1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bulutoğluları'nın ipi haziranda çekilecek
Bulutoğlularının ipi haziranda çekilecek

Bulutoğluları'nın ipi haziranda çekilecek

Ülkenin başkenti pislik yuvası haline geldi. Isınan hava, etrafa saçılmış çöp yığınları yüzünden salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor. Lefkoşa zaten pisti. Lefkoşa zaten kanalizasyon kokuyordu. Şimdi artık ‘yaşanılmaz’ hale geldi. Lefko

A+A-

 

 

Ülkenin başkenti pislik yuvası haline geldi.

Isınan hava, etrafa saçılmış çöp yığınları yüzünden salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Lefkoşa zaten pisti.

Lefkoşa zaten kanalizasyon kokuyordu.

Şimdi artık ‘yaşanılmaz’ hale geldi.

Lefkoşalı ve Lefkoşa’ya gelmek zorunda olan herkes çaresizlik içinde ‘ne olacağını’ merak ediyor.

Bazı basın yayın organları ve kimi çevreler suçu grevdeki sendikaya ve belediye çalışanlarına yönlendirmeye çalışsa da, kimse ‘gonnara’ yemiyor!

Sorumluluğun Başkan Cemal Bulutoğluları’nda, UBP’li meclis üyelerinde ve hükümette olduğunu bilmeyen, kabullenmeyen yok.

***

Peki ama ülkenin başkenti böylesine rezil bir hale gelmişken ve bu durumdan Cemal Bulutoğluları kadar partisi UBP ve hükümet de zarar görüyorken, acaba neden kimse kılını kıpırdatmıyor?

İçişleri Bakanlığı ve hükümet ne diye Lefkoşa Belediyesi’ndeki düğümü çözmüyor?

Bu sorunun cevabı, bir kısmı basına da yansıyan bazı perde gerisi heasplardan kaynaklanıyor.

Dün hükümet güya konuyu değerlendirdi ve karar aldı.

Ne kararı?

Aslında hiç!

‘Komite’ kurulacakmış.

Hangi işler ‘komite’ye havale edilir?

Çözülmesi istenmeyen işler!

***

Başbakan İrsen Küçük’ün dün açıkladığı ‘komite’ kararı, hükümetin Lefkoşa Belediyesi’nde işleri daha da sürüncemede bırakma niyetini açık ediyor.

DP’den tantanalı bir şekilde UBP’ye transfer olan Cemal Bulutoğluları batırdığı belediyeye ‘can simidi’ atılması için giderek ümitlerini yitiriyor.

Bu noktada Bulutoğluları’nın UBP’ye Derviş Eroğlu tarafından transfer edildiğini anımsamakta fayda var.

2015 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olmaya niyetlenen İrsen Küçük, belli ki Bulutoğluları’nı ‘Eroğlu’nun adamı’ olarak görüyor.

Hal bölye olunca ve kararlar ülke ve halk menfaatine göre değil, kişisel siyasi hesaplara göre alınınca, sonuç yığılan çöpler, onbinlerce insanı tehdit eden hastalıklar, maaş alamayan ve geleceği belirsiz belediye personeli oluyor.

***

‘Lefkoşa Belediyesi’ni Kurtarma Komitesi’ kuran ve başına da üç UBP’li belediye başkanını koyan hükümetin yaptığı aslında ‘darbe’dir!..

Seçilmişlerin yönetmesi gereken Lefkoşa Türk Belediyesi’ne hangi yasaya göre ‘komite’ atandığı ve bu isimlerin yetki ve sorumluluklarının ne olduğu belli değildir.

Demokrasilerde bu tür ‘ucube’ler yoktur ve olamaz da!..

Nitekim Cemal Bulutoğluları ‘komite’ konusunda dün akşam Kanal SİM’de Baykan Gürses Özdağ’ın sorularına yanıt verirken “Belediyeyi ben yönetirim” diyerek tepkisini dile getirdi. Bulutoğluları bu konuda yüzde yüz haklıdır.

Hükümetin belediyelerle ilgili yetkileri, ilgili mevzuatta yazıyor. Bunun dışına çıkmak, ancak padişahların işi olabilir!

Ama niyet bellidir. UBP liderliği, bir yandan ‘Eroğlu’nun adamı’ Bulutoğluları’nı biraz daha yıpratmayı, haziran ayının sonlarında da görevden almayı planlıyor.

Neden haziran?

Görevden alma işlemi, görev süresinin bitmesine iki yıldan az bir süre kaldıktan sonra gerçekleşirse eğer, ‘erken seçim’e gerek kalmayacak.

UBP’li bir meclis üyesi, 2014’e kadar ‘Belediye Başkanı’ olarak görev yapabilecek.

Seçim 2010 Haziran ayında yapılmıştı.

Bulutoğluları bu planı ya bilmiyor da susuyor yahut biliyor da bilmez gibi yapıyor!

Ancak kesin olan şu ki, Lefkoşa Belediyesi halkın başına patladığı gibi, UBP’nin de başına patlamaya hazırlanıyor!

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1292 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler