659 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler