1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BULUTOĞLULARI, BES İLE GÖRÜŞTÜ
BULUTOĞLULARI, BES İLE GÖRÜŞTÜ

BULUTOĞLULARI, BES İLE GÖRÜŞTÜ

Hükümetin çıkarttığı yasa gücünde kararnameyle belediye meclis üyeleriyle birlikte zorunlu izne çıkarılan, ancak kararnamenin Anayasa Mahkemesi’nde iptal edilmesiyle yaklaşık bir ayın ardından dün işbaşı yapan Lefkoşa Belediye Başkanı (LTB) Cemal Bu

A+A-

 

Hükümetin çıkarttığı yasa gücünde kararnameyle belediye meclis üyeleriyle birlikte zorunlu izne çıkarılan, ancak kararnamenin Anayasa Mahkemesi’nde iptal edilmesiyle yaklaşık bir ayın ardından dün işbaşı yapan Lefkoşa Belediye Başkanı (LTB) Cemal Bulutoğluları, son bir ayda uygulanan tedbirlerin devam edeceğini söyledi. “Öncelik maaşların düzenli ödenmesi ve mali işlerin düzene sokulmasıdır” diyen Bulutoğluları, mali sorunların aşılmasının ardından Lefkoşa’nın asfaltlanmasının hedeflendiğini ifade etti.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) de mahkeme kararının ardından ilk açıklamasını TAK muhabirine yaptı ve “Bulutoğluları ile uyum içinde çalışmaya hazırız” dedi.

TASARRUF TEDBİRLERİ DEVAM EDECEK

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, görevinin başında olduğunu belirterek, işe 1 ay içinde belediyede yapılanları gözlemleyerek ve çeşitli toplantılar yaparak başladığını kaydetti.

LTB’de önceliklerinin çalışanların maaşlarının düzenli olarak ödenebilmesi ve mali işlerin düzene sokulması olduğunu ifade eden Bulutoğluları, hükümetle önceden belirledikleri tasarruf tedbirlerinin devam edeceğini söyledi.

LTB’de bir aylık süreç içinde uygulanan diğer tedbirlerin de devam edeceğine işaret eden Bulutoğluları, geçici olarak görevini yürüten Kaymakam Kemal Deniz Dana’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı, “LTB’ye borçlarını ödemeyenler için yasal süreç başlatılacak” kararının aynen uygulanacağını da vurguladı.

ASFALTLAMA İÇİN TC YARDIM HEYETİNDEN 3,5 MİLYON TL

Mali sorunların aşılmasının ardından Lefkoşa’nın asfaltlanmasının hedeflendiğini ifade eden Cemal Bulutoğluları, bunun için TC Yardım Heyeti’nin belediyeye 3,5 milyon TL vereceğini söyledi.

İşten durdurulanlar için durumun yeniden gözden geçirilerek, yasal sürecin uygulanacağını da belirten Bulutoğluları, belediyenin sorunlarının çözülmesi için herkesin görevini yerine getirmesi, meclis üyelerinin iş başı yapması ve belediyeye borcu olanların borçlarını ödemesi gerektiğini vurguladı.

PRİM BORÇLARI ZAMANA YAYILMALI

Çalışanların güvencesi olan Sosyal Sigorta prim borçlarının yeniden yapılandırılarak zamana yayılması gerektiğini de söyleyen Bulutoğluları, bunun için yetkililerle görüşerek, sorunun çözümü için çalışacağını kaydetti.

BES’LE ANLAŞTIK, UYUM İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile de görüştüğünü belirten Bulutoğluları, sendikayla uyum içinde çalışmak için anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Bulutoğluları, halka çağrı yaparak borcu olanların borçlarını kapatmalarını istedi.

BES DE UYUM İÇİNDE

TAK muhabirinin LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın yeniden göreve dönmesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat da, Bulutoğluları’yla dün görüştüklerini söyledi.

Başkan Bulutoğluları’ndan çalışanların maaşlarının düzenli olarak ödenmesini, sosyal güvenceleri konusunda gerekenlerin yapılmasını istediklerini belirten Bozat, istekleri karşısında Bulutoğluları’ndan olumlu yanıt aldıklarını kaydetti.

Bulutoğluları ile uyum içinde çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Bozat, bundan sonra huzur içinde halka hizmet etmek istediklerini kaydetti.

Bulutoğluları’ndan toplu iş sözleşmesine de sahip çıkmasını talep ettiklerini vurgulayan Bozat, LTB çalışanlarının halka hizmet etmeye hazır olduklarını söyledi.

“ESKİYE DÖNMEK, GREV YAPMAK İSTEMİYORUZ”

Bulutoğluları’nın geçici görevini yürüten Kaymakam Kemal Deniz Dana döneminde belediyede iyi işler yapıldığını, bunların devamını istediklerini ifade eden Bozat, bundan sonra eskiye dönmek, grev yapmak istemediklerini vurguladı.

Maaşın çalışanların hakkı olduğunu, çalışanların maaşı ödenmedi diye grev yapmanın kendisini üzdüğünü söyleyen Bozat, çalışanların maaşlarının ödenebilmesi için bazı mali düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Belediyedeki sorunların aşılabilmesi için belediye meclisinin toplanmasının da önemine işaret eden Bozat, işten çıkarılanlar konusunda ise durumun henüz netleşmediğini, şu anda hepsinin çalıştığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 945 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler