1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BULUT İNŞAAT ‘DOLANDIRICI’ MI?
BULUT İNŞAAT ‘DOLANDIRICI’ MI?

BULUT İNŞAAT ‘DOLANDIRICI’ MI?

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın konutlar için belirlediği belli birim fiyatları var. Bu birim fiyatları özellikle inşaat sektöründe temel oluşturur ve asgari maliyet fiyatlarını belirlerken, satış fiyatlarının da çerçevesini çizer. Aynı

A+A-

 

 

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın konutlar için belirlediği belli birim fiyatları var.

Bu birim fiyatları özellikle inşaat sektöründe temel oluşturur ve asgari maliyet fiyatlarını belirlerken, satış fiyatlarının da çerçevesini çizer.

Aynı şekilde mimarlar da bağlı bulundukları Mimarlar Odası’nın belirlediği rakamlar çerçevesinde çalışırlar.

Böylelikle piyasa koşullarının belli bir disiplin altında oluşturulması hedeflenir.

Ve satın aldığınız evin ortalama maliyet rakamları, yasalarla belirlenen odaların yetkisi kapsamında oluşturulur.

Bununla birlikte devletin bütün kurumları da bu rakamları temel alarak hareket eder. Örneğin mahkemeler aldıkları davalarda, belediyeler belirledikleri harçlarda bu rakamları temel alırlar.

Yani aslında bu birim fiyatları devlet tarafından bağlayıcı kabul edilir.

Bir süredir Türkiye’de faaliyet gösteren ve burada da Özyalçın Gruba’a ait Lavinium sitesini satın alan Bulut İnşaat reklam kampanyalarıyla inşaat pazarında.

Türkiye’de Başbakan Erdğan’ın açıklamalarından feyz alarak “3 çocuğa %33 indirim” kampanyasıyla dikkat çeken İnşaat şirketi, benzer bir kampanyayı Kuzey Kıbrıs’ta da uygulamaya koyuyor.

Lefkoşa Girne Boğazı yolunda yeni yapılacak olan, 140 metre karelik apartman tipi konutlarla ilgili son derece cazip teklifler sunuyor.

Reklama girecek ama aslında sudan ucuza konut vadediyor.

15 bin Sterlin peşinat, 10 yıl faizsiz, aylık 160 sterlin taksitlerle, ya da 35 bin Sterlin peşin ödemeyle 3+1, 140 metrekare konut satıyor, Bulut İnşaat.

Müteahitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ise, odaların belirledikleri asgari birim fiyatlarının bundan çok farklı olduğunu anlatıyor.

1 Ocak 2012-30 Mart 2012 için belirlenen birim fiyatlarına göre, apartman tipi konutların metrekaresi 1000TL.

Yani yaklaşık 349 sterlin.

Arazi bedeli için ayrılan minumum tutar ise, daire başına 7-8 bin sterlin arasında öngörülüyor.

Yani maliyet fiyatı yaklaşık 55 bin sterline geliyor.

Müteahitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’e göre, bu rakamlar ekonomik akıldan yoksun rakamlar.

Piyasanın zor koşulları altında maliyetine satış yapmaya çalışan müteahitler için bu tavrın son derece olumsuz etkisi olduğunu, piyasa koşullarını da ters yüz ettiğini ifade ediyor, Gürcafer.

Zira serbest piyasa koşulları dahil her türlü kriteri zorlayacak şekilde, maliyet fiyatına bile değil, konut başı 20 bin sterlin bir zarara satış çıkıyor ortaya.

O yüzden Gürcafer’e göre, maliyetinin çok altında bu kadar zararla piyasaya girmenin sadece iki sebebi olabilir.

“Ya bunun arkasında gizli ideolojik bir başka amaç var ve illa ki piyasaya girmek hedefleniyor ve birileri bu amaç için zararı finanse ediyor, ya da bu şirket dolandırıcılık yapıyor.”

İlginçtir Müteahitler Birliği Bulut İnşaat’ın vatandaş olmayan büyük hissedarlarının da geçtiğimiz haftalarda Bakanlar Kurulu tarafından hızla vatandaş yapıldığını açıkladı.

Bir taraftan bütün muhalefete ve karşı çıkışlara rağmen, jet hızıyla hissedarların vatandaş yapılması bir taraftan da Bulut İnşaat reklamları Türkiye televizyonlarında boy gösterip Kıbrıs’ta konut pazarlarken Bakanlar Kurulu’nun bir anda Türkiye uyrukluların Kuzey Kıbrıs’ta mal alımlarını kolaylaştırma kararı, düşündürüyor.

Bütün bunlara 3 çocuk yapana indirim vadeden İnşaat Şirketi’nin Girne’de 2  muhafazakar otel projesinin eli kulağında, başlayacak olduğunu da hatırlatalım.

Sanırım Gürcafer’in saydığı olasılıklar arasında, Bulut İnşaat’in sıradan bir dolandırıcı olması ancak temenni olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 18853 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler