1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BURAM BURAM KIBRIS KOKTU
BURAM BURAM KIBRIS KOKTU

BURAM BURAM KIBRIS KOKTU

MAGEM’in düzenlediği 3. Gençlik Festivali kapsamında gerçekleştirilen “ Bir Zamanlar Kıbrıs…” isimli etkinlik başarıyla sergilendi

A+A-

 

 

   Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in düzenlediği 3. Gençlik Festivali kapsamında gerçekleştirilen ve eski Kıbrıs düğünleri ile Kıbrıs kültürünü yansıtan “Bir zamanlar Kıbrıs…” isimli etkinlik vatandaşların da katılımının yüksek olması nedeniyle büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

    Birleşmiş Milletler Kampı önünde 19.30 sıralarında başlayan kortej yürüyüşünün ardından Namık Kemal Meydanı’na giden coşkulu kalabalık bölgede bulunanlara eski Kıbrıs kültürünün hatırlattı.

    Namık Kemal Meydanı’na Gelin alayı eşliğinde giren Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Topluluğu gelini at üzerinde taşırken, damadı ise omuzlarda sahneye taşıdılar.

   Tamamen kültürümüzü simgeleyen oyunda sahnede yorgan dikildi, erkek çocuk yorganın üzerinden atladı.

   Kınaların yakıldığı, kahvelerin içildiği muhteşem gösteride, Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Topluluğu 4 farklı grupla muhteşem gösteriler yaptı.

   Eski Kıbrıs Kına Gecesi’nin canlandırıldığı gecede konuklara hellim, çörek, kuru yemiş ve Baf sakızı dağıtılırken, dileyen konukların ellerine kınalar yakıldı.

   Buram buram Kıbrıs kokan gecede kurulan stantlarda Kıbrıs kültürüne ait yemek, tatlı, el işleri ve sanata dair stantlar kuruldu.

   Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları topluluğunun 125 dansçıyla performans sergilediği unutulmaz gecede 8 kişiden oluşan Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Topluluğu müzik grubu ise aralıksız 3 saat performans gerçekleştirdi.

   Öte yandan, Namık Kemal Meydanı’nı ziyaret eden turistlerde, Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Topluluğu’nun oyunlarından etkilenerek,  uzun süre meydandan ayrılamadılar.

 

     

   

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 644 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler