1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BULUTOĞLULARI AÇIKLAMA YAPTI
BULUTOĞLULARI AÇIKLAMA YAPTI

BULUTOĞLULARI AÇIKLAMA YAPTI

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları, Sayıştay raporunda yer alan 142 milyon TL’lik borcun 80 milyonluk kısmının kesinleşmediğini, geriye kalan 62 milyon TL’lik kesinleşmiş borcun ise kendi belediye başkanlığı döneminde fa

A+A-

 

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları, Sayıştay raporunda yer alan 142 milyon TL’lik borcun 80 milyonluk kısmının kesinleşmediğini, geriye kalan 62 milyon TL’lik kesinleşmiş borcun ise kendi belediye başkanlığı döneminde faiziyle birlikte 55 milyon TL olarak ödeme planının ortada olduğunu açıkladı.

Bulutoğluları bu konudaki açıklamayı bugün Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) Başkanı, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile KTBB’de düzenlediği ortak basın toplantısında yaptı.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, son grev ve Sayıştay raporuyla ortaya çıkan durumun sadece Lefkoşa Belediyesi için söz konusu olmadığını, benzer durumun tüm belediyeler için söz konusu olduğunu ileri sürdü.

Bulutoğluları; belediyelerin vergi, elektrik, su, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı gibi bir dizi borcu bulunduğuna, ama aynı şekilde vergi, su gibi alacağı da olduğuna işaret ederek, yapılması gerekenin mahsuplaşmak olduğunu söyledi.

Bulutoğluları bugün 80 milyon TL gibi görülen borcun karşılıklı mahsuplaşma olmaması nedeniyle böyle görüldüğünü, mahsuplaşmanın yapıldıktan sonra borcun kesinleşeceğini, ancak son Sayıştay raporunda bu rakamın kesin borçmuş gibi görüldüğünü belirtti.

Cemal Bulutoğluları, LTB’nin vergi borcu olduğu gibi vergi alacağı da bulunduğunu hatırlatarak, “Borcumuz var ama alacağımız da var. Borcumuz mahsuplaşmadan sonra kesinleşecek” dedi.

Bulutoğluları, LTB’nin tüm borçlanmalarının Belediyeler Yasası’na uygun yapıldığını, buna göre de belediyenin her yıl gelirinin yüzde 20’sini borçlandığını; bu borçlanmalarla da halka hizmet verecek kalıcı yapılar oluşturulduğunu söyledi.

LTB’nin gelirlerinin yüzde 20 borçlanabilir oranını aşmadığını anlatan Cemal Bulutoğluları, Sayıştaylığa bu konuda gerekli izahatın yazılı olarak yapılacağını kaydetti.

“MAAŞ KESİNTİSİ”

Bulutoğluları, sendikanın 15 gün kesintisiz, 3 gün de daha önceden olmak üzere 18 gün grev yaptığını, grevin bir hafta daha devam etmesi halinde bir aylık maaş kesintisi yönüne gideceğini belirterek, bunun yasal bir durum olduğunu hatırlattı.

Bulutoğluları, sendika ile sürdürülen görüşmelerde 7 maddenin 6’sında uzlaşma sağlandığını, bir tek kimin hangi kadroya geleceğiyle ilgili maddeyi kabul etmediğini, çünkü bunu sendikanın belediye yönetiminin içişlerine karışmak olarak değerlendirdiğini söyledi.

Cemal Bulutoğluları, bugün Belediye Meclis toplantısı olduğunu ifade ederek, çöplerin toplanması konusunda bir karar alabileceklerini, bir süre önce grev yapan sendikanın belediye araçlarını kullanarak çöp toplamasına da karşı çıkarak, “Grevdeyseniz grev yapacaksınız. Öyle bir gün ara verip çöp toplamak, sonra ‘grevdeyim’ demek olmaz” diye konuştu.

Bulutoğluları, yasal sınırlar içinde yapılan borçlanmayla başkent Lefkoşa’ya 250 milyon TL’nin üzerinde kalıcı yapı kazandırıldığını ifade ederek, belediyelerin amiral gemisi olan LTB’nin başkanlığını seçimde yüzde 60 oy alarak kazandığını hatırlattı.

“Borçlanma olmadan hiçbir şey olmaz” diyen Bulutoğluları, tüm bunlar ortada iken yapılanın belediyelerini yıpratma kampanyasından başka bir şey olmadığını kaydetti.

ÖZÇINAR

KTBB Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da basın toplantısındaki konuşmasında, bugün Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içinde bulunduğu sorunun temelindeki problemin yapısal olduğuna işaret ederek, yıllardan beridir devam eden sürecin birikimini bir döneme ve insana ait saymanın doğru olmayacağını söyledi.

Özçınar, yaşanmakta olan sorunun tüm belediyeleri kapsadığını, bu nedenle devam eden grev nedeniyle konuyu LTB’ye indirgemenin doğru olmayacağını anlatarak, “Bugün (belediyelerde) yaşanan sorunun temeli Cumhuriyet Meclisi’dir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler