1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BRT ÇALIŞANLARI GÜVENCE İSTİYOR
BRT ÇALIŞANLARI GÜVENCE İSTİYOR

BRT ÇALIŞANLARI GÜVENCE İSTİYOR

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (BAY-SEN), Meclis gündeminde bulunan kurum yasa tasarısının yasama yılı bitmeden onaylanması için BRT’de 2 saatlik uyarı grevi ve eylem yaptı. 08.00-10.00 saatleri arasında Kurum önünde gerçekleş

A+A-

 

 

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (BAY-SEN), Meclis gündeminde bulunan kurum yasa tasarısının yasama yılı bitmeden onaylanması için BRT’de 2 saatlik uyarı grevi ve eylem yaptı.

08.00-10.00 saatleri arasında Kurum önünde gerçekleştirilen eyleme, Bay-Sen’in bağlı olduğu Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) ve Hür-İş’e bağlı bazı sendikalar da destek verdi.

SAKALLI: “TEK İSTEĞİMİZ GÜVENCEYE KAVUŞMAK”

Sendika Başkanı Salih Sakallı basına yaptığı açıklamada, Başbakan İrsen Küçük’ün 3 yıldır BRT yasasıyla ilgili verdiği sözleri yerine getirmediğini savunarak, yeni yasa konusunda takındığı tutumdan dolayı Başbakan Küçük’ü ve hükümeti eleştirdi.

Sakallı, BRT’de 19 yıldır güvencesiz çalışanlar bulunduğunu; tek isteklerinin güvenceye kavuşmak ve yıllardır terfi almayanların da terfilerinin sağlanması olduğunu söyledi.

Meclis komitesinden geçen yasasının genel kurulda görüşülmeye başlandıktan sonra geri çekildiğini anımsatan Sakallı, hazırlandığı söylenen yeni yasa taslağı çalışmalarına katılmak için yaptıkları çağrıya yanıt beklediklerini ve yasa çalışmalarında yer almak istediklerini ifade etti.

LATİFOĞLU: “VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ”

Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da, 19 yıldır BRT’de 400’den fazla güvencesiz çalışan bulunduğunu ifade ederek, BRT çalışanlarına yıllardır verilen sözlerin yerine getirilmediğini savundu.

BRT Yasası’nın genel kuruldan komiteye çekildiğini anımsatan Latifoğlu, yasanın Meclis Genel Kurulu’na yeniden intikal ettirilmesi ve çalışanların iş güvencesinin sağlanmasını istediklerini söyledi.

“Hükümetten istediğimiz yapmak istediği neyse masaya koysun, sendikayla masada bunlar tartışılsın ve BRT Yasası ortak uzlaşı noktasında yeniden genel kurula taşınıp, yasallaşsın” diyen Latifoğlu, “BRT’de çok kadro var, mali açıdan çok yük getirir” gibi gerekçelerin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

BRT Yasası’nın en kısa zamanda genel kurulda görüşülüp, 1 Temmuz’da yasama yılı bitmeden sonuçlamasını istediklerine işaret eden Latifoğlu, bunun olmaması halinde bugünkü mücadelenin daha da büyüyeceğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 710 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler