1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bu sorular yanıt arıyor!
Bu sorular yanıt arıyor!

Bu sorular yanıt arıyor!

Elektrikte özelleştirme geldiğinde, benim kafama takılan soruların ana eksenini Avrupa Birliği Komisyonu’nun Malta ve Güney Kıbrıs’la ilgili kararlarında vurguladığı bir konu oluşturuyor. Komisyon’a göre bu kadar küçük bir piyasada elekt

A+A- 


Elektrikte özelleştirme geldiğinde, benim kafama takılan soruların ana eksenini Avrupa Birliği Komisyonu’nun Malta ve Güney Kıbrıs’la ilgili kararlarında vurguladığı bir konu oluşturuyor. Komisyon’a göre bu kadar küçük bir piyasada elektrik alanındaki özelleştirme kaçınılmaz olarak tekelleşmeyle sonuçlanır. Bu temel noktalardan hareketle, aşağıdaki sorulara yanıt aramak gerekir.

1.    Dünyada özelleştirmeden beklenen temel yarar piyasanın rekabete açılması olduğuna göre, tekelleşmenin rekabeti olanaksız kılacağı görülemiyor mu?

2.    Rekabetin olmadığı bir piyasada tekelin dilediği gibi fiyat belirlemesi önlenebilir mi?

3.    Rekabetin olmadı bir piyasada arz güvenliği sağlanabilir mi?

4.    Rekabetin olmadığı bir piyasada tekel, kaliteli ve çevreyi koruyan bir biçimde üretim yapmaya zorlanabilir mi?

5.    Şu anda devlete elektrik alanında faaliyet gösterirken bile aynı alanda elektrik üreten özel şirketten vergi alınmadığına göre, böyle bir özel tekelden vergi almak mümkün olacak mı?

6.    Özel tekelle anlaşmazlığa düşülmesi ve özel sektörün faaliyetlerini durdurması durumunda ona alternatif oluşturamayacağımıza göre on un her istediğini kabul etmek zorunda kalmayacak mı?

7.    Özel tekelin son derece iyi niyetli olacağı varsayılsa bile herhangi bir sebeple batması veya piyasadan çekilmesi durumunda yerine yeni bir özel şirket bulunacağı kadar ülkenin elektriksiz kalacağı, dahası bu şartlarda bulunacak olan yeni şirketin, ülkenin zor durumda olmasından dolayı en kötü koşulları bize kabul ettirebileceği düşünülmüyor mu?

8.    Kuzey Kıbrıs’taki sermaye birikiminin yetersizliği dikkate alındığı zaman, bu sektöre girecek özel tekelin yabancı özel tekel olacağı açık değil mi?

9.    Kuzey Kıbrıs’ın uluslar arası hukuk karşısındaki sıkıntılı durumu dikkate alındığında bu yabancı özel tekelin sözleşmeyi ve/veya hukuku ihlal etmesi durumunda Devlet’in ona herhangi bir şeyi kabul ettirmesi mümkün mü?

10. Bu özel tekel, ülkede başka yatırımlar da yapmaya kalkar, örneğin oteller yapar işletir ve bu otellere diğerlerinden çok daha ucuza elektrik vererek diğer otelleri batırmaya kalkarsa, ona bu konuda engel olunabilir mi?

Yukarıdaki bütün sorulara yanıt olarak, devletin kamu gücünü kullanmak suretiyle bütün olumsuzluklar önleyebileceği, özel şirketi, fiyatı düşük tutmaya, arz güvenliğini sağlamaya, kaliteli ve çevreye duyarlı hizmet vermeye, vergisini ödemeye, sözleşmeye hukuka uymaya zorlayabileceği ileri sürülebilir. Böyle bir yanıt son bir soru daha sormayı gerektirir.

11. Devletin Kıb-Tek’e olan borçları toplayamadığı şu anda elektrik piyasasında olan özel şirketi vergi ödemeye ve çevreyi koruyacak önlemler almaya zorlayamadığı bir ortamda böyle bir yanıt tatmin edici mi?

Sanırım yalnızca işçilerin işsiz kalmasına müsaade edilmeyeceğini söyleyerek elektrikte özelleştirmenin herhangi bir sıkıntı yaratmayacağını anlamaya çalışanların, bu sorulara behemahal yanıt vermeleri gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 4382 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler