1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BURADA YAŞAYANLAR DA İNSAN !'
BURADA YAŞAYANLAR DA İNSAN !

'BURADA YAŞAYANLAR DA İNSAN !'

İskele Boğaz’da, Kalecik köy muhtarlığına bağlı Safa köylüler ve bölgede bulunan vatandaş İskele belediyesinden şikâyetçi.

A+A-

 

Boğaz’da İskele Belediyesi’ne karşı eylem yapıldı

 

İskele Boğaz’da, Kalecik köy muhtarlığına bağlı Safa köylüler ve bölgede bulunan vatandaş İskele belediyesinden şikâyetçi. Çarşamba gün öğleden sonra Kalecik bölge halkı ve muhtarı, Boğaz’da bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde, yaşamak için Kıbrıs’ı seçen birçok İngiliz kökenli aileler de bulundu. İskele Boğaz’da, Kalecik köy muhtarlığına bağlı vatandaşlar hizmetten yoksun. Aralarında birçok İngiliz kökenli ailenin de bulunduğu bölge halkı, belediyenin temizlik ve aydınlatma vergilerini almasına rağmen, evlerinin bulunduğu site bölgesi içerisinde hiçbir faaliyet göstermediğini söyledi. Ev sahipleri, yetkililerin bölgelerini, sadece seçim zamanı hatırlandıklarını söyleyerek “seçim dışında burada yaşayan insan olduğunu hatırlamadıklarını” belirtti.

“KAVŞAKLAR BELLİ DEĞİL”

Bölge halkı, yollarının toprak olduğunu ve kavşaklarının belli olmadığını söyledi. Gece vakti evlerine dönmek için kavşağı bulmakta zorlandıklarını belirten bölge halkı, ‘biz bu hizmetlerden yararlanmayacaksak neden bunun vergisini ödüyoruz’ dedi. Kalecik muhtarı İsmail Olcay, 35 haneden imza toplanıp sorumlu her daireye verildiğini ve bu şikâyetlerin yapıldığını, ancak halen hiçbir faaliyet olmadığını söyledi. Bu bölgenin turistlerin en sık uğradığı bölge olduğunu söyleyen Olcay, belediyenin de gördüğü gibi buranın turizme yakışmadığını ve neden bir faaliyet yapılmadığını sorguladı. Olcay, yeşil alan ve çocuk parkı yapılacağı söylendiğini ama hiçbir şeyin yapılmadığını, hatta yürüyebilecekleri bir kaldırımları olmadığını belirtti.

‘’EVLERİN FAYANSLARI ÇATLIYOR’’

Muhtar İsmail Olcay, bölgelerinde bir taş ocağının zaten var olduğunu ve şimdi 2’inci taş ocağının da açıldığı söyleyerek bu taş ocaklarında yapılan patlamalardan, evlerdeki fayansların çatladığını belirtti. Bafra arıtma tesisinden gelen suyun da belediyenin döşemiş olduğu paslı borulardan dolayı, musluklardan akan suyun kırmızı pas olarak aktığını belirten Olcay, özellikle bölgede yerleşik İngiliz vatandaşlardan çok sayıda şikâyet aldığını belirtti.

‘’OYUN ALANIMIZ YOK’’

Gaye Güllü, kendisinin 10 yaşında olduğunu söyleyerek, boş vakitlerini geçirebileceği bir yerin olmadığını, köpeklerini gezdirebilecek kaldırımın bile olmadığını belirtti. Güllü, oynayacak bir parkları olmadığı için, bisikleti ile tarlalarda ya da bozuk yollarda dolaştığını, bu sayede sürekli tekerleğinin patladığını ve bozuk yollardan dolayı bisikletten düştüğünü anlattı. Güllü,  arkadaşları ile birlikte köpekleri dolaştırmak için çıktıklarında, temizlenmeyen kuru otların içinde yıllan gördüklerini ve çok korktuklarını söyledi. Güllü, büyüklerine seslenerek, bölgelerinde kendileri için park yapılmasını istedi.

Hürkan Güllü, buralarda yılanlar gezdiğini söyleyerek, büyüklerden kendileri için yer yapmasını istediğini söyledi. Sekiz yaşında olan Hürkan Güllü, yaşıtları ile yaz tatilinde bile oynayabileceği bir olmadığını ve boş vakitlerinde yapabilecekleri hiçbir şey bulamadıklarını belirtti.

 

‘’ÇEŞMELERDEN PAS AKIYOR’’

Bölge sakini Ali Arsenal, defalarca evde depolarını değiştiğini ve paslı su olayının özellikle burada yaşayan İngiliz vatandaşlar tarafından ters karşılandığını söyledi. Kendi evinde her 3 günde bir su filtresi değiştiğini söyleyen Arsenal, bu konunun defalarca gündeme getirildiğini ama bir çözüm bulunmadığını söyledi. Yeşil alan konusuna da değinen Arsenal, sitenin yeşil alan diye ayrılan bölümünde belediyenin otları bile temizlemediğini ve bunu bölge sakinlerini kendi çabaları ile yapmaya çalıştığını ve kendileri birkaç ağaç ektiklerini, yetkililerin üzerine düşeni yapmasını istediklerini söyledi.

  

 

 

 

 

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler