1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BUGÜN 'ÖĞRETMENLER GÜNÜ' (!)
BUGÜN ÖĞRETMENLER GÜNÜ (!)

BUGÜN 'ÖĞRETMENLER GÜNÜ' (!)

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenledi. Etkinliğe, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, bazı bürokratlar ve öğ

A+A-

 

 

 

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenledi.

Etkinliğe, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, bazı bürokratlar ve öğretmenler katıldı.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, KKTC öğretmenleri ile gurur duyduğunu belirterek, “Vasıflı bireyler yetiştirmek, atacağımız her adımı geleceğe dönük planlayabilmek için öğretmenlerimize ihtiyaç var” dedi.

Öğretmeni toplumda tartıştırılmasının, sadece grev yapan bir unsurmuş gibi değerlendirilmesinin, öğretmenin ‘sadece para kazanmak için mücadele ediyor’ şeklinde algılatılmasının kendisini rahatsız etmekte olduğunu vurgulayan Kemal Dürüst, “Benim öğretmenim sadece grevlerle anılmamalı. Benim öğretmenim bu ülkede Anavatan karşıtı eylemlerle konuşulmamalı. Çünkü benim öğretmenim Anavatan Türkiye’nin bu topraklardaki bugünkü güzel ilişkilere gelininceye kadarki süreçte önemli görevler üstlenmiştir. Benim öğretmenim milli mücadelenin ta kendisidir. Benim öğretmenim Atatürk ilkelerinin bu ülkede yaygınlaşması için mücadele veren yegane unsurdur” ifadelerini kullandı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise, bugün kamusal, nitelikli, parasız, bilimsel demokratik eğitime ve bu eğitimi verecek öğretmene her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Bugün öğretmenler günü. Bugün kutlama değil mücadele günüdür. Kamusal bilimsel, parasız, fırsat eşitliğine dayalı eğitim için öğretmen profilinin korunması ve geliştirilmesi için mücadele günüdür”ifadelerini kullandı.

Bugün buruk olarak törene katıldığını kaydeden Gökçebel, “Öğretmen Ülkenin insanını kültürünü, dinini, dilini beğenmeyen bununla ilgili projeler üreten yeni bir eğitim anlayışı, yeni bir kültürleme ortaya koyan bir anlayışla mücadele etmek zorundadır. Öğretmen bu toplumun aydın yüzüdür. Aydın yüzü susarsa toplum ölür” dedi.


 

ÖĞRETMEN SOKAKTA

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), öğretmen haklarının geriletildiği gerekçesiyle ve meslek lisesini “İmam Hatip Lisesi”ne dönüştürülmesini protesto amacıyla Öğretmenler Günü’nün kutlandığı saatlerde Atatürk Kültür Merkezi önünde pankartlı eylem yaptı.

Eylemciler, “Yakalarında Atatürk Beyinlerinde Şeriat” ve “Şeriatçı AKP işbirlikçi UBP” yazılı pankartlar açtı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel protesto eyleminde, kamusal eğitimin bitirilmeye çalışıldığını, okullarda altyapı ve öğretmen eksikliği bulunduğunu, Haspolat Meslek Lisesi’ni ise “İmam Hatip Lisesi”ne dönüştürme girişimleri olduğunu söyledi.

Haspolat Meslek Lisesi’ni “İmam Hatip Lisesi”ne dönüştürme çalışmaları ile ilgili olarak Gökçebel, “Bu Kıbrıs Türk halkının kimliği, dini ve kültürüne saldırıdır” dedi.

Gökçebel, öğretmen haklarının bir bir kaldırıldığını, öğretmenlik mesleğinin etkisiz hale getirilmeye ve devlet okullarının yok edilmeye çalışıldığını kaydetti.

 

 


 

HASPOLAT MESLEK LİSESİ’NE GREV

Genel Başkan Mehmet Çakıcı, Genel Sekreter Esat Varoğlu ve Lefkoşa İlçe Başkanı Cemal Özyiğit’ten oluşan TDP heyeti, Haspolat Meslek Lisesi’ni ziyaret ederek, grevde olan öğretmenler ile sendikaya destek belirtti.

Okul ve sendika temsilcilerinden bilgi alan ve görüşlerini aktaran Çakıcı ve sendika temsilcileri, daha sonra basına açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) temsilcisi Ömer Akkanat, Haspolat Meslek Lisesi’ni “İmam Hatip Lisesi”ne dönüştürmeye çalışıldığını belirtti, bu düşüncenin öğretmenler ile sendika tarafından olumlu karşılanmadığını söyledi.

Bu bölüme gelecek öğrencilerin 9. sınıftan mesleki eğitime başlayacaklarını, ancak meslek liselerinde 9. sınıflarda mesleki eğitim olmadığına dikkat çeken Akkanat, yapılmak istenenin yasa ve tüzüklere aykırı olduğunu savundu.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da hükümetin ne yaptığını anlamakta güçlük çektiklerini belirtti.

Çakıcı, “Millet uzaya gidiyor, başka dünyalarda yerleşim yeri arıyor. Biz ise, böylesi bir çağda uzay bilimleri ve benzeri bölümleri açmak için uğraşacağımıza, halen dinle ilgili tartışmalarla uğraşıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1582 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler