1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BÜTÇE ONAYLANDI
BÜTÇE ONAYLANDI

BÜTÇE ONAYLANDI

Bakanlar Kurulu Başbakan İrsen Küçük başkanlığında bugün yaptığı toplantıda, 2012 Mali Bütçe Yasa Tasarısı’nı 3 milyar 132 milyon TL olarak onayladı ve Meclise sevk etti. Bakanlar Kurulu Sözcüsü İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantının ardından

A+A-

 

Bakanlar Kurulu, 2012 yılının bütçesini 3 milyar 132 milyon TL olarak onayladı. 2011’e göre 55 milyon TL artış öngörülen yeni bütçede, 150 milyon TL iç borçlanma, 121 milyon TL de açık olacak.

Bakanlar Kurulu’nun, Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki toplantısı saat 15.00 sıralarında tamamlandı ve alınan kararları Kurul Sözcüsü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu açıkladı.

Çavuşoğlu, 2011 bütçesinin 3 milyar 77 milyon TL olduğunu, 2012 bütçesinin ise 3 milyar 132 milyon TL öngörüldüğünü ifade ederek, arada 55 milyon TL’lik fark bulunduğuna dikkat çekti.

Yerel gelirlerin 2011’e göre yüzde 8.75’lik artışla 1 milyar 901 milyon TL’den 2 milyar 67 milyon TL’ye ulaşmasının hedeflendiğini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin yardım ve kredilerinin 793 milyon TL, iç borçlanma için 150 milyon TL ve 121 milyon TL de açık öngörüldüğünü anlattı.

YEREL YÖNETİMLERE 137.5 MİLYON TL

Yerel gelirlerden belediyelere yüzde 8.5 katkı verildiğini ve 2011’de bu amaçla 130 milyon TL harcandığını kaydeden Çavuşoğlu, 2012’de ise yerel yönetimlere katkı payının yaklaşık 8 milyon liralık artışla 137.5 milyon TL’ye ulaşacağını bildirdi.

Çavuşoğlu, “Bu daha çok halkımıza hizmet ve standartları yükseltme yönünde bizde çağdaşlık sağlayacağı düşüncesindeyiz” dedi.

Devletin Sosyal Sigortarlar’daki tüm taahhütlerini yerine getirdiğinin bilinmesini isteyen Çavuşoğlu, ayrıca 50 milyon TL de ilave katkı yapıldığını söyledi.

“Sosyal Sigortalar ülkemizde olmazsa olmazımızdır” diyen Çavuşoğlu, Sosyal Sigortalar’ın içine düştüğü ekonomik sıkıntının aşılması ve çarkın dönebilmesi için devletin yükümlülüklerini yerine getirdiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, bu durumun, Meclis’te şu anda üzerinde çalışılan Sosyal Güvenlik ve Sosyal Sigortalarla ilgili değişiklik tasarılarının ne kadar gerekli olduğunu gösterdiğini ifade etti.

KTHY ESKİ ÇALIŞANLARININ SİGORTA PRİMLERİ İÇİN 4 MİLYON TL

KTHY eski çalışanlarının işsizlik ödeneklerini alabilmesi için daha önce Sosyal Sigortalar’a 6.5 milyon TL’lik ödenek sağlandığını hatırlatan Bakanlar Kurulu Sözcüsü Çavuşoğlu, buna rağmen yatırım primlerindeki eksiklikler olduğunu dikkate alarak 2012 bütçesine KTHY çalışanlarının eksik kalmış prim borçlarının ödenmesi için 4 milyon TL’lik ödenek konulduğunu açıkladı.

Çavuşoğlu, böylece KTHY battığı için devletin üstlendiği sorumlulukların yerine getirilmiş ve toplamda KTHY çalışanlarının sigorta primleri için 10.5 milyon TL’nin ödenmiş olacağını söyledi.

Emekli yaşı gelenlerin emeklilik hakkını elde edeceğini, bu hakkı elde edemeyenlerin ise yatırımlarına devam edebileceğini belirten Çavuşoğlu, “2012’nin, 2011’den daha iyi geçeceğini umut ediyoruz. Bütçenin ülkemizde faydalı olmasını ve hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

Çavuşoğlu, soruları yanıtlarken 1 Ocak 2012’den itibaren uygulamaya girecek 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nca onaylandığını ve meclise sevk edildiğini; mecliste de önce komitede, ardından genel kurulda görüşüleceğini hatırlattı.

“YEREL GELİR ARTIŞI MALİYE’NİN PERFORMANSINA BAĞLI”

En fazla payın her yıl olduğu gibi Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ayrıldığını kaydeden Çavuşoğlu, yerel gelirlerde yüzde 8.75’lik artışı nasıl sağlayacakları sorusuna karşılık da, “Maliyenin performansıyla ilgilidir ve birçok kalemi içermektedir. Bunların belli bir disiplin altında çalışılması ve yerine getirilmesi gerekir. Bütçeler tamamen bir öngörü ve tahmindir. Başarı oranınız da yıl sonuna gelindiğinde bu tahminlere ulaşılmasıyla ilgilidir. Geçen yılki hedeflere gelinmiştir, bu yılki hedeflere de geleceğiz. Öngörüler tutmak zorundadır ve tutacaktır” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler