1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BULUT İNŞAAT BASIN TOPLANTISI
BULUT İNŞAAT BASIN TOPLANTISI

BULUT İNŞAAT BASIN TOPLANTISI

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu: “Haksız rekabet yapmıyorum, herkesin kazanacağı bir ortam sunuyorum” • Kısa bir sürede 627 daire sattıklarını belirten Bulut İnşaat Y

A+A-

 

 

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu:

 

 

“Haksız rekabet yapmıyorum, herkesin kazanacağı bir ortam sunuyorum”

 

·        Kısa bir sürede 627 daire sattıklarını belirten Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, “Bunların 500’nü KKTC’liler, 13’nü TC’li diğer kalanı ise TC kökenli KKTC vatandaşları aldı” dedi.

 

·        Kuzey Kıbrıs’taki firmalarla, müteahhitlerle çalışmak istediklerini vurgulayan Temel Bulut, “2 projenin yapımını 3 ayrı müteahhide vermek için ihaleye çıktık. 10’a yakın müteahhit firması bizden bilgi aldı” açıklamasında bulundu.

 

·        “2 otel, 2 konut projesi olmak üzere, 4 projemiz daha olacak. Bu işlerde de, buradaki müteahhit arkadaşlarla birlikte çalışacağız. Sektörden ekmeğini çıkaran 70’e yakın KOBİ’den pek çoğu, bizim tedarikçimiz olacak. Sonuç olarak, Ada’da bulabildiğimiz imkanları sonuna kadar kullanacağız”

 

·        “Vatandaşlık bana özel yapılmadı. Yatırımcılara vatandaşlık veriliyor. Ben burayı benimsedim ve devletten katkı almadan kendi öz varlığım ile yatırım yapmak için vatandaş oldum.”

 

·        Bakanlar Kurulu’nda son dönemlerde alınana kararlar üzerine de açıklama yapan Bulut, “Bunlar bana özel yapılmadı. Zaten yapılması gerekirdi. Lefkoşa-Girne Anayolu’ndaki yonca düzenlemesini de kendi paramızla karşılamaya talibiz.”

 

 

 

Ülkemizde yaptığı yatırımla, adından söz ettiren Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, Kuzey Kıbrıs’ta yapacakları tüm yatırımlarda yerli iş gücü ve yerli müteahhitlerle çalışacaklarını vurguladı.

KKTC Hükümeti tarafından kendisine ‘özel’ bir ayrıcalığın yapılmadığını söyleyen Temel Bulut, “ Her yatırımcıya vatandaşlık veriliyor. Ben kredi almadım, arsa almadım, öz kaynağımı Kuzey Kıbrıs’a getirdim” açıklamasında bulundu.

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu dün Lefkoşa Merit Otel’de bir basın toplantısı düzenledi. Basının büyük ilgi gösterdiği toplantıya, Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut’un yanı sıra Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Çitim, Yatırım Danışmanı Fırat Ortaç ve Basın Danışmanı Ayşe Dilek Orhan da katıldı.

 

“2007’DE DE GELDİM AMA DOĞRU ZAMAN ŞİMDİYDİ

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, 1987 yılından itibaren inşaat sektöründe olduklarını belirterek,  2009 yılında, Türkiye’de artan nüfusun, büyüyen şehirlerin, toplu konutu en önemli ihtiyaçlardan biri haline getirmesi üzerine,  toplu konut alanında hizmet veren bir firma olarak kurumsallaştıklarını, uzun zamandır, Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmayı düşündüklerini belirtti.

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru işler yapmanın insanlara hep kazandırdığını belirten Bulut, son üç yılda, yaptığı 10.000’i aşan konut ile Türkiye’de, toplu konutta hacim olarak en fazla işi yapan Bulut İnşaat için Kuzey Kıbrıs’ın, yatırım iklimi olarak doğru yer olduğunu, kendileri için doğru zamanın “şimdi” olduğunu belirterek, “Doğru işler yapacağımızdan da kimsenin kuşku duymamasını dilerim” dedi.

 

 

“TEK BİR KURUŞ DESTEK ALMADIK”

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğine duyduğu güven ve bu güven ile burada yapılacak olan yatırımları gönülden teşvik etmesinin, kendileri için en büyük teminat olduğunu belirten Temel Bulut, bu teşvikin, güven ve yüreklendirme anlamında olduğunun altını çizerek, Kuzey Kıbrıs’a gelirken, tek kuruş teşvik, tek kuruş kredi almadıklarını, kullandıkları paranın Türkiye’de vergilendirilmiş kendi öz sermayeleri olduğunu vurguladı.

 

“BİZİM İÇİN ÖZYALÇIN İNŞAAT KKTC YATIRIM KAPISI’NIN ANAHTARIDIR”

Bulut, Özyalçın İnşaat ile yapılan işbirliğinin,  hem zamanında yetişen bir çözüm olduğunu, hem de yatırımın yarım kalma riskini tamamen ortadan kaldırdığını belirterek,

“Ben, her adımında birbirimize duyduğumuz güvenle ilerlediğim sevgili kardeşim Oğuz Özyalçın’a, değerli büyüğüm Mehmet Ali Özyalçın’a içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

 

“VATANDAŞLIK SADECE BANA TANINAN AYRICALIK DEĞİLDİ”

Yola çıktıklarında, yasal mevzuat gereği çözümü gereken konuların olduğunu belirten Temel Bulut, “Benim, projeleri devralabilmem için öncelikle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmam gerekiyordu. Evet, Bakanlar Kurulu tarafından çok kısa bir sürede vatandaş yapılmam için karar alındı ama bu bana tanınan bir ayrıcalık değildi, bu ülkeye yatırım yapacak olan bir yatırımcının yolunun açılmasıydı. Bugün, aynı koşullarda, bir başka yatırımcı gelse, ona da aynı kolaylıkların sağlanması normaldir” dedi.

 

“PROJEYİ EVİVA LAVINIUM OLARAK YENİDEN YAPILANDIRDIK”

Devraldıkları projede, inşaatı tamamlanmış, anahtar teslimi aşamasına gelmiş 280 ev olduğunu ve projeyi Evviva Lavınıum olarak yeniden yapılandırdıklarını belirten Temel Bulut, “3+1 140 metrekare daireleriyle ferah ve konforlu ev sevenlerin tercihi olacak özellikteki projede, toplam 111 adet bina olacak. Her biri 4 kattan oluşan binalarda 8 daire yer alıyor. Ortak yaşam alanlarının geniş olduğu projede, ilkokul için ayrılan özel bölge 4 adet yüzme havuzu, mağazalar, dükkânlar bulunuyor. 31 Aralık 2013’te tamamlanacak olan projemizin, toplam yatırım bedelini, yaklaşık 30 Milyon Sterlin olarak ön görüyoruz” dedi.

 

“PARA KAYBETMEK İÇİN HİÇ BİR İŞE GİRİLMEZ”

Temel Bulut, inşaatı tamamlanmış evleri 35.000 Sterlin peşin ödeme ile satışa çıkardıklarını ve evlerin tamamına yakınının satıldığını söyledi. Bu evlerin maliyetinin 39.000 Sterlin olduğu ve kendisinin zararına satış yaptığının konuşulduğunu ifade eden Bulut,  basiretli bir tüccarın, bir yatırımcının bir işe asla para kaybetmek için girmeyeceğini, reklam harcamalarının da maliyet kalemi olarak eklediğinde dahi bu satışlardan para kazandığını belirtti ve bunun olabildiğini gören diğer müteahhitler için bu ortamın bir motivasyon kaynağı olacağını düşündüğünü söyledi.

 

“HAKSIZ REKABET YAPMIYORUM”

Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Temel Bulut, 35.000 Sterlin’e ev satarak, haksız rekabet yapmadığını belirtirken, “Orta gelirlinin de ev sahibi olmasına olanak sağlıyorum. 2012’de keskin, yıkıcı bir ekonomik krizin yaşanacağı beklentilerinin yüksek olduğu bir dönemde, herkesin kazanacağı bir ortam sunuyorum. Bu noktada, aynı insana en fazla iki ev satmamızın, yatırım amaçlı olarak, bizden 10, 20 adet ev talep edenlere ev satmamamızın, gerçekten o eve ihtiyacı olan insanları gözetmemizin ve mümkün olan her konuda buranın imkanlarını kullanacak olmamızın önemli örnekler olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

“BURADAKİ MÜTEAHHİT ARKADAŞLARLA BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

Herkesin kazanacağı bir ortam sunduğunu ifade ederken, bir hayali konuşmadığını vurgulayan Temel Bulut, “Sizlerin de tanıklık ettiği gibi, Genel Müdürlük Binamızın ve Eviva Lavınıum II. Etabı’nın inşaatı için bir ihale süreci başlattık. Teklifler gelmeye başladı. Bundan sonrası için 2 otel, 2 konut projesi olmak üzere, 4 projemiz daha olacak. Bu işlerde de, buradaki müteahhit arkadaşlarla birlikte çalışacağız. Sektörden ekmeğini çıkaran 70’e yakın KOBİ’den pek çoğu, bizim tedarikçimiz olacak. Sonuç olarak, Ada’da bulabildiğimiz imkanları sonuna kadar kullanacağız” dedi.

 

“NİYE İNSANLARDAN FAİZ ALALIM?”

İnşaatı devam eden ve Aralık 2013’te teslim edilecek olan evleri 15.000 Sterlin’i peşin, 166 Sterlin en düşük ödeme fiyatıyla, 10 yıl vadeli ve “Sıfır” faizli olarak satışa sunduklarını belirten Temel Bulut,  ikinci kampanyalarını ise 20.000 Sterlin’i peşin, 166 Sterlin ödeme fiyatıyla, 10 yıl vadeli ve “Sıfır” faizli olarak 25 Ocak’ta başlatacaklarını bildirdi. Sıfır faiz konusunu özellikle açıklamak istediğini ifade eden Bulut, kazançlarını, faiz geliri ile çoğaltmadıklarını, faize koydukları tek bir kuruşun dahi olmadığını belirtti. Bulut, “Hal böyle iken, en uygun koşullarla ev alsınlar diye düşündüğümüz insanlardan niye faiz alalım?” dedi.

 

 

“%80’DEN FAZLASINI KKTC VATANDAŞI ALDI”

Buraya geldiğinden itibaren kendisini en çok şaşırtan şeyin, Kıbrıs Türkü’nün tamamının zengin olduğu şeklinde yaygın bir kanının bulunması olduğunu söyleyen Temel Bulut,  buraya, sadece, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ev satmak için geldiği yönünde bir intibaa oluşmasının, bu kanıdan kaynaklandığını düşündüğünü belirtti. Bugüne kadar satılan evlerin %80’den fazlasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alındığını vurgulayan Bulut, “Sonuç itibariyle,  biriktirdiği para ile uygun koşullarda ev almak isteyen o kadar çok Kıbrıs Türkü var ki; bunu, ancak, bizimle bir günü satış ofisimizde yaşarsanız anlayabilirsiniz” dedi.

 

“ÜÇ ÇOCUĞA İNDİRİM KAMPANYAMIZ YOKTUR”

Üç çocuklu olana indirim konusuna da değinen Temel Bulut, “Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın, genç nüfusun, ülkenin geleceğinde önemine dikkat çekmek için üç çocuk söylemini gündeme taşıdığı dönem, 3 çocuğu olana %33 indirim kampanyasını başlattık. Bu Türkiye’de yaptığımız bir kampanyadır. Burada böyle bir kampanyamız yoktur ama kampanyalar benim ticari hayatımda önemli bir enstürümandır. Bu nedenle, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü ve yılbaşı gibi özel günlerde kampanya sürprizlerim mutlaka olacaktır” dedi ve ilk kampanyanın 14 Şubat Sevgililer Günü ile ilgili olacağını ekledi.

 

“BULUT İNŞAAT’IN ARKASINDA BİRİ YOK”

Satışlara başlamalarıyla birlikte çok ağır ithamlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Bulut, “Bunların en ağırı, bu fiyatlara ev satabilmek için insanın ya dolandırıcı olması ya da ideolojik bazı güçler tarafından finanse esilmesi şeklindeki ithamlardı. Allah’a binlerce şükürler olsun ki hepsini alın terimle kazandığım güçlü bir mali yapım, sektörümde itibarım var. Bunlar kolay kazanılmıyor. 51 yaşındayım ve ömrüm, kıymadan harcadığım emeğimi mesleğime adamakla geçti. Bulut İnşaat, arkasında ya da önünde hiç bir kişi, kurum, kuruluş ve ideoloji olmaksızın tek başına, tamamen kendi öz sermayesi ile Kuzey Kıbrıs’a gelmiştir. Yanımızda ise Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin güveni, KKTC Hükümeti’nin yolumuzu açan destekleri ve bize güvenen müşterilerimiz var” dedi.

 

“MİSYONUMUZ İHTİYACI OLAN HERKESİ EV SAHİBİ YAPMAK”

Bulut İnşaat’in misyonunun sorgulandığını söyleyen Temel Bulut, bir misyonları olduğunu belirtirken, “Dünyada mekan, ahrette iman diye bir söz vardır. Bu dünyada yaşayan herkesin en doğal hakkı bir ev sahibi olmaktır. Bizim de kendi adımıza, Kuzey Kıbrıs’ta bulunmamız için belirlediğimiz misyon ihtiyacı olan herkesin ev sahibi olmasını sağlamaktır” dedi.

 

 “TURİZMİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİNE KATKI OLACAKTIR”

Türkiye’de yaptığı bir röportajda, Kuzey Kıbrıs’ta, orta vade yatırım planları arasında casinosuz ve alkolsüz muhafazakar bir otel yapmanın da olduğundan bahsettiğini söyleyen Temel Bulut, “Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde, hayatını, inançları doğrultusunda yaşamak isteyen önemli bir kitle var. Bu insanlar da tatil yapmak istiyor ama tatillerini, kendi özellerinde yaşamayı tercih ediyorlar. Kıbrıs, bir doğa harikası ve turizm ve eğitim Kuzey Kıbrıs Ekonomisi’nin lokomotif sektörleri. Bu nokta da, bu kesimi Ada’mıza getirecek otel projesi, KKTC’de turizmin çeşitlendirilmesinde bir katkı olacaktır. Otel projelerimizde hedef, Haziran 2012’de temellerin atılması, 2014’te açılışlarımızın yapılmasıdır. Otellerimizin toplamda 300 Milyon Dolara mal olacağını ön görüyoruz. Otellerin her biri toplamda 1500- 2000 yatak kapasiteli olacak ve biri 96 dönüm, diğeri 130 dönüm üzerine kurulacaktır” dedi.

Temel Bulut, eşdeğer arazi satın aldıklarını da ifade etti.

 

“YÜZDE 20’SİNİ KIBRIS’A…”

Türkiye’de 2.5 Milyar Dolar tutarında iş hacimleri olduğunu vurgulayan ve “Bulut İnşaat geldi, gidecek mi acaba?” diye merak eden bir kesimin olduğunu, basın mensupları ve kamuoyu ile tüm açıklığıyla mevcut durumlarını ve projelerini paylaştığını ifade eden Bulut İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, “Bu hacmin yüzde 20’sini de buraya getirmek istiyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1417 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler