1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BU DA OLDU
BU DA OLDU

BU DA OLDU

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) üyesi din görevlileri, bugün Başbakanlık önünde cübbeli eylem yaptı. Başbakanlık önünde önce sivil kıyafetleriyle toplanan din görevlileri Başbakan İrsen Küçük ile Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş arasında yapılan gö

A+A-

 

 

 

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) üyesi din görevlileri, bugün Başbakanlık önünde cübbeli eylem yaptı.

Başbakanlık önünde önce sivil kıyafetleriyle toplanan din görevlileri Başbakan İrsen Küçük ile Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş arasında yapılan görüşmeden bir sonuç alınamayınca cübbelerini giyerek eylemlerine devam etti.

Polisin güvenlik önlemleri altında yapılan eylem, Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş’ın açıklamasının ardından son buldu.

Özkardaş Başbakan İrsen Küçük ile yaklaşık yarım saat süren görüşmesinin ardından saat 10.30 sıralarında Başbakanlık binasından çıktı.

Başbakanlık önünde bekleyen din görevlilerinin yanına gelen Özkardaş, “Cübbelerinizi giyin. Sayın Başbakan sorumsuzluğunun sorumluluğunu sizlere yüklüyor” dedi. Özkardaş’ın sözleri üzerine din görevlileri dini kıyafetlerini giyerek Başbakanlık girişi önünde toplandı.

MEHMET ÖZKARDAŞ

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, burada yaptığı konuşmada, Hükümet’in din görevlilerini bile eylem yapmak zorunda bıraktığını belirterek, durumu kınadı.

Başbakan İrsen Küçük’le bir yıldır onlarca görüşme yaptıklarını ve görüşmeler sonucunda Din İşleri Dairesi Teşkilat ve Kadro Yasası’nın ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenlenmesi konusunda mutabakata vardıklarını ifade eden Özkardaş şöyle konuştu:

“Sayın Başbakan, hem müsteşarına ve hem de Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı sayın Işılay Arkan’a derhal bir komite kurularak Teşkilat ve Kadro Yasası ile buna bağlı tüzüklerin çalışmalarının yapılması ile fiilen görev yapan imam ve müezzinlere de ‘Düzensiz Mesai Ödeneği’ verilmesiyle ilgili tasarının hemen kendilerine iletilmesi talimatını vermişti. Ama aradan geçen altı ayda hiç bir sonuç alınamadı.”

Verilen sözlerden cayıldığını, bugün görüştükleri Başbakan İrsen Küçük’ten ise “Din görevlilerine düzensiz mesai ödenmesine gerek yoktur” şeklinde yanıt aldıklarını ileri süren Kamu-Sen Başkanı Özkardaş, Hükümet’i batık bankaları hortumlayanları, Vakıflar Bankası, Kalkınma Bankası, Kooperatif Merkez Bankası gibi devlet bankalarından usulsüz kredi alanları, yolsuzluk ve usulsüzlük yapanları korumakla suçladı.

Kamu-Sen Başkanı Özkardaş, talepleri yerine getirilinceye kadar rotasyon halinde bundan sonra her Çarşamba 10-15’er kişilik gruplarla Başbakanlık önünde eylem yapacaklarını açıkladı.

Özkardaş’ın konuşmasının ardından eylem sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1143 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler