1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BULUTOĞLULARI: BENİM ELİMDEN ÇIKTI
BULUTOĞLULARI: BENİM ELİMDEN ÇIKTI

BULUTOĞLULARI: BENİM ELİMDEN ÇIKTI

BULUTOĞLULARI: SAYIŞTAY RAPORUNU UYGULADIK Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, bugün (29 Haziran Cuma) Sayıştaylık raporu doğrultusunda geçici statüdeki çalışanlara işten çıkarılacakları konusunda ihbar göndermek durumunda kaldıklarını i

A+A-

BULUTOĞLULARI: SAYIŞTAY RAPORUNU UYGULADIK

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, bugün (29 Haziran Cuma) Sayıştaylık raporu doğrultusunda geçici statüdeki çalışanlara işten çıkarılacakları konusunda ihbar göndermek durumunda kaldıklarını ifade etti. Bulutoğluları, Sayıştaylık’ın 2 ay önce hazırladığı rapora göre hareket ettiklerini ve bu sebeple böyle bir uygulamaya gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, yeniden yapılanma sürecinde işten çıkarmak durumunda kaldıkları bazı personellerden yararlanabileceklerini söyledi. İlgili personellere bugün sadece ihbar gönderildiğini, bu personellerle 6 hafta daha birlikte çalışacaklarını vurgulayan Bulutoğluları, “6 haftalık sürede kadrolu personel de gözlemlenecek, işe gelmeyen ve çalışmayanlar belirlenip işten çıkarılacak ve kadro sayısına göre bu kişilerden istihdam yapılacak.” dedi.

Sayıştaylık raporundan sendikanın da haberi olduğunu ve bu işlemin yapılacağını zaten bildiklerini ifade eden Bulutoğluları, sendikanın olaya tepki göstermesini hayret ile izlediğini söyledi.

Verilen bu kararın kendisi için çok zor bir karar olduğunu aktaran Bulutoğluları, “Keşke imkânım olsaydı da hepsini tutabilseydim. Ancak bu benim elimde olan bir durum olmaktan çıkmıştı. Ben bu kadar yıldır geçici personelleri de kadroda tutmak için çok çabalar verdim.” dedi.

 

 

 

 


LTB’de işten çıkarılan personel LTB ve Başbakanlık önünde eylem gerçekleştirdi.

İşten çıkarılanlardan bazıları ağlayarak sinir krizleri geçirirken, aralarında fenalaşarak hastaneye kaldırılanlar da oldu, çalışanların öfkesinden Belediye binası da nasibini aldı. Bazı camlar kırıldı Belediyede maddi hasar meydana geldi.

Çalışanlar daha sonra Başbakanlık önüne giderek hükümeti ve Başbakan İrsen Küçük’ü protesto eden sloganlar attı.

“OĞLUM DÖNER İSTİYOR BEN YÜZÜNE BAKIYORUM”

Polis Başbakanlığın girişinde de geniş önlemler alırken, olağanüstü toplantısını sürdüren Bakanlar Kurulu toplantısına son verdi ve bakanlar Başbakanlıktan ayrıldı.

İşten çıkarılan ve sinir krizi geçiren bir çalışan Başbakanlık’ta barikat kuran polisin yanına gidip bağırarak; “Oğlum ‘baba canım döner çekti’ diyor yüzüne bakıyorum, su istedi geçen gün alamadım... Böyle baba mı olur? Lanet olsun böyle babaya” dedi.

İşten çıkarılması kararlaştırılan kadrosuz çalışanlar Başbakanlık önündeki eylemlerini uzun süre devam ettirdi.

ÇALIŞANLARA VERİLEN YAZI

Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları imzasıyla çalışanlara verilen yazıda şunlar kaydedilmişti:

“Belediye idaresi 15/5/2012 tarihli Sayıştay Raporu’nu dikkate alarak ekonomik ve yapısal nedenlerden dolayı tedbir alma yoluna gitmiştir.

Bu nedenle 22/92 sayılı yasanın 19. Maddesi mucibince işbu bildirimin tarafınıza tebliğinden itibaren 5 hafta sonunda görevinize son verildiğini bildiririz”

Bu arada, çalışanlara gönderilen yazıda “5 hafta” ifadesi kullanılırken, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, konuyla ilgili açıklamasında, söz konusu sürenin ilgili yasaya göre 6 hafta olduğunu belirtmiş, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları da açıklamasında “6 hafta” demişti.(TAK)

 

 

 


 

Lefkoşa Belediye çalışanları iş bıraktı.

Çalışanlar: Cemal Bulutoğluları istifa edene kadar belediye binasından ayrılmayacağız.

 

Bu arada olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından bir sonuç çıkmadı. (Saat: 18:11)

 


Bakanlar Kurulu bugün olağanüstü toplanarak, Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki gelişmeleri değerlendirdi.

Bakanlar Kurulu’nun saat 15.30’da başlayıp, 1.5 saat süren toplantısı sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı.

LTB, Sayıştay Raporu’nu gerekçe gösterip, ekonomik ve yapısal nedenleri ileri sürerek 123 çalışanın işine son vermişti.(TAK)

 

 


GERGİNLİK SÜRÜYOR

 

BES Başkanı Sevaş Bozat’tan belediye çalışanlarına çağrı: Bütün işçiler toplanın, belediyeye el koyuyoruz.

Başbakanlık önünde bekleyen çalışanlar, belediye sarayına gidiyor (SAAT: 17:50)

 


Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, 22’si kültür- sanat biriminden olmak üzere kadrosuz toplam 123 kişinin işten durdurulduğunu ve bu kararın 6 hafta içinde hayata geçirileceğini açıkladı.

Bulutoğluları, LTB’deki sorunlara ilişkin açıklamasında, Bakanlar Kurulu’nun, Belediye Meclisi’nin toplanabilmesi için kanun gücünde kararname çıkaracağını da savundu.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat da, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde 123 kadrosuz geçici çalışanın işine son verileceğini bildirdi.

BES Başkanı Bozat, TAK muhabirine yaptığı açıklamada 100’ü aşkın kadro dışı kalan çalışanın ellerine 6 haftaya kadar işten durdurulacaklarına dair yazıların verildiğini ve çalışanların bu bildirimin şokunu yaşadığını belirtti.

Bozat, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın artık görevi bırakması gerektiğini belirterek, yaptıklarının “yasa dışılığı aştığını” söyledi.

Bozat, toplu sözleşme dışında çalıştırılan bu personelin alacak ve tazminat hakları bulunduğunu, belediyenin bunun hesabını yapmış olması gerektiğini kaydederek “Bu bütçeyle bunu karşılayamazlar, bunun bir külfeti olacak bunu hesaplamaları lazımdı. Bu işler bu kadar kolay olamaz” şeklinde konuştu.

“ARTIK YASAKLAR DA DELİNECEK... İSYAN HALİNİ ALACAK”

Pazartesi günü mücadeleye başlayacaklarını belirten Bozat, tepkilerin artık yasakları da deleceğini ve isyan halini alacağını ifade etti.

Bakanlar Kurulu’ndan LTB konusunda sağlıklı kararlar üretilmesini talep ettiklerini belirten Bozat, “Bundan sonraki hedef hükümet olacaktır, bu başkanla bu iş yürümez” ifadelerini kullandı.

İŞTEN ÇIKARILANLAR EYLEM BAŞLATTI

Bu arada, kararı duyan çalışanların Belediye binası önünde eylem yaptıkları, daha sonra da başbakanlığa geçtikleri haber veriliyor. (TAK)


ALLAH’A KALDIK

Bu arada Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat ve sendika üyeleri bu sabah  Hz. Ebubekir Cami önünde bir eylem gerçekleştirdi. 61 gündür maaş alamayan Lefkoşa Türk belediyesi çalışanları, ‘Allah’tan başka çareleri’ kalmadığını temsilen gerçekleştirdikleri eylemde, cami önünde pankartların yanı sıra mendil açarak Müslümanlardan temsili destek bekledi.

 

Ayrıntılar yarın YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3479 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler