1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BU KEZ 'OLUMLU'
BU KEZ OLUMLU

BU KEZ 'OLUMLU'

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün gerçekleştirilen ve oldukça olumlu geçen liderler görüşmesinde Avrupa Birliği (AB) konusunu ele aldıklarını belirterek, “Birçok konuda olduğu gibi AB konusunda da yakınlaşmalar sağlandı, bu konuda uzlaşma sağlayabi

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün gerçekleştirilen ve oldukça olumlu geçen liderler görüşmesinde Avrupa Birliği (AB) konusunu ele aldıklarını belirterek, “Birçok konuda olduğu gibi AB konusunda da yakınlaşmalar sağlandı, bu konuda uzlaşma sağlayabileceğimize inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, bugün yılın son liderler toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede Avrupa Birliği (AB) konularını ele aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bazı yanlış anlamalar vardı, o yanlış anlamaları bugünkü görüşmede düzeltmiş olduk” dedi.

Birçok konuda olduğu gibi AB konusunda da yakınlaşmalar sağlandığını, uzlaşma sağlayabileceklerine inandığını dile getiren Eroğlu şöyle konuştu:

“Avrupa Birliği konusunda bizim için yaşamsal olan konu varılacak anlaşmanın Avrupa Birliği birincil hukuku olmasıdır. Bu konuyu henüz bağlayamadığımızı söyleyebilirim. Ama yakınlaşmalar vardır. Bunu önümüzdeki yıl içerisinde yapacağımız görüşmelerde enine sonuna tartışıp bağlamaya çalışacağız.”

Bugün gerçekten çok olumlu ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini, görüşmenin gayet samimi bir ortamda geçtiğini anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Geçen haftaki görüşmenin biraz tartışmalı geçtiğini söylemiştim. Bugünse daha samimi bir ortamda müzakere gerçekleştirilmiş ve her iki taraf da görüşlerinin yakınlaştırılabileceği inancı içerisinde bugünkü toplantıyı bağlamıştır” dedi.

 


 

 “(NEW YORK GÖRÜŞMESİ İÇİN) ELİMİZDE SAĞLAM BİR ZEMİN VAR”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin (BMGS) Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, liderlerin bugünkü görüşmede AB ile İlişkiler başlığını ele aldığını kaydetti.

Buttenheim, bugünkü liderler görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, tarafların AB ile ilişkiler alanında pozisyonlarını samimi bir şekilde teyit ettiklerini belirtti.

Liderlere 2011 yılında müzakerelerde gösterdikleri çabalar için teşekkür ettiğini ifade eden Buttenheim, Ocak ayının ikinci yarısında liderlerin BMGS ile yapacağı üçlü görüşme için “ellerinde sağlam bir zemin” bulunduğunu söyledi.

Lisa Buttenheim, liderlerin yeni yıl ve “Noel” için birbirlerine iyi temennilerde bulunduğunu da kaydetti.

Liderler, 4 Ocak’ta saat 10:00’da yeniden bir araya gelecek.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 937 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler