1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BULUTOĞLULARI AKLANINCAYA KADAR UZAK DURSUN'
BULUTOĞLULARI AKLANINCAYA KADAR UZAK DURSUN

'BULUTOĞLULARI AKLANINCAYA KADAR UZAK DURSUN'

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, LTB Meclis Üyeleri Boysan Boyra ile Sinem Görüş ve parti yetkilileriyle birlikte bugün basın toplantısı düzenledi

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Anayasa Mahkemesi’nin Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile ilgili aldığı kararın “demokrasi ve hukukun üstünlüğü” açısından çok önemli ve olumlu bir adım olarak niteledi. İşbirliğine hazır olduğunu bildiren TDP, ancak belediyedeki yapının yeniden düzenlenmesi ve sürdürülebilir bir hale getirilmesi için Cumhuriyet Meclisi’nin derhal olağanüstü toplanıp gerekli yasal düzenlemeleri yapmasını istedi. Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın “aklanıncaya kadar” belediyeden uzak durması gerektiğini de kaydeden TDP, Lefkoşa Kaymakamlığı’ndan son bir aylık süre ile ilgili ayrıntılı bilgi talep edeceğini bildirdi.

LTB Meclis Üyeleri Boysan Boyra ile Sinem Görüş ve parti yetkilileriyle birlikte bugün basın toplantısı düzenleyen TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, parti Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın yurtdışında olması nedeniyle basın toplantısını kendisinin düzenlediğini söyledi.

Özyiğit, basın toplantısında, LTB ile ilgili olan 7 Nisan 2010 tarihinde, o dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümetinin, LTB’nin Çangar Finans’tan 10 Milyon Sterlin borçlanmasını kararlaştırdığını anımsatarak, bu paranın nereye ve nasıl harcandığının hala daha bilinmediğini ifade etti ve bu konudaki ayrıntılı Sayıştay raporunun derhal açıklanmasını istedi.

LTB’de yaşanan sorunları ve geçmiş sıkıntıları özetleyen Özyiğit, hükümetin, Meclis’in tatile girmesine kadar hiçbir adım atmadığını, ancak Meclis tatile girer girmez Anayasa’yı ayaklar altına alarak darbe yaptığını ileri sürdü ve hükümeti “Yasa Gücünde Kararnameyle LTB’ye el koymakla” suçladı.

Bunun üzerine TDP’nin girişimleri ile TDP, DP ve CTP’li on milletvekilinin imzasıyla Meclis’in olağanüstü toplantıya çağrıldığını, fakat bu toplantının UBP milletvekillerinin katılmamasından dolayı yapılamadığını ifade eden Özyiğit, bunun yanı sıra Anayasa Mahkemesi’nde dava açtıklarını ve yürütmenin durdurulmasını talep ettiklerini hatırlattı.

Bu davanın da dün sonuçlandığını ve Anayasa Mahkemesi’nin, hükümetin çıkardığı kararnameyi iptal ettiğini ifade eden Özyiğit, böylece Anayasa’ya rağmen LTB’de göreve getirilen Kaymakam ve ekibinin görevden uzaklaştırıldığını kaydetti.

Özyiğit, kararnameyle izne gönderilen LTB Başkanı ile Belediye Meclis üyelerinin ise görevlerine iade edildiklerini ifade ederek, bu gelişme üzerine TDP Merkez Yönetim Kurulu’nun dün olağanüstü toplanarak bir dizi kararlar ürettiğini belirtti ve bu kararları okudu.

Avukat Boysan Boyra da, kazanılan davanın hukukun üstünlüğü ve ülke demokrasisi için çok büyük bir önem taşıdığına vurgu yaptı.

TDP’NİN TESPİT VE KARARLARI

TDP Merkez Yönetim Kurulu’nun tespit ve kararları şöyle:

“Anayasa Mahkemesi kararıyla UBP tarafından demokrasiye yapılan saldırı önlenmiş, darbe ile LTB’ye el koyma girişimi iptal edilmiştir.

Anayasa Mahkemesi tarihinde ilk kez verilen bu yürütmeyi durdurma kararı, ülkemiz demokrasisi ve hukukun üstünlüğü ilkesi açısından çok önemli ve olumlu bir adımdır. Ancak, Sayıştay Raporu ile usulsüz işler yaptığı ve kusurları olduğu tespit edilen LTB Başkanı halen koltuğunda oturmakta ve yasal yollarla görevden uzaklaştırılamamaktadır.

Büyük bir anomaliye dönüşen LTB’deki bu yapı sürdürülebilir değildir. Bu yapının yeniden düzenlenmesi ve sürdürülebilir bir hale getirilmesi için Cumhuriyet Meclisi’nin derhal olağanüstü toplanıp gerekli yasal düzenlemeleri yapması gerekmektedir. Bu konudaki toplantı çağrımız halen geçerlidir.

Bu arada, Polisin başlattığı soruşturma derhal tamamlanmalı ve suçlular tespit edilip hukuki süreç başlatılmalıdır. Sayıştay da kanunsuz bulduğu borçlanmaların, nerelere harcandığı ile ilgili ayrıntılı raporunu bir an önce açıklamalıdır.

Bu süreç devam ederken Başkan Cemal Bulutoğluları, aklanıncaya kadar LTB’den uzak durmalıdır. Bütün bunlar yapılırken, temlikler kaldırılmalı ve öncelikle LTB çalışanlarının maaş ve ücretleri zamanında ve eksiksiz ödenmelidir.

Bunun yanı sıra uzun süredir mağdur edilen Lefkoşa halkının, çağdaş belediyecilik hizmetlerinden tam olarak yararlanması olmazsa olmazdır.

Bu bulgular ışığında, TDP olarak, diğer Muhalif Belediye Meclis üyeleriyle (hangi partiye mensup olursa olsun) her türlü iş ve güç birliğine katılmaya, Lefkoşa halkının ve çalışanların menfaatleri doğrultusunda katkı koymaya hazırız.

Sonuç olarak, LTB’deki yasa dışılığın ve hukuksuzluğun giderilmesi için katkı koymaya varız, ancak hukuksuzluğun devamı ve keyfi idare için yoğuz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 535 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler