1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BU İKTİDARDAN KURTULMAK LAZIM'
BU İKTİDARDAN KURTULMAK LAZIM

'BU İKTİDARDAN KURTULMAK LAZIM'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

A+A-

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Bir soru  üzerine Talat, müzakerelerin başlangıcında ve ilk dönemlerinde Anastasiades’in “Evet”ci tutumundan yararlanması gerektiğini Hristofyas’a söylediğini anlattı. Rum liderin ise Anastasiades’e güvenmediği gerekçesiyle onun yardımına olumlu yaklaşım göstermediğini ve böylece çok değerli bir zamanı kaybettiklerini söyledi.

2002 Kasım’ında sunulan Annan Planını, doğru zamanın yakalanmasının önemine örnek gösteren Talat, Türk tarafının o dönem plan üzerinde çalışmış olması durumunda Rumların tek başlarına AB’ye giremeyeceklerini ve dolayısıyla da bugün dönem başkanı olamayacaklarını söyledi. O momentlerin kaçırıldığını ve bunların artık geri gelmeyeceğini söyleyen Talat, “Her şeyin zamanında yapılması gerekir” dedi.

Talat, birçok fırsatın kaçırılmasına rağmen Annan Planına evet demekle ve sonrasında güdülen barış politikasıyla Kıbrıslı Türklerin prestijinin artırıldığını ve şu anda bile Kıbrıslı Türklerin dünyada suçlanmadığını ve plana evet demekle hatırlandığını söyledi.

2. Cumhurbaşkanı, 2004’le birlikte Kıbrıslı Türklerin büyük bir ekonomik gelişme yaşadığına dikkat çekerek, bütün bunların yeni ve doğru politikalar ve çözüm çabaları sayesinde gerçekleştiğini belirtti.

YALANCI ÇOBAN

İngiliz Yüksek Komiseri’nin Türk tarafının B planı ile ilgili olarak kullandığı “kuru gürültü” nitelemesinin sorulması üzerine “Hani görüşmeler bitecek ve herkes kendi yoluna gidecekti“ diye soran Talat, bu iddianın 1 Temmuz için söylendiğini ama şimdi durumun değiştiğini ve bu kez de görüşmelere devam edileceği yolunda görüşler ifade edildiğini, sonuç olarak yalancı çobana dönüldüğünü söyledi. “İngiliz Yüksek Komiseri’nin –tercüme doğruysa- pek diplomatik olmayan söz konusu nitelemesinin nedeni işte bu tutarsızlıklardır” diyen Talat, uluslararası siyasette insanın ağzından çıkanı kulağının duyması gerektiğini söyledi.

SORULAR

Bir soru üzerine İngiltere’nin Kıbrıs’ta dolaylı olarak çözümü engellemeye çalıştığı yolundaki görüşlerin doğru olabileceğini belirten Talat, İngiltere’nin adadaki üslerini korumasının önemine işaret etti.

Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığını alması ile ilgili CTP’nin yaptığı açıklamayı değerlendiren Talat, “CTP Türk tarafından ümidini kesti galiba ki Rum tarafından daha fazla çaba istiyor” şeklinde espri yaparak “Ancak Rum tarafından bu konuda bir şey beklemek, ölü gözünden yaş beklemek olur” dedi.

BAŞARISIZ OLACAKLAR

Rum tarafının teknik olarak Dönem Başkanlığını almasının doğal olduğunu ve zaten bunun önceden bilindiğini kaydeden Talat, Rumların AB Başkanlığını kendi çıkarları için kullanabileceğini ancak bu 6 ayın da geçeceğini söyledi. Talat, Rum tarafının başarısız bir dönem başkanlığı geçireceğini çünkü ne paralarının, ne bilgilerinin yeterli olduğunu ne de insan gücü bakımından yeterli bir ülke olduğunu belirtti.

İLAHİYAT KOLEJİ

Külliye, imam hatip okulları ve ilahiyat koleji ile ilgili bir soruyu değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Talat, aslında Kıbrıslı imamlara ihtiyaç olduğunu ancak imam yetiştirme işini başaramadıklarını söyledi. Kıbrıslı Türklerin yüz yıllarca kendi imamlarını, müezzinlerini yetiştirdiğine dikkat çeken Talat, son yıllarda Türkiye’den Kıbrıs’taki sosyal yaşamı bilmeyen imamların getirilmeye başlandığını ifade etti. Talat, geçmişte Din İşleri Dairesine bağlı bir kurs olduğunu ve buradan imam yetiştiğini belirterek, zaman içerisinde bu uygulamadan vazgeçildiğini anlattı.

Talat, bu bir meslekse bir meslek okulunda din adamı yetiştirmek için bir bölüm açılabileceğini kaydederek, oradan mezun olanın da imam olarak görev yapması gerektiğini söyledi. Talat, bu konudaki görüşlerini açıklarken, bunu kendi dönemlerinde de yapamadıklarını ve bunun da özeleştirisini yaptığını sözlerine ekledi.

2. Cumhurbaşkanı, ancak şimdi yapılmak istenenin imam ve hatip yetiştirmek olmadığını anlattı. Çünkü sözü edilen kolejden mezun olacak olanların herhangi bir üst eğitim kurumuna gidebileceğini, uzay adamı bile olabileceğini kaydetti. Talat  “O zaman niye imam hatip okulu, okullarımızın suyu mu çıktı?” diye sordu.

KÜLLİYE

“Külliye” kelimesinin bile çok eskide kaldığını söyleyen Talat, külliyede spor salonu, yüzme havuzu, kütüphane, okul ve saire olacağını ve bunların hepsine külliye deneceğini anlattı. Talat “Nereye gidiyoruz” diyerek “Bu ülkede bunlar kimin aklında vardı ki?” diye sordu.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’den bu konularda telkin gelebileceğini ancak yanlış olanın, bunların, emir olarak kabul edilmesi olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili “Ne yapmalı?” şeklindeki soruyu da yanıtlayan Talat “Bu iktidardan kurtulmak lazım” dedi.

BELEDİYE

Şu anda LTB’nde yaşanan olayları da değerlendiren Talat, Belediye’nin battığını ve elbette bunun sorumlularının olduğunu söyledi. Talat dünyanın hiç bir yerinde böyle bir durum olmadığını, rezil rüsva olduğumuzu belirterek, çareyi üretmesi gerekenin hükümet olduğunu kaydetti. Talat, “Lefkoşalı cezalandırılabilir mi, bütün ülke cezalandırılabilir mi?” diye sordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler