1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bulutoğluları’nın ‘izni’ uzayabilir
Bulutoğluları’nın ‘izni’ uzayabilir

Bulutoğluları’nın ‘izni’ uzayabilir

Ülke yönetiminde çok karışık işler var. En ilginci ve medyatiği LTB... Belediyenin başına ‘kayyum’ getirildi! İflas eden şirketlerin yönetimine atar gibi hükümet belediyeye ‘kayyum’ gönderdi. Başkan ve meclis üyelerini de ‘

A+A-

Ülke yönetiminde çok karışık işler var.

En ilginci ve medyatiği LTB...

Belediyenin başına ‘kayyum’ getirildi!

İflas eden şirketlerin yönetimine atar gibi hükümet belediyeye ‘kayyum’ gönderdi. Başkan ve meclis üyelerini de ‘tatil’e gönderdi.

Bu ‘tatil’ 90 gün diye açıklandı.

Ama galibe o kadar kısa sürmeyecek.

Eğer Anayasa Mahkemesi kararnameyi bozmazsa, 90 günün dolduğu tarihten itibaren hükümetin yeni bir karar alarak süreyi uzatma ihtimali var.

Maliye Bakanı Ersin Tatar dün Kanal SİM’de katıldığı canlı yayında bu konuda ‘ipucu’ verdi.

Detaya girmedi, ancak 90 gün sonra LTB’yle ilgili yeni bir karar alınabilme ihtimalinden söz etti.

**

Yalnızca bu ‘ipucu’ ile 3 ay sonra hükümetin ne yapacağını kestirmek kolay değil.

Ancak şurası kesin: LTB 3 ayda düzlüğe çıkamaz!

14 maddelik önlemler paketinin tümü uygulanabilse bile, belediyenin şu anki borçları elini kolunu bağlıyor.

Araçların yüzde 40’ını satarak belki biraz para girişi sağlayacak, ancak Kaymakam Kemal Deniz Dana’nın elinde sihirli değnek yok.

Dahası, 14 maddelik ‘kurtarma planı’ içinde siyasetçilerin en fazla korktuğu ‘işten çıkarma’ gibi acı reçeteler var. Bunlar gündeme geldiği anda kızılca kıyametin kopacağını kestirmek için kahin olmak gerekmiyor.

Hele UBP kurultayı yaklaşırken, her ne kadar ‘atanmış’ kişilerce yönetilecekse de, LTB’de kararların rantabl alınma olasılığı oldukça düşük...

Hatta sırf bu yüzden Kaymakam Dana’nın “ne haliniz varsa görün” diyerek bir süre sonra belediyedeki görevi iade etme potansiyeli var.

**

20 Temmuz arifesinde Lefkoşa pis kalmasın, Türkiye’den gelecek zevat karşısında devletlularımız mahcup duruma düşmesin diye hükümet cebinden 5 milyon TL çıkardı, çalışanların 2 aylık maaşı ödendi.

Bugünden itibaren bu kaynak aktarımının ‘yasal’ olmadığı tartışması patlak verecek. Sayıştay’ın bu konuda ne diyeceği çok önemli...

Ayrıca Tatar’ın ilk kez dün Kanal SİM’de açıkladığı 5 milyon TL’lik kaynağın bütçenin hangi kaleminden kesildiği sorusu da belediye başkanları tarafından merakla yanıtı beklenen bir mevzu...

Zira hükümetten kaynak aktarımı bekleyen yığınla belediye var ve LTB ‘emsal’ olmuşsa, Maliye’nin önünde uzun bir sıra oluşacak.

LTB krizi ve hükümetin attığı adımlar sadece Anayasa’ya aykırılık yönüyle değil, birçok başka açıdan da ‘domino etkisi’ yaratacak gibi görünüyor.

Bir de Cemal Bulutoğluları ve meclis üyelerinin ‘daha uzun bir tatil’ ihtimali var ufukta...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 975 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler