1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bu ısrar niye?
Bu ısrar niye?

Bu ısrar niye?

Bir türlü gündemden düşmüyor. Petrol dolum tesisi… Büyükkonuk’a, Lefke’ye kurulması planlanırken oldukça fazla yazıldı, çizildi, tartışıldı. Vazgeçildiğini açıklamıştı Başbakan İrsen Küçük ancak birkaç önce yeni bir açıklama yaptı ve &#

A+A-

 

Bir türlü gündemden düşmüyor. Petrol dolum tesisi… Büyükkonuk’a, Lefke’ye kurulması planlanırken oldukça fazla yazıldı, çizildi, tartışıldı.

Vazgeçildiğini açıklamıştı Başbakan İrsen Küçük ancak birkaç önce yeni bir açıklama yaptı ve “biz vazgeçmedik ki, Kalecik’e yapacağız” dedi. Bilirsiniz Başbakan Küçük, verdiği sözlerden dönmekle, söylediğini unutmakla! meşhurdur. Şimdi de petrol dolum tesisinin Kalecik’e yapılacağını açıklamasıyla ülkeyi sevenler yine tepki gösteriyorlar. ‘Ülkeyi sevenler’ diyorum çünkü bu işin yalnızca sivil toplum örgütleriyle, çevrecilerle ilgisi yok. Her bireyin, her duyarlı insanın ülkeyi mahvetmeye, yok etmeye çabalayan bu girişimlere karşı çıkması gerekiyor.

Daha önceki tartışmalarda da bu tesisin ülkeye ne getireceğiyle ilgili buna karar verenler bir yanıt veremediler. Ne maddi ne de manevi anlamda… Bir petrol dolum tesisi bir ülkeye zarardan başka, tehlikeden başka, kirlilikten başka ne getirebilir…

Birileri depolara başka yerlerden gelen akaryakıtı depolayacak, yine oradan alıp başka yerlere satacak, bu iş üzerinden büyük kârlar elde edecek ama bu ülkeye bir getirisi olmayacak. Çünkü bunu serbest bölge izni alarak yapacak. Yani devletin olmadığı bir yerde istediği şekilde iş yapabilecek.

Diyelim ki böyle de olmadı ve devlete, ülkeye maddi anlamda bir yararı oldu. Bu yararın vereceği zararla kıyaslanması mümkün mü? Ülkenin her kıyısının turizme uygun olduğu bir yerin, paranın turizmden kazanılması düşüncesinden başka bir düşüncenin olmadığı bir ülkenin böyle bir yerinde petrol dolum tesisinin olmasının turizmi de baltalamaktan öte ne anlamı olabilir ki!

Öyle anlaşılıyor ki bu işten birilerine oldukça büyük kaymak! planlanıyor. Ya da bu kaymak daha önceden alınmış, yenmiştir de şimdi onun borcunu ödemek zorunluluğu vardır. Yoksa bu kadar ısrarın gerekçesi ne olabilir ki? Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, öyle bir dönemden geçiyoruz ki, bireysel çıkarlar uğruna toplumsal çıkarlar harcanıyor, bencilce, düşüncesizce memleket yok ediliyor ama bunu yapanlar bunun farkında değiller. Ya da farkındadırlar ama insan olmanın gereklerini bilemediklerini düşünüyorum ama ben yine de farkında olmadıklarını ummak isterim.

Bu gelişmelere bakınca halimize acımadan da edemiyorum!..


Birileri atsın, birileri temizlesin…

Lefkoşa-Girne yolu, yola atılan çerçöpten temizleniyor. China Bazaar ve Deniz Plaza iş birliği yapmış. İki kuruluşu da kutluyorum. Ama ortaya çıkan manzara insanı bir kez daha üzüyor ne yazık ki… Toplanan pet şişeler, kola, bira şişeleri, naylon poşetler yol kenarlarında çöp konteynerleri içinde sergileniyor. “Bakın işte neler yaptınız, neler attınız, içiniz cız etmiyor mu?” diye sorulmaya çalışılıyor bu sergilenen çöplerle... Umarım birilerinin başı utançtan aşağıya iner ama çok da umudum yok açıkçası… Hükümet ısrarla petrol dolum tesisi yapmak için kulaklarını tıkarken, vatandaş bir pet şişe atmış yolun içine çok mu!...    

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 676 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler