1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BU KEZ REHBERLER GEZDİ
BU KEZ REHBERLER GEZDİ

BU KEZ REHBERLER GEZDİ

Asmalı Kahve’de içilen kahveler, beş şilin üzerinde yer alan gölet, gezilmesi, görülmesi gereken organik çiftlik, yeni gözdemiz Bağlıköy… Rehberler gezdiler, gördüler ve paylaştılar.

A+A-

 

 

*Kaderine terk edilen şimendifer, derivasyon kanalları, eko-turizm çerçevesinde restore edilen konaklar, Asmalı Kahve’de içilen kahveler, beş şilin üzerinde yer alan gölet, gezilmesi, görülmesi gereken organik çiftlik, yeni gözdemiz Bağlıköy… Rehberler gezdiler, gördüler ve paylaştılar.

Necmi Belge

Kuzey Kıbrıs’ta turist rehberliğinin, tek yasal adresi olan Kıbrıs Türk Rehberler Birliği yeni turizm sezonu arifesinde turist rehberlerine yönelik hizmetiçi çalışmaları çerçevesinde geçtiğimiz Pazar günü Lefke-Yeşilırmak bölgesine bir gezi düzenledi.

Eski başkan Hasan Karlıtaş’tan görevi devralan İbrahim Altıner  başkanlığındaki yönetim kurulunun düzenlediği EKO-Turizm ağırlıklı geziye 50’yi aşkın faal turist rehberi katıldı.

Pazar sabahı Fuar Park alanından yola çıkan rehberlerin ilk durağı Kıbrıs’ın en eski Türk yerleşkelerinden biri olan Lefke idi. Lefke Spor Kulübü’nde kahveler içildikten sonra KITREB üyesi Lefke bölgesi rehberlerinden Hüseyin Dağlı rehberliğinde yürüyüşe geçildi. İlk durak, 1916 yılında kurulan ve 1975’de kapanan CMC (Cyprus Mine Cooperations) döneminde Fugasa Maden Ocağı’ndan çıkan madeni taşıyan ve şimdi bir anlamda kaderine terk edilen şimendiferdi.

DERE YATAĞINDAN KONAKLARA

Daha sonra, Hüseyin Dağlı rehberliğindeki yürüyüşümüz derivasyon kanallarına doğru oldu. Lefke’nin ünlü portakal bahçelerinin arasından son günlerde yağan aşırı yağmurlar nedeniyle taşma tehlikesi gösteren ve Trodos’lardan beslenen dere yatağının içinden geçerek kanallara vardık. Burada, o güzelim Lefke barajını izledikten sonra, Lefke’nin iç mahallerinde yürüyüşümüze devam ettik. Bu iç mahallelerde Venedik ve Lüzinyanlardan kalanların dışında Osmanlı döneminden kalan ve 41 adet konağın bazılarının eko-turizm çerçevesinde Avrupa Birliği veya o konakların sahipleri tarafından restore edilenlerine tanık olduk. Bu proje bağlamında restore edilen Asmalı Kahvede bir kahvehanede de kahve molası verdik.

BEŞ ŞİLİNDEKİ GÖLET

Gezimize, Lefke’de Karadağ adı ile anılan ve bugüne kadar çıkan maden atıklarından oluşan  bölgeye ulaştık. Karadağ’ın hemen altında bulunan  Lefke mezarlığının da kıyısında yer alan Lefke göletine vardık.

Burada, Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde kullanılan kağıt paralardan beş şilinlik üzerinde resmi yer alan göleti inceledik. Gerçekten panoramik görüntünün yer aldığı göletin hemen üstündeki mezarlık, sonzuzluğa göç eden insanlarımız için uhrevi bir mekan görünümündeydi.

Lefke’den sonra, gezimizin ikinci durağı olan Yeşilırmak’a doğru sahil şeridinde kıvrılarak giden yol güzergahı ile yol aldık.

ORGANİK ÇİFTLİK

Yeşilırmak’ta hedef  1996 yılında, yine Yeşilırmaklı Erson Hocanın’nın kurduğu ve Kıbrıs’ta tek olduğu söylenen organik çiftlik olan “ERSON HOCANIN ORGANİK ÇİFTLİĞİ” oldu.

Önce, dört dönüm üzerine kurulan ve 2010’da Avrupa Birliği projesinden de yararlanılarak 40 dönümlük bir alanı kapsayan “ORGANİK ÇİFTLİK” 2011 yılında tamamlanma aşamasındayken kurucusu Erson Hocanın yaşamını yitirdi. Bu beklenmedik vefata rağmen eşi Nursel Ekici ve çocukları organik çiftliği yarım bırakmadılar ve Erson Hocanın’ın uğraşlarını devam ettirdiler. Şimdi o bölgede harika bir çiftlik var.

Panaromik görünüşü muhteşem olan bu organik çiftlikte kullanılan elektrik bile güneş ışınlarından (solar enerji) elde edilirken, çiftlikte zengin flora ve fauna da yer alıyor.  Çiftlikte organik üretimde enerji ve doğal kaynakların bilinçli olarak kullanıldığı gözlemlendi.

YENİ GÖZDE BAĞLIKÖY

Gezimizde bir sonraki durak Bağlıköy (Ambeliku) idi. Burada, Avrupa Birliği projesinde restore edilen evleri gezdikten ve ikram edilen yerel yiyeceklerin tadına baktıktan sonra Lefkoşa’ya dönerken, Gemikonağı’nda limanda adeta bir hurda yığınına dönen bir geminin önündeydik. Burada verilen bilgiye göre Londra Docklarında 1945 yılında sadece 183 adet üretilen bu geminin numarası üzerinde hal üretim numarası olan TID 154 yazısı görülüyor.  Bu gemi Fugasa madeninden çıkarılan madenlerin şimendifer marifetiyle kendisine ulaştırılmasıyla, Gemikonağı (İxero) limanında bulunan gemilere taşıyordu.

***

Evet, bir Pazar günü bir Batı bölgesi gezisi bu şekilde sona ererken, ülkemizin bir bölgesini yeniden tanımış oluyorduk.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler