1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BUNU DA YAPTILAR
BUNU DA YAPTILAR

BUNU DA YAPTILAR

Denktaş’ın cenazesi üstünden irtica propagandası Okuyunca ne diyeceğimi, ne düşüneceğimi bilemedim. Eminim ki siz de şaşırıp kalacaksınız. Her şey akla gelebilir de, bu gelmezdi doğrusu!.. Ama oldu. Türkiye medyası bunu da yaptı. Kıbrıs ve

A+A-

 

 

Denktaş’ın cenazesi üstünden irtica propagandası

 

Okuyunca ne diyeceğimi, ne düşüneceğimi bilemedim.

Eminim ki siz de şaşırıp kalacaksınız.

Her şey akla gelebilir de, bu gelmezdi doğrusu!..

Ama oldu.

Türkiye medyası bunu da yaptı.

Kıbrıs ve Kıbrıslı Türkler konusunda cehalet içinde yüzmeye devam eden Türkiye basınının bir kısmı, kendi durdukları pozisyonu güçlendirmek adına her türlü yöntemi mubah sayıyor.

Ne mi yapıldı?

Daha ne yapılacaktı?

1’inci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreninin üzerinden ‘irtica propagandası’ yapıldı!..

İslami çizgide yayın yapan Akit gazetesinde “Denktaş’ın cenazesinin İslami kurallara göre defnedilip defnedilmediği” sorusu üzerinde duruluyor ve okuyucuya şu ‘yorumlu sonuç’ iletiliyor:

 (..) İmam Hatip Liseleri'ne ve Kur'an kurslarına karşı çıkılan KKTC' de Denktaş ' ın cenazesinin İslâmi kurallara aykırı şekilde defnedilmesi, dini eleman ihtiyacının ne boyutlara ulaştığını da ortaya koydu .”

**

Akit gazetesinin ‘haber’inde Denktaş’ın cenaze töreniyle ilgili burada kimsenin aklına bile gelmeyen bir soru gündeme getiriliyor:

“Denktaş’ın ayakucu önde miydi, yoksa arkada mı?”

Evet, gazetenin ‘tartışma konusu oldu’ dediği mevzu bu...

Haberden bir alıntı yapalım:

KKTC'de düzenlenen devlet töreni ile defnedilen KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın naaşının yönü ile ilgili ilginç bir tartışma yaşanıyor. Denktaş'ın naaşının top arabası üzerine ayakucu ön tarafa gelecek şekilde yerleştirilmiş olması tartışma konusu oldu. İslam'a göre cenaze baş kısmı öne gelecek şekilde kabrine doğru yola çıkarılır. İslami değerlere karşı mesafeli durmakla eleştirilen bir isim olan Denktaş'ın cenaze töreninde ise büyük bir dikkatsizlik sonucu, bunun tam tersinin yapıldığı görülüyor ...”

Tespitlere dikkat buyurun!..

Sadece ayakucu konusu değil konu... Denktaş’ın ‘İslami değerlere mesafeli olduğu’nu da sokuşturuyor cümlelerin arasına Akit gazetesi...

Oysa Denktaş’ın İslam’ı anlatan kitabı var yıllar önce yazdığı... Şeyh Nazım’la yakınlığı da sır değildi.

Demek ki Akit’e yeterli gelmemiş bunlar!..

**

Gazetenin ilgili haberinde ‘kaynak’ olarak ‘Araştırmacı-Yazar’ Mustafa Yakutcan’ın görüşlerine de yer veriliyor.

Önce TV’den izlemiş, ertesi gün de gazetelerde çıkan fotoğraflardan görmüş ve şu yargılara varmış Yakutcan:

“(...) Denktaş'ın top arabası üzerindeki naşının ayakucu ön tarafa bakıyordu. Üstelik tören kıtası bir gün önce cenaze merasimi ile ilgili prova da yapmıştı. Törende, detayların da unutulmadığı ekranlarda tekrarlanıyordu. İlan edilen yas gereği cenazeyi mezar yerine kadar çeken top arabasının etrafındaki askerlerin silahlarının namluları da yere doğru bakıyordu.”

Diyelim ki Yakutcan’ın dini bilgileri buradaki Müftü’den daha iyi ve farz edelim ki bu söyledikleri İslami kuralları yansıtıyor.

Peki ama şu cümleleri ne anlama geliyor?

Bizim inanç sistemimizde cenazenin baş kısmı öne gelecek şekilde kabrine doğru yola çıkarılır. Kıbrıs'ta trafik, Türkiye'nin aksine İngiltere'de olduğu gibi sol şeritten akmaktadır. Acaba Kıbrıs'ta cenazelerde son yolculuğuna Hıristiyan adetlerinde olduğu gibi ayakucu önde olacak şekilde mi çıkıyor?”

Anladınız değil mi mesajı?

Sinirlenmeyin sakın!..

Sadece gülüp geçin.

Denktaş’ın cenazesi üstünden bile Kıbrıslı Türkleri aşağılamaya kalkanlar için asap bozmaya hiç gerek yok.

Bırakın, arkadaşlar televizyondan ve resimlerden bakıp ‘araştırmacılık’ ve ‘yazarlık’ yapmaya devam etsinler!..

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2705 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler