1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BUGÜN LEFKOŞA, YARIN LEFKE'
BUGÜN LEFKOŞA, YARIN LEFKE

'BUGÜN LEFKOŞA, YARIN LEFKE'

Adem, konuşmasında, Başbakan İrsen Küçük’ün konuşmasını eleştirdi ve ülkedeki yangına rağmen hayal dünyasında yaşandığını belirtti.

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komitenin raporların görüşülmesi sırasında CTP-BG Milletvekili Sonay Adem de konuştu.

Adem, konuşmasında, Başbakan İrsen Küçük’ün konuşmasını eleştirdi ve ülkedeki yangına rağmen hayal dünyasında yaşandığını belirtti.


Bu hükümetin seçilmesine sebep olan iradenin ortada olmadığını, halkın yalanları anlayarak UBP’yi tokatladığını ve sonrasında transferlerle siyaset yapıldığını savunan Adem, hala halkın desteğiyle buradayız demenin doğru olmadığını, halkın ezici çoğunluğuna rağmen koltuklara oturulduğunu kaydetti.

Adem, bugün LTB’nin içinde bulunduğu durumun, görevin hakkı olmayan bir adama verilmesiyle alakalı olduğunu iddia ederek, istihdamlar nedeniyle bu noktaya gelindiğini, kimsenin de buna dur diyemediğini savundu. Çalışanların sigortalarının yatırılmamasıyla ilgili geçmişte de uyarılarda bulunduklarını ancak artık kimsenin ödemelerin yapılamasıyla ilgili umudunun kalmadığını belirten Adem, bunun UBP’nin tescillenmiş iflası olduğunu söyledi.

Ucuz konut için KKTC vatandaşı yapılanların İstanbul’da yaptığı inşaatların yarım bırakıldığını savunan Adem, bu şirketin kestiği çeklerin ödenemediğini kaydetti. Adem, bu konuda eylem yapıldığını ve vatandaşlıkların iptal edileceği sözü verildiğini hatırlatarak vatandaşlık işinin yasal bir zemine bağlanması gerektiğini ifade etti.

Bu sırada Genel Kurul salonunda izleyici locasındaki bir kişi, ikamet sorunlarının çözülmediği gerekçesiyle ayağa kalkarak eylemde bulundu.

İçişleri Bakanlığı’nın arsaları dağıtma sistemini de eleştiren Adem, “Kimin malını nasıl ve niçin verirsiniz diyerek savcılığa çağrı yapıyorum tüm dağıtılan arsalar soruşturulsun” dedi.

Adem, Sayıştay’ın, Hukuk Dairesinin ihtiyaçlar dikkate alınarak yeniden yapılanmasını sağlamak gerektiğini kaydederek, sigorta primlerinin kesildiği anda yatırılmasını öngören bir yasa taslağı hazırladıklarını ancak UBP’nin de bu doğrultuda tasarı hazırlayarak tüm söz hakkını içişleri bakanının iki dudağı arasında olacak şekilde düzenlediğini savundu.

Yıllardır LTB’yle ilgili tüm kesimlerin konuştuğunu ve sonunun kötü olacağını gözlemlediğini anlatan Adem, batmış bir kuruma kimsenin elini uzatmadığını kaydetti.

Kısa süre sonra Lefke bölgesinde de yangınlar yaşanacağını savunan Adem, Lefke Belediyesi’nde de sigortaların yatırılmadığını ve belediyenin piyasaya olan borçlarını yanlış beyan ettiğini kaydederek, hükümetin ve Sayıştayın bu konuda ne yapacağını merak ettiğini söyledi. Lefke bölgesinde süregelen usulsüzlükler bulunduğunu söyleyen Adem, Lefke Belediyesinin devasa bir çöküşe doğru gittiğini ve önlem alınmazsa kısa süre sonra oradaki çalışanların da sokaklara döküleceğini ifade etti.

Adem, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer’in LAÜ Yönetim Kuruluna atanmasını da eleştirerek, çekleri tefecilerde gezen 2 belediye buluğunu, birinin LTB diğerinin de Lefke Belediyesi olduğunu açıkladı.

Sayıştay’ın artık sonuç verecek girişimlerde bulunması gerektiğini vurgulayan Adem, belediyelerle ilgili yapılacak reformlarla ilgili karara varılması ve tüm kesimlerin önerilerinin değerlendirilerek yasal çözümler bulunması gerektiğini kaydetti.

Adem, yasal düzenlemelerle bu tür olaylara engel olunabileceğini kaydederek, “Hukuk her şeyin ilacıdır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 603 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler