1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BÜTÇE KOMİTEDEN GEÇTİ
BÜTÇE KOMİTEDEN GEÇTİ

BÜTÇE KOMİTEDEN GEÇTİ

3 Milyar 165 Milyon 484 Bin 240 TL’lik 2012 Bütçesi oyçokluğuyla onaylandı… 2012 Bütçesi Meclis Genel Kurulunda 9 - 21 Aralık arasında görüşülecek

A+A-

 

 

 

2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, öngörülenden 33 milyon 82 milyon 20 TL’lik artışla 3 milyar 165 milyon 484 bin 240 TL olarak Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde oyçokluğuyla onaylandı.

Komite, 7 milyon TL artışla 1 milyar 390 milyon 882 bin 322 TL’ye çıkarılan Maliye Bakanlığı bütçesini de oyçokluğuyla onayladı.

16 Kasım’da başlayan bütçe görüşmeleri, 8 gün süren toplantılarla bugün öğleden sonra tamamlandı.

Yeni yıl bütçesi, Meclis Genel Kurulu’nda 9 Aralık Cuma günü görüşülmeye başlanacak. Görüşmeler 21 Aralık’a kadar devam edecek.

TATAR: “EKONOMİDEKİ GELİŞME SIRF MAAŞLARLA DEĞERLENDİRİLEMEZ”

Toplantının son bölümünde konuşmaları yanıtlayan Maliye Bakanı Ersin Tatar, “ülkenin fakirleştiği” görüşüne katılmadığını belirterek, Türkiye’nin bütçeye katkısının azaldığını söyledi.

“Ekonomideki gelişmeyi sırf maaşlarla değerlendiremezsiniz, genele bakmak lazım” diyen Tatar, bazı sıkıntılar olduğunu, ama 2012’de yüzde 11 büyüme beklendiğini vurguladı. Tatar, bu rakamın DPÖ yanında TC’den gelen teknik heyetlerce de ifade edildiğini bildirdi.

Beyana dayalı vergilerde artış olduğunu ifade eden Ersin Tatar, Vergi Dairesi inşaatının Kasım ayında tamamlanmasının hedeflendiğini ve yazılım tamamlanırsa otomasyona geçileceğini; böylece gelirlerin ve denetimlerin daha da artacağını söyledi.

Bilgisayar ve teknolojik yatırımlarla çalışanların daha iyi eğitim alacağını belirten Maliye Bakanı Tatar, 2011’in tamamlanmak üzere olduğunu ve gelirlerde 1.95 milyar TL hedefine yaklaşıldığını kaydederek, Vergi Dairesi personelini kutladı.

“LÜKS HARCAMALAR VERGİLENDİRİLDİ”

Tatar, dar gelirlileri korumak için KDV düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, lüks harcamaların Fiyat İstikrar Fonu üzerinden daha fazla vergilendirildiğini; içki, sigara, bet ofis gibi lüks harcamalardaki vergilerin arttığını anlattı.

“AKARYAKIT FİYATLARI KESİNLİKLE GÜNEY’DEKİNİN ÜSTÜNE ÇIKMAZ”

Maliye Bakanı Ersin Tatar, akaryakıt fiyatlarındaki artışın dünyadaki artıştan kaynaklandığını ancak rakamlara bakılırsa yine de birçok ülkeden ve Güney Kıbrıs’tan daha ucuz olunduğunu söyleyerek, “Kesinlikle Rum tarafının üzerine çıkılmıyor. O hassasiyetlere dikkat ediliyor” diye konuştu.

ATASAYAN DA TEŞEKKÜR ETTİ

Komite Başkanı UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan, bütçenin komiteye gelinceye kadarki çalışmalarında emek verenlere ve komite üyelerine teşekkür etti. 8 gündür görüştükleri bütçeyi tamamladıklarını kaydeden Atasayan, komite başkanı olarak ilk bütçeyi görüştüklerini belirtti ve demokratik ve huzur içinde geçen süreç için de teşekkürlerini ifade etti. Atasayan, meclis çalışanlarına da teşekkür ederek, 2012’nin 2011’den daha iyi geçmesini diledi.

Konuşmaların ardından tasarı madde madde görüşüldü ve oylandı. Komite çalışmalarını saat 16.00 sıralarında tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 591 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler