1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BU AYRICALIK NEDEN?
BU AYRICALIK NEDEN?

BU AYRICALIK NEDEN?

Gümrüksüz araç kullanan UBP’nin “transfer” milletvekilinin eşinin de gümrüğü ödenmemiş araç kullandığı ortaya çıktı Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) transfer milletvekili Ejder Aslanbaba’nın, 2009 yılından itibaren gümrüğü

A+A-

 

 

Gümrüksüz araç kullanan UBP’nin “transfer” milletvekilinin eşinin de gümrüğü ödenmemiş araç kullandığı ortaya çıktı

 

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) transfer milletvekili Ejder Aslanbaba’nın, 2009 yılından itibaren gümrüğü ödenmemiş araba kullanmasının ortaya çıkmasının ardından eşi Feray Mustafa Aslanbaba adına da gümrüğü ödenmemiş araba olduğu belirlendi.

7 Ekim 2011’de Mağusa Limanı’ndan BMW marka EN 04 WZG plakalı araç için gümrükte, “Ejder Aslanbaba’nın eşidir. Uzatılamaz, gümrüklenmesi gerekir” notu düşülmesine rağmen araç yaklaşık 6 aydır gümrüklenmedi.

Daha önce Gümrük Müdürü Mustafa Çobanoğlu’nun “Araç Ejder Aslanbaba’nın kardeşine aittir” açıklamalarının aksine Aslanbaba’nın kullanımındaki KS56 JWX plakalı mersedes marka aracın Ejder Aslanbaba adına adaya giriş yaptığı da edinilen bilgiler arasında…

 

GÜMRÜKLERİ DEĞERLERİNE YAKIN

Gümrük mevzuatına göre,  bir ailenin birden fazla gümrüksüz aracı adaya sokamayacağı ve bir aydan fazla gümrüksüz kalamayacağı ifade edilirken, her iki araç gümrüksüz.

Öte yandan edinilen bilgilere göre Ejder Aslanbaba ve eşine ait olan iki aracın gümrüğünün araçların değerlerinin, aracın bedelinin yaklaşık yüzde 90’ına eşdeğer olduğu da belirtiliyor.

 

TELLİ ALANA ALINMALI…

Gümrük Dairesi Kaçakçılığı Önleme Birimi tarafından ‘gümrüğü’ ödenmemiş araçlara işlem yapılabileceği de öğrenilirken, Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde yer alan Gümrük Dairesi’ne ait telli alanda birçok ‘gümrüksüz araç’ bulunuyor.

Aslanbaba ailesine neden böylesi bir ayrıcalığın tanındığı merak ediliyor.

 

NEYE GÖRE DOKUNULMAZ?

Milletvekillerinin ‘dokunulmazlığı’ gerekçesi ile bir vekilin kullanımında olan 2 aracına da yasa dışı olarak yollarımızda seyretmesi, tepkilere de neden olurken “Vekillerin dokunulmazlığı nereye kadar” sorusu gündeme geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2470 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler