1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BULUTOĞLULARI'NIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'
BULUTOĞLULARININ PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

'BULUTOĞLULARI'NIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'

Çakıcı, “TDP olarak Bulutoğluları’nın ve devleti hortumlayanların peşini bırakmayacağız” dedi.

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, LTB’ye ilişkin yargı sürecine değinerek, Bulutoğluları’nın birçok konuda suçlu olduğuna inandıklarını ve bir an önce istifa etmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Çakıcı, “TDP olarak Bulutoğluları’nın ve devleti hortumlayanların peşini bırakmayacağız” dedi.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve beraberindeki heyet bugün Başsavcı Aşgan İlgen’le görüşerek, savcılığın raporları, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın davaları ve dava dosyaları hakkında bilgi aldı.

Başsavcı Aşgan İlgen’le görüşmesi sonrasında basına açıklama yapan Mehmet Çakıcı, LTB Başkanı Bulutoğluları ile ilgili Sayıştay raporları olduğunu belirterek, bu raporların polis tarafından incelendikten sonra dosyalandıkları ve hukuki sürece gidildiğini kaydetti.

TEBLİGAT GİTMEDİ

Bu davalar dolayısıyla Bulutoğluları’nın 5 yıla kadar hapsinin istenebileceğini belirten Çakıcı, Bulutoğluları’na davayla ilgili olarak birinci tebligatın henüz gitmediğini savundu ve bunu eleştirdi.

Sayıştaylık raporlarını kendilerinin incelediğini ve Bulutoğluları’nın suçlu olduğuna inandıklarını belirten Çakıcı, aldıkları bilgiye göre, Bulutoğluları’nın davalarının 11 Eylül’de görüşülmeye başlayacağını ifade etti.

LTB’nin TDP’li meclis üyelerinin, ilk meclis toplantısında, yasal sürecin başlamasını talep edeceğini ifade eden Çakıcı, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın, İşadamı Mehmet Çangar’dan aldığı öne sürülen borçlar ve borçların faizlerinin ödenme şekliyle ilgili iddia ve eleştirilerde bulundu. Çakıcı, “alınan borçlar ve yapılan ödemelerle ilgili” kararlarda TDP’li, meclis üyelerinin imzalarının bulunmadığını söyledi.

TÜM SUÇLAMALAR BULUTOĞLULARI’NA YÖNELİK

Yapılan tüm suçlamaların Belediye Başkanı’nın kendisine yönelik olduğunu da savunan Mehmet Çakıcı, “Suçlu olan belediye başkanıdır. Meclis üyeleri değil. Yargı süreci de onunla ilgilidir” dedi.

Bu suçlamalar sonrasında ve Sayıştay raporları doğrultusunda LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın görevden alınması gerektiğini savunan TDP Başkanı Mehmet Çakıcı, kendilerinin Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları suç duyurusunun, Bulutoğluları’nın görevine geri dönmesi için değil, “tüm olanlara yeni bir suç unsuru (kararname konusu) eklenmemesi için” olduğunu savundu. Belediyeler Yasası’nı da eleştiren Çakıcı, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler hükümeti döneminde hazırlanan Belediyeler Yasası’nda suç olarak görülen birçok unsurun cezasının bulunmadığını ileri sürdü.

Konuşmasını “Kimler bunlardan yararlandı diye soruyoruz. Bu durumda birçok belediye başkanı daha suçluydu ve suçlar örtbas edildi. Demek ki suçlar örtbas edildiği için birçok belediye bugün borç batağı içindedir” sürdüren Çakıcı, Belediyeler Yasası konusunda yasamaya ve Meclise büyük görevler düştüğünü iddia etti. Mehmet Çakıcı, bir an önce yasada değişikliğe gidilmesi veya yeni yasa hazırlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler