1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. BUN akademik kadrosu ve kalitesi ile fark yaratıyor…
BUN akademik kadrosu ve kalitesi ile fark yaratıyor…

BUN akademik kadrosu ve kalitesi ile fark yaratıyor…

2013 yılında kurulan ve emin adımlarla büyüyen British University of Nicosia akademik kadrosu ve yenilenen ekibiyle fark yaratıyor.

A+A-

British University of Nicosia 2015-2016 Akademik Yılı için hazırlıklarını tamamlarken yeni Rektörünü de atadı.  Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak BUN Rektörü olurken, Prof. Dr. Mehmet Altınay da Rektör Yardımcılığı’na getirildi. Eğitim kalitesinin üst düzeylere taşınmasını hedefleyen BUN, öğrencilere yaşayarak öğrenme deneyimleri sunarken tecrübeli akademik kadrosuyla da yüksek öğretim sektöründe güvenilir adımlarla ilerliyor.

Prof. Bıçak: ‘’Öğrenci odaklı bir eğitim politikası izliyoruz’’
BUN Rektörlüğü’ne getirilen YÖDAK eski Başkanı Prof.Dr. BIÇAK, BRITISH UNIVERSITY OF NICOSIA eğitim kadrosunda yer almaktan dolayı onur duyduğunu belirtti. Üniversitenin Mütevelli Heyetinde DAÜ eski Rektörü ve Bilkent Üniversitesi Kurucularından Prof. Dr. Özay Oral, Milli Eğitim, Ekonomi Bakanlığı yapmış Salih Coşar, Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu gibi çok değerli ve seçkin isimlerin olmasının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, “British University of Nicosia kurulduğu andan itibaren kurumsallaşmaya verdikleri önem ve öğrenci odaklı eğitim politikalarından dolayı güven vermektedir” dedi.
BUN Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, “Üniversitenin kaliteli eğitim vermek konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını, öğrenci odaklı bir eğitim politika izlediğini ve çok ciddi bir akademik kadronun tek çatı altında buluşmasının aslında Mütevelli heyeti Başkanı ve Üniversite kurucularının nasıl bir vizyona sahip olduklarının da somut göstergesi olmuştur” dedi.

‘’Eğitim kalitesinin üst düzeylere taşınmasına dikkat ediyoruz’’
Prof.Dr. Bıçak BUN mezunlarının İngilizceyi çok iyi derecede konuşan, yazan, okuyan mezunlar olmasına, eğitim kalitesinin çok üst düzeylere taşınmasına son derece dikkat edeceklerini, daha önceki deneyimlerini BUN çatısı altında öğrencilerinin ve üniversitenin gelişimi için kullanacağını söyledi.

‘’Öğrencilere yaşayarak öğrenme deneyimleri sunuyoruz’’
Prof.Dr. Hasan Ali Bıçak, öğretim üyelerinin sınıfta anlatılanlar dışında pratikte de öğrencilere “yaşayarak öğrenme” deneyimleri sunacaklarını, kendi ülkeleri ve diğer ülkelerde istihdam edilmelerine ve sadece eğitim sürecinde değil, sonrasında da bu mezun öğrencilerin eğitim ve iş yaşantılarının takip edilip bütün hayatları boyunca BUN öğrencisi olmalarından gurur duyacakları bir eğitim politikası izleyeceklerini ve öğrenci odaklı eğitimin temelini bu prensibin oluşturacağını sözlerine ekledi.

British University of Nicosia (BUN) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak katıldığı bir televizyon programında da önemli açıklamalar yaptı.

Suudi Arabistan’da bir sene kadar görevde bulunan Bıçak, Kıbrıs’a döndükten sonra, British University of Nicosia’da Rektör olarak başlaması ve üniversite olarak nasıl bir öğrenci yetiştireceklerini de şu sözlerle anlattı;
“Bizim üniversitemizden mezun olan öğrencilerin istihdam edilebilir öğrenciler olması ile ilgili çalışmalar yapacağız.  İstihdam edilebilir öğrenci için üniversitemizin danışma kurumları olacak. Nasıl öğrenci yetiştirmemiz konusunda görüş aldıktan sonra bunları programlara alacağız. Uluslararası istihdam edilebilirlik konusunda da özen göstereceğiz.  Bizim misyonumuz da bu olacak. Bunlar sözde kalmayacaktır” dedi.

Kurumsal bir üniversite…
British University of Nicosia’nın kurumsallaşma süreci ve içeriği hakkında soruları yanıtlayan Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, “kurumsallaşma konusunda ilk olarak BUN’un mütevelli heyeti kadrosunu gördüğümde ben dedim ki tamamdır, ciddi üniversitedir. DAÜ’nü ayağa kaldıran Prof. Dr. Özay Oral, Eğitim Bakanlığı yapmış eski bakanlarımızdan Salih Coşar, Dr. Sedat Tellioğlu, Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr Ersan Berksel mütevelli heyetinde. Bu kadroya baktığımda konuların tartışıldıktan sonra mantıklı kararlar verebileceğini şimdiden görebiliyorum”


YÖK ve YÖDAK ONAYLI
Üniversitenin programlarının YÖDAK onaylı, üniversitenin ise YÖK onaylı olduğunun altına çizen Bıçak; “BUN’un programlarının hepsi YÖDAK onaylı ve üniversitemiz YÖK onaylıdır. Bugün YÖDAK’tan onay almış programlarımızdan alınan diploma Kıbrıs’taki diğer üniversitelerden alınan diplomadan geri değildir” dedi.
“KKTC’nin en köklü üniversiteleri dahi ilk başladıklarında, bugün BUN’ın sahip olduğu alt yapıları yoktu! ”
Yüksek öğrenimde ilk iş tecrübelerini anlatan Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, 1981’de DAÜ’de kayıt ve kabul işleri bölümünde göreve başladığını anımsatarak. “ O yıllarda DAÜ o kadar küçük ve az öğrenciye sahipti ki, bugün ben BUN’a bakıyorum karşılaştırma dahi götürmeyecek oranda bir başlangıca sahip. Girne’de daha ilk yıldan kurduğu yerleşke ile herkesi şaşırtmıştır. Üniversite’nin esas kampüsü ise Başkent Lefkoşa’da olacaktır. Yaklaşık 150 dönümlük dev bir araziye yayılacak olan kampüs ile de British University of Nicosia fark yaratacaktır. Günümüzün en köklü üniversiteler dahi öğretime ilk başladıklarında BUN’un bugünkü alt yapısına sahip değillerdi” dedi.

EĞİTİMDE KALİTE
Kaliteli eğitim konusuna da değinen Bıçak, kaliteli eğitim standartlarından ise şöyle bahsetti: “Yüksek Öğrenimde kalite çok önemlidir. Suudi Arabistan’daki üniversiteleri denetlemem çok ciddi bir tecrübe kazandırdı. Ayrıca Üniversiteleri denetleyenleri denetler pozisyona da sahiptim. Tüm bu tecrübeleri ve brikimi Kıbrıs’a taşıdım ve British University of Nicosia ile paylaşacağım. Biz BUN’da ne yaptığını bilen bir kadro ile hareket ediyoruz. Sizin kaliteli dediğiniz programların uluslararası akredite olması çok önemlidir. Tüm programlarımız akredite edilmiştir.”

“YÖDAK’a da her alanda destek vermeye hazırız”
British University of Nicosia Rektörü, YÖDAK eski Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, YÖDAK ile ilgili de şunları söyledi; “BUN olarak YÖDAK’ın destekleyicisi olacağız. Bizden yardım istendiğinde BUN olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na, Hükümete ve Cumhurbaşkanlığı’na gerekli desteği verebileceğiz”

YENİ ÜNİVERSİTE ONAYLARI VE YÖDAK
YÖDAK’ın yeni üniversite onaylarına da değinen Bıçak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Üniversite açılması ile ilgili YÖDAK’ın mevzuatı çok sığdır. Kalite güvence ve denetleme konularında hukukçular bunu çok iyi bilir. Üniversitenin açılabilmesi ile ilgili söz konusu standartlar o kadar geniştir ki üniversite açılması konusunda devlet politikası, gerekli standart ve mevzuatın dengeli şekilde yazılması gerekir, maddi gücün ne olduğunu belirlemek doğru bir yaklaşımdır.”

 

Bu haber toplam 1159 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler