1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BÜTÇE MARATONU SONA ERDİ
BÜTÇE MARATONU SONA ERDİ

BÜTÇE MARATONU SONA ERDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda son olarak 1 milyar 390 milyon 882 bin 322 TL olarak öngörülen Maliye Bakanlığı Bütçesi ele alındı. Maliye Bütçesi üzerine ilk sözü alan CT/BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, yeni protokol çalışmalarıyla ilgil

A+A-

 

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda son olarak 1 milyar 390 milyon 882 bin 322 TL olarak öngörülen Maliye Bakanlığı Bütçesi ele alındı.

 

Maliye Bütçesi üzerine ilk sözü alan CT/BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, yeni protokol çalışmalarıyla ilgili olarak yeni protokolün ülkenin uzmanlarıyla hazırlanıp ilgili kesimlerle görüş alınarak şekillendirildikten sonra Türkiye’ye gidilecek olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

 

Merkez Bankası Başkanı’nın görev süresi dolmadan görevden alınmasını eleştiren Uluçay, “yeni atanan başkanın da Elçilikle ters düşerse görevden alınabileceği” yorumunda bulundu.

 

Uluçay, Temmuz 2012’de verilmesi öngörülen yüzde 3’lük eşel-mobil’in hemen maaş artışı olarak çalışanlara verilmesinin önererek, bunun piyasaya olumlu yansıyacağına inandığını kaydetti.

 

 

ERTUĞRULOĞLU

 

Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, 2012 yılı Bütçe Yasa Tasarısının tartışıldığı maraton görüşmelerin popülist geçtiğini iddia ederek, böyle bir hükümetten başka türlü bir bütçe beklemediğini söyledi.

 

Tahsin Ertuğruloğlu, ortada yapısal bir kriz olduğunu ancak bunun dünya kriziyle bir ilgisi olmayacağına işaret ederek, bütçeye oyunun olumsuz olacağını söyledi.

 

TATAR

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, 2012 Mali Yılı Bütçesi’nin, mali disiplinin önemsendiği bir istikrar bütçesi olduğunu söyledi.

 

Tatar, her şeyden önce sürdürülebilir bir bütçe için yapılması gerekenin gelirlerin artırılması olduğunu anlatarak, bakanlığı döneminde bunun üzerine özellikle durulduğunu kaydetti.

 

Tatar, bütçenin yüzde 10’una yakın bir kısmının yatırımlara ayıldığını, birçok ülkede yatırımlar sıfırlanırken 2012 mali yılı bütçesinin yüzde 10’unun yatırılma ayrılmasının önemli olduğunu belirtti.

 

AVCI

 

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin her şart altında kendi ayakları üzerinde duracak bir ekonomiye sahip olmasının herkes tarafından kabul edilip söylendiğine işaret ederek, üretmeyen bir ekonominin sağlıklı olamayacağını söyledi.

 

Yüzde 15’i işsiz olan, her gün 700 kişinin çek yasağın girdiği, yüzde 30 elektrik zammı yapılan bir ülkenin gelişmesinin, ekonomiyi büyütmenin mümkün olamayacağını anlatan Avcı, ülkede doğru düzgün ve adil bir vergilendirme olmadığını olamadığını söyledi.

Avcı, KKTC’de bugün itibarıyla her gün üç çiftin boşandığını anlatarak, bu oranda bir boşanmanın bu ülke için çok olduğunu iddia etti.

 

Avcı, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasına yönelik her türlü yasanın Meclis’e gelmesi halinde bu tasarılara gerekli desteği vereceğini anlattı.

 

 

ANGOLEMLİ

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa milletvekili Hüseyin Angolemli konuşmasına bir süredir kamuoyunun gündeminde yer alan bir kadın öğretmenin görevlendirmesine yönelik gelişmeleri değerlendirerek başladı. Angolemli, bu olayın Bakanlar Kurulu’ndan bir bakanın başını yiyeceğini de ileri sürdü.

 

Angolemli, bugün yaşanan olayın zamanında Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılacak istihdam olması halinde yaşanmayacağını ifade ederek, ülkede bunu yapmak yerine kişiye özel uygulamalar yapıldığını iddia etti.

 

Angolemli, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın çalışanlara temmuzdan sonra yüzde 3 eşel-mobil artışı verileceğini değerlendirerek, bunun aslında yıl içinde yüzde 1.5 artış anlamına geldiğini kaydetti.

 

Angolemli, geçen yıl Cumhurbaşkanlığının 390 milyon TL olan örtülü ödeneğinin 2012 bütçesinde düşürüleceğini düşünürken, bunda yanıldığını ve bu kalemin 408 milyon TL’ye yükseltildiğini söyledi.

 

Angolemli, ülkede açık kapatmaya yönelik ciddi bir önlem değil aksine tam bir savurganlık olduğunu ifade ederek, insanların nerede kaliteli ve ucuz mal bulursa oradan alışveriş yaptığını, bu nedenle de pek çok konuda ticaretin Güney Kıbrıs’a kaydığını söyledi.

 

 

ADEM

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Gazimağusa milletvekili Sonay Adem, Maliye Bakanlığı’nın 2012 bütçesini eleştirdiği konuşmasına bazı konularda kafa karışıklığı yaratmaması gerektiğin belirterek başladı.

 

Adem, bütçe açığını büyük oranda hallettiğini söyleyen Hükümet’in büyük borçları bulunduğunu ileri sürerek, 2012 yılın bu yıldan daha kötü olacağını iddia etti. Sonay Adem, bütçe açığının kapatılamayacağını ve önümüzdeki yıl mart ayından itibaren büyük bir krizle karşı karşıya kalınacağını savundu.

 

Adem, CTP/BG’nin olumsuz oyuna karşın çıkarılan Başbakanlık Denetleme Kurulunun, Hükümet’in şantaj değneğine dönüştüğünü ifade ederek, böyle bir şey varsa Başbakan İrsen Küçük’ün bu konuda açıklama yapması gerektiğini söyledi.

 

Adem, bir süre önce Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun HSBC Bankasındaki yatırımlarıyla ilgili olarak Meclis kürsüsünden yaptığı ifşaatla ilgili olarak Başbakan İrsen Küçük tarafından konuyla ilgili olarak Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun gerekli incelemeyi yapacağı yönünde olduğunu hatırlattı.

 

Sonay Adem, bugüne kadar bir gelişme olmadığını, buna neden olarak da Başbakanlık Denetleme Kurulu Cumhurbaşkanı’nı denetleyip denetlemeyeceği yönündeki bir tartışma sürdüğünü anlatarak, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun 12’inci maddesinin kimleri denetlemeyeceğini açıkça ortaya koyduğunu, bunun arasında cumhurbaşkanı olmadığını işaret etti.

 

Adem, cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bu konuyla ilgili olarak yaptığı yazıyı tutanaklara geçirilmek amacıyla okudu. Adem, metni okuduktan sonra yazının yalanlar içerdiğini ileri sürerek, kendi elindeki belgelerle Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kendi yaptığı açıklamalarıyla ciddi çelişkiler içerdiğini söyledi.

 

Sonay Adem, para kaynağının açıklığa kavuşması amacıyla 24 Ekim 2011 tarihinde yazılı soru önergesi verdiğini hatırlatarak, buna göre 24 Kasım 2011 tarihinde bu yazılı sorunun cevabının verilmesi gerektiğini anlattı.

 

Adem, bu paranın kaynağının açıklanması gerektiğini ifade ederek, bugün itibarıyla tüm okların Başbakan İrsen Küçük’ün üzerine yöneldiğini belirtti. Başbakan İrsen Küçük ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasındaki kavganın kendisini hiçbir şekilde ilgilendirmediğini anlatan Adem, sorunun etik bir sorun olduğunu söyledi.

 

CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem, sorduğu yazılı sorunun cevabını; Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun da yasal olarak ne yaptığını veya bundan sonra ne yapmayı düşündüğünü öğrenmek istediğini kaydetti.

 

Adem, bu konuda yılbaşından sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun mal varlığıyla ilgili ayrıntılı bilgileri Meclis’in bilgisine getirileceğini söyledi.

 

ATUN

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun söz alarak, İran’a yapılan ancak mal teslimi yapılmaması nedeniyle yaşanan teşvik ödemeleriyle ilgili olarak gerekli araştırmanın yapıldığı ve Başsavcılık dahil tüm birimlerin katılımıyla gerekli araştırmaların yapıldığını söyledi.

 

Atun, uygulamada teşvik yapmaya yönelik herhangi bir ödeme yapılmadığını anlatarak, bu konuda devletin milletin parasının heba edilmediğini kaydetti.

 

KÜÇÜK

 

Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Sonay Adem’in gündeme getirdiği bankadaki paranın kendisine ait olduğunu kabul etmesi üzerine gerekli sürecin tamamlandığını söyledi.

 

Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun hesapları kabul etmesi üzerine olayın orada kapandığını çünkü ortada sahiplenilmeyen bir hesap olmadığını kaydetti.

 

BOZER

 

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bu hesaplarla ilgili olarak gerekli bilginin yeni yılda Meclis’e getirileceğini öğrendiğini anlattı.

Meclis Genel Kurulu, görüşmelerin ardından 1 milyar 390 milyon 882 bin 322 TL’lik 2012 Maliye Bakanlığı Bütçesi’ni oyçokluğuyla kabul etti.

 

Meclis bundan sonraki toplantısını Pazartesi günü saat 10.00’da yapacak.

 

 

 

Bu haber toplam 821 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler