1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BUGÜN BAŞLIYOR
BUGÜN BAŞLIYOR

BUGÜN BAŞLIYOR

New York Zirvesi bugün başlıyor Zirvede “umut” yok! Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la yapacakları “üçlü zirvenin” yer alacağı New York’a vardı.

A+A-

 

 

New York Zirvesi bugün başlıyor

Zirvede “umut” yok!

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la yapacakları “üçlü zirvenin” yer alacağı New York’a vardı.
Ülkemizden önceki gün sabah ayrılan Cumhurbaşkanı Eroğlu ve beraberindeki heyet, New York’a saat 20.30’da (Kuzey Kıbrıs saatiyle dün saat 03.30’da) ulaştı.
Eroğlu’nu, New York JFK Havalimanı’nda, KKTC New York Temsilcisi Hilmi Akil ve Türkiye’nin BM Daimi Büyükelçiliği diplomatları karşıladı.
Eroğlu, Ban ve Hristofyas’la, Greentree adlı çiftlikte yapacağı görüşme için bu sabah Long Island’a geçecek. Bu sabah kahvaltısı ile başlayacak zirve, pazartesi akşam sona erecek.
Cumhurbaşkanı’nın heyetinde Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, müzakere heyetinden 2. Sekreter Güneş Onar ve Oğuzhan Hasipoğlu ile mülkiyet uzmanı Serden Hoca ve AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin yer alıyor.

HRİSTOFYAS: “ÜÇLÜ GÖRÜŞMEDE BÜYÜK BEKLENTİLERİM YOK”

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, New York’a bağlı Long Island’da yapılacak olan üçlü görüşmeye ilişkin olarak, Kıbrıs Türk tarafının durumu nedeniyle büyük beklentilere sahip olmadığını söyledi.
Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, üçlü görüşme için New York’a varışında yaptığı açıklamada, Türk tarafını, “kendisini sorumluluk yükleme (blame game) oyununa adamakla” eleştirdi.
Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, dün, New York’ta bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis ile de bir görüşme yaptı.

EROĞLU, HARİTA VE GARANTİLERİN GÖRÜŞÜLMEYECEĞİNİ KAYDETMİŞTİ

 

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, üçlü Kıbrıs zirvesinin yapılacağı New York’a gitmeden önce yaptığı basın açıklamasında New York’a gitmek üzere yola çıktıklarını ve iki günlük bir toplantı gerçekleştireceklerini, zirvenin Long Island’da gerçekleştirileceğini ifade ederek şöyle devam etmişti:

“Biraz gazetecilerden uzak bir yer olarak düşündüler orasını. Tabii ki gazeteciler herhalde etrafta bulunacaktır. Zaten birinci gün gazetecilerle bir araya geleceğiz diye bir düşünce vardır. İki gün, garantiler ve toprak ile harita ve bunlarla ilgili rakamlar hariç bütün başlıkları görüşeceğiz.”

Kıbrıs’ta yaptıkları görüşmelerde ısrarla yakınlaşmalar sağlamak için zaman zaman öneriler sunduklarını ancak buna mukabil adımlar atılmadığı için bazı başlıklarda yakınlaşma sağlanmasına karşın bazılarında bağlantı ve köprü kuramadıklarını belirten Eroğlu, New York’ta bazı başlıklar enine boyuna tartışıldıktan sonra yakınlaşmaların sağlanacağını tahmin ettiğini söylemişti.

 

“BİR STRATEJİYLE GİDİYORUZ”

 

Eroğlu, ekibiyle iyi bir çalışma yaptıklarını kaydederek, “Çözüme ulaşılabilmesi için Türk tarafınca yapılması gereken nedir, atılması gereken adımlar nedir, onların hesaplarını yaptık ve bir stratejiyle New York’a gidiyoruz” demişti.

Eroğlu, iyi niyetle “bir anlaşma olur” düşüncesiyle New York’a gittiklerini ve gerek burada öne sürdükleri öneriler ve gerekse Rumların atacağı adımlara göre stratejilerinin ne olacağı konusunda değerlendirmelerini yaptıklarını, hazırlıklı olduklarını söylemişti.

Cumhurbaşkanı, Rumların da kendileri gibi samimi bir şekilde anlaşma düşüncesi içinde hareket etmeleri halinde, başlıkların büyük bir kısmını kapatabileceklerini düşündüğünü kaydetmişti.

Eroğlu, toprak konusundaki harita ve rakamlar ile garantiler konusunun en son görüşüleceğini ve kendilerine göre “sonun”da, dörtlü veya beşli zirvenin belirlendiği tarih olacağını, bu konuda Genel Sekreter’in bir karar vermesi için ısrarlarını sürdüreceklerini ifade etmişti.

 

FIRSATI DEĞERLENDİRİN

Hatırlanacağı üzere AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Kıbrıs’taki liderlerden BM Genel Sekreteri Ban-Ki-Moon’un da katılımıyla New York’ta gerçekleştirecekleri üçlü zirvede kapsamlı çözüme giden yolu açmalarını istemişti. Barroso, 30-31 Ekim’de gerçekleştirilecek üçlü zirveyle ilgili yazılı açıklamasında, üç yılı aşkın süredir süren çözüm müzakerelerinde artık sıranın uzlaşma sağlanamayan temel konulara geldiğini belirterek, “AB Komisyonu New York’taki üçlü zirvenin somut sonuçlar doğurarak sürecin son aşamasına geçilmesini beklemektedir” demişti. Adanın birleştirilmesinin AB ve tüm Kıbrıs halklarının çıkarına olduğunu vurgulayan Barroso, “Süreci çok yakından izliyorum. Her iki lidere kapsamlı çözüm fırsatını şimdi değerlendirmeleri çağrısında bulunuyorum. Her iki lider ve BM, bu tarihi çabalarında AB Komisyonu’nun tam desteğine güvenebilir” ifadesini kullanmıştı.

 

 

 

Bu haber toplam 993 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler