1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BULUTOĞLULARI İZNE YALNIZ MI ÇIKACAK?!.
BULUTOĞLULARI İZNE YALNIZ MI ÇIKACAK?!.

BULUTOĞLULARI İZNE YALNIZ MI ÇIKACAK?!.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin mali ve idari iflasına BES, sivil toplum örgütleri, muhalefet partileri ve Lefkoşalılar çözüm üretmeye çalışıyor. Aylardır maaş alamayan LTB çalışanlarının günlerdir süren eyleminde, çare üretmek için devreye giren bakanl

A+A-

 

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin mali ve idari iflasına BES, sivil toplum örgütleri, muhalefet partileri ve Lefkoşalılar çözüm üretmeye çalışıyor. Aylardır maaş alamayan LTB çalışanlarının günlerdir süren eyleminde, çare üretmek için devreye giren bakanlar ve başbakan, söz verdiklerini yapmayarak, UBP geleneğini sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Eroğlu da devereye girip, Başbakan Küçük’ü kamuoyunda küçük düşürünce, hükümetin bu konudaki tutukluğunun nedeni belirginleşmeye başladı, parti içi rekabet… Sonuçta, rekabetin tarafları Eroğlu ve Küçük, ortak toplantı yaparak LTB’deki eylemi grev olarak yorumladı ve yasakladı. Yani, yangına körükle gittiler… Sonra da kendi beceriksizliklerini örtmek için öyle toplandılar – böyle toplandılar ve ‘müthiş kararı’ aldılar: İki aylık maaşları hükümet ödeyecek ve LTB’nin yeniden yapılanmasının önündeki engel olan LTB Başkanı Buluoğluları da makul bir süre izne çıkacak… Buluoğluları anında reddetti, UBP marka pirincin taşı ayıklanamıyor, ayıklanacağa da benzemiyor.

Evet, Buluoğluları LTB’nin başından gitmeden LTB’nin hastalıklarını çözmek olası değil. Evet, LTB’nin mali ve idari olarak yeniden yapılandırmaya ihtiyacı var.. Belediyeyi on parasız bırakan kötü yönetimdir. Dolayısıyla çözümler bulunup uygulanması gerek; bunu mümkün kılmak için de sebebi ortadan kaldırmak gerek.

Lefkoşa Türk Belediyesi için  bunlar doğru ve geçerli… Peki ya KKTC’nin hükümeti için durum farklı mı? Devlet de parasız, maaş ödeyecek diye kendi halkına her melaneti yapan ve yapacak olan bir hükümet var. Buluoğluları Belediyeyi batırdı, Küçük de devleti… Buluoğluları kötü yönetti, Küçük de kötü yönetiyor… Buluoğluları yalanlarla idare etmeye çalıştı, Başbakan Küçük de… İkisi de imzasına sahip çıkmadı… İkisi de sorunların inkarını, çözüm sandı… Yok aslında birinin diğerinden farkı,  bunlar Osmanlı Bankası’nu da batırırdı…

Peki ya Cumhurbaşkanı Eroğlu?!. Meğer 2009 seçimlerindeki startejisi ‘kandırarak oy toplama’ya dayalı imiş, Başbakan olunca ortaya çıktı… Kurtaracağını söylediği ekonomi için Türkiye’den verilen programı tereddütsüz imzaladı, bir taraftan ekonomik yıkımı ve halkın fakirleşme sürecini başlattı, diğer taraftan da Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini… Cumhurbaşkanı seçildi; görüşmeleri batırdı, Kıbrıslı Türkleri uluslar arası itibarını batırdı… Şimdi UBP’nin kurultayı var, elinde kepçe karıştırıyor; İrsen Küçük’ü halledecek, onu da batıracak… Küçük de dikenli lokma, “cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde LTB’nin borçlandığı on milyon sterlingin üç milyonu ne olduydu?” sorusunu ortaya attı ve ekledi “seçim kampanyalarında başka merkezler de vardı”. Birşeyler var da, kavga kesinleşirse dökülecek ortaya… Cumhurbaşkanı ve Başbakan saraydan saraya şahin uçurup kavga ediyor.

Yani, bu KKTC, tıkır-tıkır saat gibi çalışan bir yapılanmaya mı sahip, yoksa her tarafı dökülüyor mu? Sayıştay ve Kamu Hizmeti Komisyonu mahkemelik, ikisini de mahkemede temsil edecek olan savcılık?!. Nasıl olacak bu iş?!. Rezalet olacak kısacası… Sağlıktan eğitime, tarımdan sanayi ve turizme her taraf çarpık yapı içinde debeleniyor… Çarpık yapının mağduru olmamış ve ayağa kalkmamış toplumsal kesit kalmamış… KKTC’yi yeniden yapılandırmanın önündeki engel kim? Kim olacak, bu başbakan… Buluoğluları’nın UBP’li meclis üyeleri meclis toplantısına katılmıyor da Küçük’ün UBP’li milletvekilleri meclis toplantısına çok mu katılıyor?!..

Doğruya doğru, Buluoğluları kusur ve kabahatlarında yalnız değil, Eroğlu ve Küçük ondan farklı değil… Kaldı ki Buluoğluları, “ne yaptımsa Parti ile birlkte yaptım” diyor, yani gerçekten yalnız değildi ve yalnız da kalmaması gerekiyor. Dolayısıyla, hükümetin başı olan Küçük, belediyenin başı olan Buluoğluları’nı izne çıkmaya zorluyor ama aslında yanlarına Eroğlu’nu da alıp üçü birden tatile çıksa iyi olacak… Hem belediyenin ve Kıbrıslı Türklerin ekonomik ve mali sorunlarının çözümü ve yapılandırılması, hem de batağa saplanan Kıbrıs sorunu görüşme sürecinin önünün açılıp, sonuç alıcı önerilerin yapılandırılması için bu üçlü izne çıksın… Cemal Bulutoğluları izinde yalnız kalmayı haketmiyor; Kıbrıslı Türkler de bu dingili kopmuş düzeneği haketmiyor. 

Hem ne güzel yaz da geldi; haydi ‘üç ahbap çavuş’, izine… Kıbrıslı Türkler de işine bakabilsin…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2210 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler