1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ''Bu kadar para verilsin’ anlayışında değiliz'
''Bu kadar para verilsin’ anlayışında değiliz'

''Bu kadar para verilsin’ anlayışında değiliz'

Başbakan Tufan Erhürman, Ankara temaslarını tamamlayarak adaya döndü. İşte Başbakan'ın Ercan Havaalanı'nda yaptığı detaylı açıklamalar.

A+A-

Başbakan Tufan Erhürman, Ankara'da TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmeyi "verimli" olarak nitelendirdi ancak önümüzdeki sürecin "riskli bir dönem" olduğunu anımsattı, bu süreçte "siyai rant" değil "birlikte hareket etme"ye ihtiyaç olduğunu söyledi.

"Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ile birlikte çalışacağız" diyen Erhürman, tüm ihtiyaçları masaya getirdiklerini de belirtti.

Kıbrıs'ın Türk Lirası'nın değer kaybından, Türkiye'ye oranlar iki kat daha fazla etkilendiğinin de altını çizen Başbakan Erhürman, "8 aylık toplam enflasyon 24.29’dur. Buna karşın Türkiye'deki enflasyon oranı ise yüzde 12’lerdedir" diye konuştu.


Ankara temaslarının ardından adaya dönen Tufan Erhürman, Ercan Havaalanı'nda açıklamar yaptı.

Hükümete geldikleri günden itibaren Türk Lirası'nın değer kaybıyla birlikte, dövizde % 80'i aşan bir hareketlilik olduğunu söyleyen Erhürman, "Türk Lirası kullanan iki devlet olarak elbette sıkıntılarımızı anlattık. Ancak, bu kadar para verilsin anlayışıyla yaptığımız bir görüşme olmadı. Gün be gün birlikte çalışmaya devam  edeceğiz" dedi.
 

Erhürman neler söyledi?

"Türkiye'ye yaptığımız ziyaret sonrası bir aradayız. Seçimlerden sonra ilk ziyareti gerçekleştirdik. Erdoğan tarafından kabul edildik. Uzun ve verimli toplantı gerçekleştirdik. Toplantıdaki en önemli madde; TL’deki değer kaybından kaynaklı ekonomik ve mali sorunların TC ile paylaşılmasıydı. Bunları neden Türkiye ile paylaştık? Çünkü, TL kullanan iki devletiz. TL’deki değer kaybı hem bizi hem de Türkiye'yi olumsuz etkiliyor. En üst düzeyde görüşme ihtiyacı içindeydik, bu da gerçekleşti. 2 saate yakın Erdoğan’la görüştük.

"7 ayda dövizin TL karşısındaki yükselişi yüzde 80'e çıktı"

"Dün itibariyle 7 aya yaklaşan Hükümet döneminde, dövizin TL’deki yükselişi yüzde 80’ler oranına çıktı. Bu TC ile yaptığımız temaslarda da başlangıç noktası tespit edildi. Dövizdeki yükseliş, Maliye olanaklarında zayıflamaya neden oldu… Daha riskli dönem içerisine girdiğimiz Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) rakamlarından bellidir. Ağustos ayı enflasyon oranı yüzde 8.42’dir. 8 aylık toplam enflasyon 24.29’dur. Buna karşın TC’deki enflasyon oranı ise yüzde 12’lerdedir. Bu duruma göre; Kuzey Kıbrıs TL’deki değer kaybından 1’e 2 oranında etkilendi."

"Başkan Yardımcısı Oktay ile ikili temas halinde olacağım"

"TC’de sistem değişikliği yaşandı. Henüz Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısının muadilinin kim olacağı belli değildi. Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ile temaslarımı sürdürme kararını aldık. Bir hafta içerisinde görüşme sonuçlarıyla ilgili bir şeyler çıkacaktır. Basın toplantısının ardından Başbakanlığa geçeceğim, ikili temas halinde Fuat Oktay’la teknik çalışmalarla başlayacağız."

“Geçtiğimiz tünelde ışık henüz görülmedi”

"Şu anda yaşanılan mesele, rakamdan ötedir... Halkımız bunu böyle bilmelidir. TL’nin 7 aylık değer kaybı yüzde 80 seviyelerindedir… Bu konudaki trend henüz sona ermedi, yıllık enflasyon oranı yüzde 40.5 olarak öngörülüyor. Fuat Oktay ile süreci birlikte yürütme noktasında olmamız benim açımdan olumludur. Halkın bu süreçten el birliğiyle geçmesi gerekiyor. TC yanımızdadır ama halkımız da el birliği içerisinde olmak zorunda olduğunu fark etmelidir. Şu an itibariyle içinden geçtiğimiz tünelde ışık henüz görülmüş değil. Bunu da objektif bakan herkes görüyor. Bu durum siyasi rant haline de dönüştürülmemelidir."

Hayvancıların eylemi…

“Türkiye’deyken Tarım Bakanı ve Maliye Bakanı ile telefoniyen görüştüm. Birazdan Başbakanlığa geçip, konuyu bir kez daha değerlendireceğiz. Şu an için bir şey söyleyemem. Sıkıntılı dönemde tüm kesimlerin bizimle istişare olması, bizimde onlarla istişare içeresinde olmamız gerekiyor. En başından beridir, Tarım Bakanlığımız bu istişareyi sürdürüyor. Türkiye'ye gidip de ‘bu kadar para verilsin’ anlayışında değiliz,  TC’ye de böyle bir anlayış içerisinde olmadığımızı söyledik. Bu durumdan mutlu değilim, bakan arkadaşlarım da mutlu değil… Her türlü çabayı göstereceğiz. Ama aynı çabanın her kesimden gösterilmesini bekleyeceğiz. Bu bir hükümet sorunu değil, halk olarak hep birlikte yaşadığımız bir sorundur.”

| YENİDÜZEN HABER MERKEZİ |

Başbakan Tufan Erhürman, 8 aylık toplam enflasyonun yüzde 24.29 olarak gerçekleştiğini, aynı dönemde Türkiye’deki enflasyon oranının yüzde 12,29 olduğunu ifade etti.

“TC’deki görüşmelerimiz de gösteriyor ki içinden geçtiğimiz tünelde ışık henüz görünmüş değil” diyen Erhürman TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile teknik konularda günlük temaslarda bulunacaklarını da açıkladı.

Ankara’daki temaslarını tamamlayarak KKTC’ye dönen Başbakan Erhürman, Ercan Havaalanı'nda temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve Başbakanlık Müsteşarı Berkan Tokar da hazır bulundu.

“UZUN VE VERİMLİ BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK”

Ankara’ya yaptıkları ziyaretin, Türkiye’deki seçimlerinden ardından ilk ziyaretleri olduğunu kaydeden Erhürman, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildiklerini, görüşmede KKTC tarafından Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da bulunduğunu dile getirdi.

Uzun ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Erhürman, TL’nin değer kaybından kaynaklı ekonomik ve mali sorunları paylaştıklarını söyledi.

Bu konunun TC ile paylaşılmak durumunda olduğunu çünkü KKTC ve TC’nin TL kullanan iki devlet olduğunu anlatan Erhürman, “TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı doğal olarak TC’yi de bizi de olumsuz etkiliyor” dedi.

“Bu sebeple ekonomik ve mali açıdan ortaya çıkan sıkıntıları TC’de en üst düzeyde görüştük” diyen Erhürman, toplantının iki saate yakın sürdüğünü, ardından TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la çalışma yemeği gerçekleştirdiklerini belirtti.

“TL’NİN DEĞER KAYBI YÜZDE 80’LERE ÇIKTI”

Hükümete geldikleri 7 aylık dönemde TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının yüzde 80’lere çıktığını belirten Erhürman, dövizdeki yükselmenin maliye olanaklarında zayıflamalara yol açtığını ancak daha riskli olan durumun DPÖ’nün açıkladığı enflasyon rakamlarına bakıldığında görülebileceğini belirtti.

“TC’DE 12,29 OLARAK GERÇEKLEŞEN ENFLASYON KKTC’DE 24,29 OLDU”

Buna göre Ağustos enflasyonunun yüzde 8,42 olarak açıklandığını, bunun son 22 yılın en yüksek aylık enflasyon oranı olduğunu bildiren Erhürman, 8 aylık toplam enflasyonun yüzde 24.29 olarak gerçekleştiğini, aynı dönemde Türkiye’deki enflasyon oranının yüzde 12,29 olduğunu ifade etti.

“TL’DEKİ DEĞER KAYBINDAN TC’YE GÖRE İKİ KAT DAHA FAZLA ETKİLENİYORUZ”

Bu rakamlara bakıldığında KKTC’nin TL’de yaşanan değer kaybından TC’ye göre iki kat fazla etkilendiğinin görülebileceğini dile getiren Erhürman, bu durumu görüşmelerinde aktardıklarını söyledi.

“OKTAY’LA GÜNLÜK TEMASLARDA BULUNMA KARARLILIĞI ORTAYA KOYDUK”

“İhtiyaçlarımızı ve bu darboğazdan halkımızı geçirebilmek için nelerin olması gerektiğini paylaştık” diyen Erhürman, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la teknik ayrıntılar üzerine çalıştıklarını dile getirdi.

Erhürman “Oktay’la benim bu çalışmayı birebir günlük temas halinde sürdürme noktasında kararlılığı ortaya koyduk” dedi.

Türkiye’de yaşanan sistem değişikliği sonrası, daha önce Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı olan makamın muadilinin kim olacağının belirsiz kaldığına işaret eden Erhürman, ziyarette bu konuyu da dile getirdiklerini ve tam bir netleşme olana kadar bu ilişkiyi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’la kendisinin birebir temas halinde sürdürmesi noktasında kararlılığa vardıklarını dile getirdi.

AÇIK MESAJ

Türkiye Cumhuriyeti’nin, her zaman olduğu gibi bu ekonomik darboğazdan geçerken de KKTC devletinin ve Kıbrıs Türk halkının yanında olduğu konusunda çok açık bir mesaj verdiğini anlatan Erhürman, “Önümüzdeki bir hafta içerisinde bu görüşmenin sonuçlarıyla ilgili bir şeylerin ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Erhürman, bugünden itibaren Oktay’la birebir temas halinde, teknik eksiklikleri giderme çalışmalarına başlayacakları bilgisini verdi.

yy-023.jpg

SORULAR

Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye’den sıcak para gelmesi konusunda kesinleşen bir durum olup olmadığı sorusu üzerine, şu an yaşanan meselenin sıcak para konusunun çok ötesinde olduğuna işaret etti.

Kendilerinin görüşmede ihtiyaçların ne boyutta olduğunu aktardıklarını ve günlük görüşmelerin devam edeceğini tekrarlayan Erhürman, yıllık enflasyon oranının yüzde 40,5 olarak öngörüldüğüne işaret etti.

“Kıbrıs Türk halkının bu süreçten elbirliğiyle geçmesi gerek. TC yanımızdadır ama Kıbrıs Türk halkı da bu dönemde el ve gönül birliği içinde olmak zorundadır” diyen Erhürman, meseleleri kısa vadeli şekilde ele almamak gerektiğini vurguladı.

“TÜNELDE IŞIK HENÜZ GÖRÜNMÜŞ DEĞİL”

“TC’deki görüşmelerimiz de gösteriyor ki içinden geçtiğimiz tünelde ışık henüz görünmüş değil” diyen Erhürman, olayı siyasi rant aracı haline getirmemek gerektiğini belirtti.

“Çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız ama biz elbirliği içerisinde bu sorunlarla baş edecek iradeyi ortaya koyacak yetki ve yeteneğe sahibiz” ifadelerini kullanan Başbakan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti’nin de her koşulda KKTC’nin yanında olduğunu vurguladığını anlattı.

EYLEMLER…

Erhürman hayvancıların eylemi konusundaki bir soru üzerine Ankara’da olduğu dönemde Tarım ve Maliye bakanlarıyla konuyu görüştüğünü belirtti.

“İçinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemde tüm kesimlerin bizimle, bizim de onlarla istişare içinde olmamız gerekir ve Tarım Bakanlığı baştan beri bu istişare sürecini sürdürmüştür” diyen Erhürman, istişarenin bundan sonra da devam edeceğini kaydetti.

Başbakan Erhürman, “Burada yapmamız gerekenleri ben yaparım olur zihniyetiyle gündeme getirmiyoruz. Şu sorunu Türkiye’den şu kadar sıcak para alalım da çözelim diyerek ele almıyoruz” diyerek, bunun Türkiye’den katkı alınmayacağı anlamına da gelmediğini dile getirdi.

Eylemcilerle istişare sürecinde her türlü çabayı göstereceklerini dile getiren Erhürman öte yandan bu çabanın her kesimden beklendiğini kaydetti.

“Bu bir hükümet sorunu değil, hep birlikte yaşadığınız bir sorundur bu sorun nereden kaynaklanıyor herkes bilmektedir” diyen Erhürman, TL’nin yüzde 80 oranında değer kaybettiğini tekrarlayarak herkesin bu konunun gerçekliğinin ve ciddiyetinin farkında olması gerektiğini vurguladı.

(TAK)

 

Bu haber toplam 2282 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler