1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BULUTOĞLULARI AÇIKLAMA YAPTI
BULUTOĞLULARI AÇIKLAMA YAPTI

BULUTOĞLULARI AÇIKLAMA YAPTI

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları, belediyede çalışanların 2011 yılına ait tüm haklarının ve 13. maaşlarının ödendiğini; ocak ayı maaşlarının gecikeceğinin ise önceden söylendiğini belirterek, “Sendikanın tavrına anlam veremi

A+A-


 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları, belediyede çalışanların 2011 yılına ait tüm haklarının ve 13. maaşlarının ödendiğini; ocak ayı maaşlarının gecikeceğinin ise önceden söylendiğini belirterek, “Sendikanın tavrına anlam veremiyorum. Ocak maaşları da dün ödenmeye başlandı, bugün itibarıyla tüm maaşlar ödenmiş olacak” dedi.

Bulutoğluları, BES’in dünyadaki ekonomik krizi de dikkate alarak anlayışlı olmasını isterken, istifa çağrılarına “BES’in kendisini istifaya davet etmesiyle ilgili soruya karşılık “Ben halkın yüzde 60’lık oyuyla geldim. 10-15 tane, 50 tane sendikacının istemiyle görevden gidecek halim yoktur. Görevimin başında dimdik duruyorum” karşılığını verdi.

Cemal Bulutoğluları, BES’in grev ve eylemi sürerken düzenlediği basın toplantısında, Haziran 2006’da göreve geldiğinden beri çağdaş ve başkente yakışır bir belediyecilik anlayışıyla çalıştığını belirterek, projeleri için birçok elemana ihtiyaç duyduğunu ve kadrosunu takviye ettiğini söyledi.

5 yılda birçok kalıcı eser yaptıklarını ve buna devam ettiklerini kaydeden Cemal Bulutoğluları, “Hizmet bizim için çok önemli ama son birkaç gündür sendikayla yaşanan problemlere ben bir anlam veremiyorum çünkü yeni yıl itibarıyla 13. maaşları ve sosyal hakların tümünü ödedik. Ocak ayının maaşlarında gecikme olacağını kendileri de biliyordu” dedi.

Cemal Bulutoğluları, çalışanların 2011 yılından alacağı kalmaması için tüm ödenekleri kullandıklarını ve ocak maaşlarında gecikme olacağını kendilerine söylediklerini belirterek, dün itibarıyla ocak maaşlarının ödenmesine başlandığını, bazı bankalara havalelerin bugün gitmiş olabileceğini, gecikmenin normal olduğunu; bugün itibarıyla tüm maaşların ödenmiş olacağını bildirdi.

Çalışanların kadrolanmasıyla ilgili taleplerin de gündeme geldiğini belirterek, 2012 baremlerine göre kadrolananların 1400 TL maaş alması gerekirken, kendisinden bir asgari ücret daha yüksek para yani 2 bin 700-2 bin 800 TL maaş istendiğini söyleyen Bulutoğluları, sendikanın aile yardımı talebinin dünyanın hiçbir yerinde kalmadığını; geçmişte bu hakkın verilmesine saygı duyduklarını ancak bugün de verilmesinin belediyeye 5 milyon TL gibi ek külfet getireceği için mümkün olmadığını anlattı.

“BUNLARA ANLAM VEREMİYORUM… OLMAYACAK SORULARLA GELİYOR”

LTB Başkanı Bulutoğluları, belediye meclisi toplantısında aldıkları karar uyarınca 4-5 üyenin dün sendikayla görüştüğünü kaydederek, şöyle konuştu:

“Dün görüştük, kendilerinden cevap beklerken, grevin devam edeceğini söylediler. Ben bunlara bir anlam veremiyorum. Belediyede sorunlar olabilir elbette ama diyalogla çözülebilir. Grev de bir haktır ama bir noktaya kadar grev yapılır. Grevlere katılanların maaşlarını keseceğimi belirtmek isterim. İpleri koparan sendikadır. Hep elimiz uzandı. Anlaşmadan yana tavır sergiledik ama maalesef sendika hiç sebep yokken ‘gelecek ay maaşlarımızı alacağımız garanti mi?’, ‘sosyal sigorta ve ihtiyat sandığını devlet ödeyecek mi?’ gibi olmayacak sorularla bize geliyor. Ben bu grevin ne anlam taşıdığını bilemiyorum. Çalışanlar 2011’de tüm haklarını almıştır, 2012’de de maaşlarını dün itibarıyla almaya başlamıştır. Bunu kimse yadırgayamaz.

“SENDİKA YUNANİSTAN’A BAKSIN, ANLAYIŞLI OLSUN”

Bu ekonomik krizde, özel sektörde herkes maaşların 3-4 ayda bir alırken ve herhangi bir sendikal hakları yokken; belediye çalışanlarına tüm hakları verilirken böyle bir grev yapmalarına anlam veremiyorum. Takdir halkımızındır. Ben halkıma söz verdiğim projeleri yerine getirme gayreti içindeyim. Elbette çalışanlarımın ihtiyaçlarını karşılayarak bugünlere geldik. Maaşlarda bazen gecikmeler olmuştur ama dünyada ekonomik kriz var. Yunanistan’da bakın kadrolu binlerce kamu görevlisini görevden göndermişlerdir.

Bugün sendikadan beklentim, bu durumları da göz önünde bulundurarak anlayışlı davranmasıdır ama maalesef yangına benzin dökerek soruna çözüm bulunmaz. Tavsiyem sağduyulu davranmalarıdır.”

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, grev nedeniyle başkentin çöplerle dolduğu ve bu durumun ne kadar süreceği yönündeki soru üzerine, grevin halka hizmeti aksattığını; maaşını alanların hizmeti aksatma hakkı olmadığını söyledi. Bulutoğluları, “İnsan sağlığı bizim için çok önemlidir. İlerleyen günlerde de devam etmesi halinde gerekli tedbiri alacağız” diye konuştu.

Bulutoğluları, çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları konusunda ise 18 belediyenin prim borcu olduğunu; yakın geçmişteki Belediyeler Birliği genel kurulunda görüşülen ve girişim yapılan bu konuda bir hafta-on gün içinde netice almayı beklediklerini; uğraş verdiklerini açıkladı.

“BORÇLANMADIK… MECLİS KARARIYLA LİMİT ARTIRDIK”

LTB Başkanı Bulutoğluları, bir başka soruya karşılık, maaş ödemeleri için Yakın Doğu Bank’tan borçlanılmasının belediye meclisi kararıyla yapıldığını belirterek, “Limitimizi artırdık. İdari konular çalışanları ilgilendirmez. Bu yeni sendika bunu ayırt edemiyor. Sendika idari işlere de karışıyor. Sendikanın çalışanların haklarını koruması gerekir. Belediyenin, işverenin işlerine girmesi bana göre yanlıştır. Maalesef bu sendika onu da yapıyor. Bizim yaptığımız borçlanma yasaldır. Borçlanma değil, limit artırımıdır. Meclis kararıyla alınmıştır. Yakın Doğu Bankası’na da teşekkür ederim, herkesin maaşı ödenmiştir” ifadelerini kullandı.

“MALİ ÇIKMAZ DİYE BİRŞEY YOK”

Bulutoğluları, belediyenin mali çıkmazda olmadığını; bütçede olmayan paraları verirlerse mali çıkmaza girebileceklerini belirterek, ocak ve şubat aylarının belediyelerin bütçelerinde en düşük miktarın olduğu aylar olduğunu; emlak verilerinin tahsilinin başlamasıyla 10 milyon TL’ye yakın gelir sağlayacaklarını bildirdi.

Genelde 10 milyon lira civarındaki belediyenin alacaklarının da bu aylarda 30 milyon lira civarına yükseldiğini kaydeden Başkan Bulutoğluları, “Bu da halkımızın ödeme gücünün azaldığını göstermektedir” dedi.

“HİÇ ZAM YAPMADIM”

Bulutoğluları, göreve geldiğinden beri hiçbir hizmete zam yapmadığını ve suyun en ucuz olduğu belediyenin LTB olduğunu ifade etti.

“İSTİFA ETMEM”

BES’in kendisini istifaya davet etmesiyle ilgili soruya karşılık “Ben halkın yüzde 60’lık oyuyla geldim. 10-15 tane, 50 tane sendikacının istemiyle görevden gidecek halim yoktur. Görevimin başında dimdik duruyorum” diyen LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, çalışanların da bunları tasvip etmemesi umudunu dile getirdi ve BES’in grevine 900 personelden 50-60-100 kişin katıldığını; onların da çalışanların tümünü temsil etmediğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU BES’LE GÖRÜŞÜYOR

BES’in dün başlattığı süresiz grev ve bugünkü eşekli eylem LTB önünde devam ediyor. Eylemcilerin getirdiği eşeğin üzerine “LTB 001” plakası da asılırken BES Başkanı Savaş Bozat ve sendika yöneticileri, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun çağrısı ile görüşmeye gittiği öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1025 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler