1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BU NASIL İŞ?
BU NASIL İŞ?

BU NASIL İŞ?

Sayıştay Başkanlığı, sınavı kazanıp Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından atanan kişilerden 5’ini memur olarak kabul etmedi. “BAŞARDILAR” AMA ALINMADILAR… Sayıştay Başkanlığı, denetçi pozisyonunda alınacak 24 kişiden 5 kişiyi lis

A+A-

 

 

 

Sayıştay Başkanlığı, sınavı kazanıp Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından atanan kişilerden 5’ini memur olarak kabul etmedi.

 

BAŞARDILAR” AMA ALINMADILAR…

Sayıştay Başkanlığı, denetçi pozisyonunda alınacak 24 kişiden 5 kişiyi lisans eğitimlerinin yasadaki kriterlere uygun olmadığı gerekçesiyle işe başlamalarına engel olurken, Kamu Hizmeti Komisyonu’nu da söz konusu bölümlerden insan kabul ettiği için dava ediyor. Memur atama yetkisi olan bir kurumu görmezden gelerek, 5 gencin işe başlamasına mani olan Sayıştaylık’ın dava bitene kadar gençleri göreve almayacağı öğrenildi.

 

KRTİTER KRİZİ…

Konuyla ilgili YENİDÜZEN’e konuşan gençler: “Kamu Hizmeti Komisyonu sınavını başarıyla geçtik. Ancak Sayıştay Başkanı tarafından işe başlayamayacağımız söylendi. Yasada; işletme, ekonomi, maliye, ticaret, muhasebe ve idari bilimler yazan niteliklerdir. 5 kişi hukuk, bilgisayar enformatik ve endüstri mühendisliğini hatta 3’müzün işletme masteri var. Yasada yer almayan bölümlerden mezun olduğumuz için denetçi pozisyonuna uygun olmadığımız söylendi. Ama kabul edilen 19 kişi içinde bankacılık ve finans bölümü ile siyasal bilimleri bitirenler var. Onların bölümleri de açıkça yasada belirtilmiyor ancak Sayıştaylık bu bölümler için Kamu Hizmeti Komisyonu’na dava açmıyor”

 

 

SUÇUMUZ NE?...

“Kamu Hizmeti Komisyonu’nun kendisini dinlemediği iddiasıyla Sayıştaylık Başsavcılık’a dava açtı. Dava sonuçlanana kadar bizi işe almayacak. Sonuç aleyhimize çıkarsa bizlere ne olacak. Dava sonuçlanana kadar biz işimizi yapabilirdik. Sayıştaylık Kamu Hizmeti Komisyonu’nun atadığı memuru nasıl olur da kabul etmez. Bizim suçumuz ne?”

 

 

Didem Menteş’in haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1564 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler