1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BRTK YENİDEN KOMİTEDE
BRTK YENİDEN KOMİTEDE

BRTK YENİDEN KOMİTEDE

BRTK Yasa Tasarısı, Genel Kurul’un bugünkü birleşiminde uzun süre tartışıldıktan sonra genel görüşmesi tamamlandı ve oylaması bir sonraki birleşime bırakıldı.

A+A-

 

 

Uzun süreden beri Meclis gündeminde bulunan BRTK Yasa Tasarısı, Genel Kurul’un bugünkü birleşiminde uzun süre tartışıldıktan sonra genel görüşmesi tamamlandı ve oylaması bir sonraki birleşime bırakıldı. Gruplar arasında varılan mutabakat uyarınca, gerekli değişikliklerin yapılması için tasarı yeniden komitede ele alınacak.

Tasarı görüşülürken söz alan CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, BRTK çalışanlarının uzun zamandır beklenti içerisinde olduğunu ancak tasarının beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu söyledi.

Adem, gerekli koşulların yerine getirilmesi ile ilgili olarak siyasi partilere görev düştüğünü belirterek, “Bu alanda atılacak adımlar toplum tarafından da sahiplenilerek ileriye götürülecek. Türkiye’de hayranlıkla askeri vesayetin kaldırılmasını izliyoruz. Bu çağdaşlaşma yolunda atılan adımları alkışlamamak mümkün değil. AB sürecinin etkisi ve ideolojik anlamda ihtiyaç olan adımlar birleştirildiğinde bu sonuçlar ortaya çıkmaktadır” dedi...

Ayni yönetimin KKTC’ye bakış açısında ise öfke olduğunu savunan Adem, içinde bulunulan çağda BRTK yönetim kurulunda askerin temsilcinin bulunmasının doğru olmadığını kaydetti.

Yönetim Kurulu üyelikleri üzerinde değişiklik kabul etmeme direnci nedeniyle tasarıda bu konuda değişiklik olmadığını, CTP’nin bu yüzden tasarıya ret oyu vereceğini belirten Adem, BRTK’nin radyo televizyon alanında ağırlıklı olduğunu ve en çok izlenen kurum olduğunu söyledi.

BRTK’yi değerlendirirken toplumda büyük bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç olduğunu göz önünde tutmak gerektiğini belirten Adem, bu dönemde kurumun tartışmaları yansıtması gerekirken, bunun yerine UBP’nin sözcülüğünü yaptığına vurgu yaptı.

Kıbrıs müzakere süreci ile ilgili açıklamaların ilk olarak cumhurbaşkanlığına gidip oradan alınan talimatla makaslanıp öyle yayınlandığını kaydeden Adem, BRTK’da kendi dahil bazı isimlerin yasaklı olduğunu ifade etti.

Basın İş Yasası’nın ayaklar altına alınarak BRTK’da çalışanların “orman kanununa” tabii olduğunu savunan Adem, “Özer Kanlı vasıtası ile BRTK çalışanları terörize ettirildi. Bakanlar programa çıkmadan bir gün önce yazılı sorular veriliyor” dedi.

TAK’da Basın İş Yasası uygulanırken BRTK’de uygulanmamasının nedeninin açıklanmasını isteyen Adem, “Bu nedenle Hitler’in propagandasını yapan Göbeltz’e atıfta bulunuyorum” dedi.

Yasa maddelerini de irdeleyen Adem, çalışanlara baskı yapıldığını, kadın çalışanlara hakaret edildiğini söyledi.

BRTK Kameramanı Cüneyit İnançoğlu’nun vefatına da değinen Adem, Türkiye basınında bu tür olayların ön sıradan verildiğini, çünkü mesleğin içinde bulunduklarını belirterek, “Cenazesine sadece CTP’liler ve Mehmet Ali Talat katıldı diye haberin arka sırada yer alması üzücü bir olay ve gayri insani bir tutumdur” dedi.

BRTK’de işe gitmeyen insanlar olduğunu söyleyerek Sayıştay’ı göreve çağıran Adem, tasarının geri çekilmesini istedi.

KALYONCU

CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da, daha önce “Denktaş-Derviş televizyonu” olan BRTK’nın bugün de “Derviş-İrsen Televizyonu” olduğunu, UBP her geldiğinde “bilginin çarpıtıldığını” söyledi.

Muhalefetin sesinin kısılmakta olduğunu kaydeden Kalyoncu, turizm fonundan belirli kişilere ve bazı gazetecilere maaş verildiğini ifade etti.

Muhalefetin iddialarına hükümetin cevap vermediğini kaydeden Kalyoncu, TAK ve BRTK’yı, “ülkenin hali ortaya çıkmasın diye” muhalefetin sesini kısmakla suçladı.

Kıbrıs Gazetesi’ni de CTP’ye karşı olmakla suçlayan Kalyoncu, Asil Nadir’in vergi borçlarının ne olduğunu sordu.

Ek mesai oranlarının düşmesine rağmen hükümetin CTP dönemiyle aynı miktarda fazla mesai ödediğini kaydeden Kalyoncu, ekonomik verilerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, gelir vergisinde biraz artış olduğunu ancak reel bir artış olmadığını belirtti.

TC’nin kredi notunun durağana çevrilmesinin nedeninin dolaylı vergiler olduğunu belirten Kalyoncu, hükümeti TC’den gelen istekleri sorgulamamakla da suçladı.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Maliye Bakanı ve diğer bazı bakanların haberlerinin görüntülü; ancak muhalefet ve örgütlerin haberlerinin fotoğrafsız olduğunu, SMS’lerde de bu kesimlerin haberlerinin de yer almadığını söyleyerek, “Muhalefetin söylediklerinin hiç haber değeri yok mu” diye sordu.

Soyer, bunun, habercilik değil tek yanlı yayıncılık olduğunu kaydetti.

Programcıların özgür olmadıklarını belirten Soyer, “BRT yapıcı ve yaratıcı bir rol oynayamamaktadır” dedi.

Özel radyo televizyonların bu alanda bir değer olduğunu söyleyen Soyer, ancak bu kanalların da sıkıntı içinde olduklarını ve sorunlarını aşmak için örgütlendiklerini anımsattı.

Soyer, “Bazı siyasi, kişisel ilişkilerin ön planda olduğunu ve basında niteliksel gerileme bulunduğunu” belirterek, bunun üzüntü verici olduğunu söyledi ve yazılı medyaya desteğin önemi üzerinde durdu.

Muhalefetin yaptığı konuşmaların TAK bültenlerinde tanınmayacak kadar değişikliğe uğradığını savunan Soyer, “TAK görevlilerinin layıkıyla işini yaptığının bilincinde olduğunu ancak yetkiyi elinde bulunduranlar tarafsız ve haysiyetli duruş sergilemedikçe bir yere varılamayacağını” kaydetti.

Soyer, ekonomide yaşanan sıkıntılara da değindiği konuşmasında, bu sıkıntıları aşmak için formül aranmasının gerekliliği üzerinde durdu ve temel yapıları ciddi şekilde tartışmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

LTB’deki sorunlara da değinen Soyer, “Siyasette, ne sağda ne de solda bu ülkede popülizme ihtiyaç yoktur” şeklinde konuştu.

TRT’de yayınlanan programlara atıfta bulunarak, her sorunun ekranlarda tartışıldığını örneklerle anlatan Soyer, “BRT ise süt dökmüş bülbül” dedi.

TATAR

Eleştirileri yanıtlayan Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, “Bana göre BRT’nin dengeli bir yayın anlayışı var” dedi.

İzlenme oranının arttığının söylendiği ancak eleştiriler de yapıldığına atıfta bulunarak bunun çelişki olduğunu söyleyen Tatar, “Özer Kanlı bu işi başarılı şekilde yürütüyor. O, sinerjiyi vermiştir. Tabii ki muhalefetin de sesi verilmelidir. Bunu hep söylüyoruz. Bir eksiklik varsa mutlaka UBP bunun düzeltmesini yapar” şeklinde konuştu.

 “Sizin sesinizi BRTK duyurmuyor diye yaptığınız konuşmalar abartıdır” diyen Tatar, dar imkanlarla herkesin sesinin duyurulduğunu, burada zafiyet olmadığını anlattı ve çağdaş bir yapı ile kadro düzenlemeleri için yapılan, BRT çalışanlarının daha rahat etmesini amaçlayan yasa tasarısını takdirle karşıladıklarını kaydetti.

Tatar, BRT kameramanı Cüneyt İnançoğlu’nun ölümüyle ilgili haberlerin de gerektiği şekilde verildiğini vurguladı.

TASARININ YENİDEN KOMİTEDE GÖRÜŞÜLMESİ YÖNÜNDE MUTABAKAT

İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkan Vekili CTP Milletvekili Sonay Adem de yeniden söz alarak, BRTK Yasa Tasarısı’nın yeniden komitede görüşülmesi yönünde mutabakat oluştuğunu belirterek, bu yaklaşıma olumlu baktıklarını ve mutabakat sağlanmasına da katkıları olduğunu söyledi.

Tasarının çarşamba günü komitede ele alınacağını belirten Adem, gerekli değişikliklerin yapılması ve sancısız bir şekilde geçirilmesi ümidini dile getirdi.

Konuşmaların ardından gruplar arası mutabakatla tasarının genel görüşmesi tamamlandı ancak oylaması sonraya bırakıldı ve genel kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Meclis Genel Kurulu gelecek birleşimini perşembe günü yapacak.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 562 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler