1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BU KEZ DE DAÜ’YE CAMİ!
BU KEZ DE DAÜ’YE CAMİ!

BU KEZ DE DAÜ’YE CAMİ!

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ardından şimdi de Doğu Akdeniz Üniversitesi cami yapıyor. Bir süre önce hazırlıklarına başlanan caminin 700 kişiye hizmet verecek bir İslam Kültür Merkezi olacağı belirtildi. Cami için kaynağın “İslam kuruluşları&

A+A-

 

 

 

 

 

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ardından şimdi de Doğu Akdeniz Üniversitesi cami yapıyor.

Bir süre önce hazırlıklarına başlanan caminin 700 kişiye hizmet verecek bir İslam Kültür Merkezi olacağı belirtildi. Cami için kaynağın “İslam kuruluşları”ndan sağlanacağı açıklandı.

 Yıllardır camiye ihtiyaç duymayan üniversitelerin, bu yıl “büyük ihtiyaç” diyerek atılıma geçmesi dikkat çekti.

Kuran kursları, Külliye, İlahiyat koleji ve İlahiyat Fakültesi’nin ardından, ülkedeki cami miktarının artırılarak, önemli noktalarda hayata geçirilmesi, “cemaat”ın üniversitelere girdiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

YDÜ’ye yapılacak camii ile ilgili tartışmalar sürerken, şimdi de DAÜ’nün yapacağı cami projesine eğitim sendikalarından tepki geldi.

 

SENDİKALAR TEPKİLİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Özkaramanlı, DAÜ’nün öncelikli ihtiyaçlar arasında cami olmadığını vurgulayarak, böyle bir şeye gerek olup olmadığının sorgulanması gerektiğini açıkladı. Kişisel olarak DAÜ’ye cami yapılmasını “olumsuz” olarak değerlendiren Özkaramanlı, bu durumun ülkedeki gidişatın bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, “İlahiyat Bölümü, İlahiyat Fakültesi ve Külliye yapımında nerdeysek yine aynı noktadayız” diyerek,  ülkede bir asimilasyon ve entegrasyon politikası uygulanmakta olduğuna bir kez daha dikkat çekti. Bunun için her alanda bir dizayn yapılmaya çalışıldığını aktaran Gökçebel, “bunun için Kıbrıslı Türklere ait mal mülk yağmalanmakta” dedi.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1396 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler