1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BU KEZ DE ST. BARNABAS YANIYORDU…
BU KEZ DE ST. BARNABAS YANIYORDU…

BU KEZ DE ST. BARNABAS YANIYORDU…

Gazimağusa’ da St. Barnabas Manastırı yanmaktan son anda kurtuldu. BU KEZ DE ST. BARNABAS YANIYORDU… Gazimağusa’ da St. Barnabas Manastırı yanında bulunan tarlada başlayan yangın rüzgarın etkiyle kısa sürede yayıldı. St. Barna

A+A-

 

 

Gazimağusa’ da St. Barnabas Manastırı yanmaktan son anda kurtuldu.

 

BU KEZ DE ST. BARNABAS YANIYORDU…

 

 

Gazimağusa’ da St. Barnabas Manastırı yanında bulunan tarlada başlayan yangın rüzgarın etkiyle kısa sürede yayıldı. St. Barnabas Manastırı’ nın hemen yanına kadar ulaşan alevler manastır çalışanlarına ve ziyarete gelen turistlere korku dolu anlar yaşattı. Yol kenarına atılan sigara izmaritinden dolayı çıktığı düşünülen yangında 70 dönüm kuru ot ve anız yanında 4 adet de zeytin ağacı da kısmen yandı.

 

Gazimağusa İtfaiye ekipleri ve Orman Dairesi’ ne bağlı ekiplerin müdahale ettiği yangın 16.15 sıralarında başladı, 17.20 sıralarında ise kontrol altına alınabildi. Manastırın kuzeye bakan kısmının hemen yanına kadar uzanan alevler ziyarete gelen turistlerin korku dolu anlar yaşamasına neden oldu.

 


ST. BARNABAS MANASTIRI (İKON VE ARKEOLOJİ MÜZESİ)

 

Salamis' te doğmuş Yahudi bir ailenin oğlu olan, St. Barnabas, Kudüs'te eğitim gördükten sonra Kıbrıs'a döner ve Hıristiyanlığı yaymak için M.S.45 yılında St. Paul ile çalışmaya başlar. Bu faaliyetlerden dolayı vatandaşları tarafından öldürülüp, cesedi denize atılmak üzere bir bataklığa saklanır. St. Barnabas'ın öğrencileri olayları izleyip, cesedi Salamis'in batısında bir yeraltı mağarasına gömerler ve göğsüne de St.Mathews' un yaptığı incilin kopyasını koyarlar.Cesedin yeri bilinmediğinden uzun yıllar gizli kalır. 432 yıl sonra piskopos Anthemios, mezarı rüyasında gördüğünü söyleyerek, açılmasını ister. Mezar açıldığında St. Mathews incili dolayısıyla, St. Barnabas teşhis edilmiş olur. Bu keşif sonrasında Piskopos, İstanbul'a giderek İmparator Zeno'yu bilgilendirir ve Kıbrıs kilisesinin özerkliğini kazanır. İmparator, gömütün bulunduğu yerde bir manastır inşası için yeterince bağışta bulunur. Manastır M.S. 477'de inşa edilir. Manastır bir kilise, avlu ve avlunun üç yanında bir zamanlar papazların yaşadığı odalardan meydana gelmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 746 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler